Hoşgeldin ziyaretçi! [ Kaydol | Giriş Yap

Yangın yalıtımı

Yalıtım, Yangın Yalıtımı 28 Kasım 2011

Yangın yalıtımı; Ortaya çıkabilecek bir yangın’da can ve mal kaybını en aza indirmek için yapılarda bu yönden alınan önlemlere yangın yalıtımı denilmektedir.Yangından korunma olarak aklımıza gelen ilk şey yangın söndürücüler, su, yangın ve ısı alarm sistemleridir..Oysaki bunların en başında yapılarda yangın için alınan önlem, yangın yalıtım malzemeleri ile gerçekleştirilir..Bu işlem yapıların projelerinde başlamaktadır..Yangın yalıtımından ziyade yapılarda yangın merdivenleri, yangın söndürücü sistemler vs..Yangın yalıtımları yangın esnasında alevlerin komşu dairelere, yapılara vs ulaşmasını geciktirmek ve bize zaman kazandırmak açısından yangın yalıtımı büyük önem taşımaktadır.

Yangın yalıtımı’nın önemi;

Yangın yalıtımı, can ve mal kayıplarını azaltır.
Yapıların malzemesinin yüksek sıcaklıklara maruz kalmasını önler.
Çıkan yangında alevlerin diğer yapılara sıçramasını inler.
Yangının kontrol altına alınmasını kolaylaştırdığı gibi yangın’a kısa sürede müdahale edilmesine olanak sağlar.

Başlıca yangın yalıtım malzemeleri;

Yapı yalıtımları: (Camyünü, tasyünü, alçı panolar, lifli çimento panolar, seramik yünü, perlit, vermikülit, cam köpügü, kalsiyum silikat, özel mastikler, ısı ile genlesen özel boyalar, özel kapı ve cam fitilleri.)
Yangın’a dayanıklı camlar: (E, El sınıfı)

Yangın yalıtımı nasıl yapılır ve uygulama yerleri;

Yangın yalıtımı, yapıların proje aşamasında başlar..Yangın yalıtımında yanmaz (A sınıfı) ve ısı geçişine yüksek direnç gösteren camyünü (beyaz), taşyünü, alçı levhalar, perlit, vermükülit vb. özel malzemeler; yapının duvarlarına, tavanlarına, döşemelerine ve hava kanallarına sabitlenir. Pencerelere yangına ve ısıya dayanıklı özel camlar konulur..Yapıların taşıyıcı kısımlara ve dışardan yangının sıçramaması için çatı ve cephelere yangın yalıtımı yapılır. Kazan dairesi gibi özel odaların duvarlarına, duman gazlarının ve ısının yayılmaması için hava kanallarına ve tesisat borularının geçtikleri bölgelere de yangın yalıtımı uygulamaları yapılır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

   

Gösterim istatistikleri : toplam 16 gösterim, bugün 1 gösterim

  

Henüz Yorum Yapılmamış - “Yangın yalıtımı”

 1. öyle beton binalar varki ahşap bina gibi yangında hemen yanıveriyorlar. özellikle taşıyıcı kolonların yanması binanın direk çökmesine neden olur. yangın yalıtımıda genellikle kolonlara yapılıyor zaten.

 2. yangın önlenemediği zaman ve çok fazla yayıldığında önemli derecede can ve mal kayıplarına neden olan büyük bir afettir. yangının aşırı derecede yayılması telafisi mümkün olmayan sonuçlara neden olabilmektedir. yangın yalıtımı ise yangından çıkabilecek sorunları en aza indirmek ve yangının yayılmasını mümkün olduğu kadar azaltacak ve önleyebilecek malzemelerle binayı döşemek için yapılan yalıtım sistemidir. yangının etkileri düşünüldüğü zaman yangın yalıtım sistemlerinin önemi de anlaşılmaktadır.

Geri izleme

 1. Alçıpan

Cevapla

 • Adana Emekcan Yapı İzolasyon

  - on 26 Kasım 2016 - 0 Yorumlar

  İş Tecrübelerimizden Edindiğimiz “ Yalıtımda Kalite Tesadüf Değildir” Sloganını Referans Alarak 14.10.2016 Tarihinde Emekcan Yapı İzolasyon İnş. Ltd. Şti Adındaki Firmamızı Açmış Bulunmaktayız. Firmamız Mantolama, Dış Cephe Boya,Su yalıtımı Isı yalıtımı ve Ses yalıtımı Hizmetlerini Siz Değerli Müşterilerimize Sunmak İçin Biz Emekcan yapı Olarak“ Reşatbey Mah.5 Ocak Cad. Saniye Hanım Apt. Zemin kat.NO:24/A Seyhan /ADANA […]

 • GÜNEY İNŞAAT

  - on 14 Kasım 2016 - 0 Yorumlar

  GÜNEY İNŞAAT 2013 Yılın da Gaziantep’te İnşaat Taahhüt ,Müteahhitlik işleri yapmak üzere kurulmuş firmadır.Firmamız;  İnşaat Tadilatı  İnşaat Taşeronluğu  Dekorasyon  Mantolama  Yapı Güçlendirme  Saha betonu GÜNEY İNŞAAT, taahhüt ettiği işlerde sözleşme şartlarını tam ve zamanında yerine getirmesi ile müşterileri tarafından tercih edilen firma haline gelmiştir. Müşteri odaklılık olarak ta tanımlanan […]

 • favori inşaat

  - on 15 Ekim 2016 - 0 Yorumlar

  24 aya varan taksit imkanlarıyla her türlü markayla hizmetinizdeyiz.

 • 2E Grup Isı Yalıtım Mantolama Sistemleri

  - on 14 Kasım 2016 - 0 Yorumlar

  2008 Yılında ısı yalıtımı başta olmak üzere çatı, iç ve dış cephe boya, drenaj, su yalıtımı ve çevre düzenlemesi alanlarında faaliyetlerini sürdürmek üzere kurulan ve sağladığı yenilikçi çözümler ve sektöre getirdiği güçlü altyapı sistemleriyle müşterilerinde güven uyandıran 2E Grubun yeni markası 2E Yapı, üst üste sağladığı büyüme oranlarıyla 2012 yılı itibariyle ısı yalıtımı sektörünün lider […]