Hoşgeldin ziyaretçi! [ Kaydol | Giriş Yap

Yalıtım

Yalıtım 3 Şubat 2012

Yalıtım,
herhangi bir yalıtım malzemesi kullanılarak, ortamdan dışarı olan enerji akışının indirgenmesidir. Yalıtım malzemelerinin (yalıtkan) çeşitli tipleri vardır:

  Isı akışını indirgemek için, ısıl (termal) yalıtkanlar.

  Elektrik akışını önlemek için, elektrik yalıtkanlar.

  Ses dalgalarını indirgemek için, akustik yalıtkanlar.

Bir malzeme her anlamda yalıtkan olmayabilir. Örneğin,elmas mükemmel bir elektrik yalıtkanı iken, çok kötü bir ısı yalıtkanıdır.Sentetik haldeki saf elmas, ısıyı bakırdan daha iyi iletir ve oda sıcaklığında bilinen en iyi ısıl iletkenlik katsayısına sahip katı malzemelerden biridir. Yani oda sıcaklığında bilinen en kötü yalıtkanlardan biridir.

Isı, doğal olarak yüksek sıcaklıktan, düşük sıcaklığa doğru akar ve direncin en az olduğu yol boyunca en fazla ısı akışı oluşur. Yüksek sıcaklık bölgesinin yanından, düşük sıcaklık bölgesine bir sıcaklık gradyeni oluşur. Isıl yalıtım, sıcaklık gradyeni içinden olan ısı akışını düşürerek, sıcaklık gradyenini korur.Büyük alet/araçların birçoğunda yalıtım yer alır. Örneğin,fırınlarda, soğutucularda, dondurucularda ve su ısıtıcılarında. Çoğu halde,yalıtım çevreye olan ısı kaybını engellemeye yarar. Diğer hallerde ise, çevreden gelen ısıya karşı koruma sağlar.

Isı Transferi ve Yalıtım

Ana madde: Isı yalıtımı

Giydirme Cephe Yalıtımı

Isı transferi üç yolla olur.

•Kondüksiyon ya da iletim , madde veya cismin bir tarafından diğer tarafına ısının iletilmesi ile oluşan ısı transferinin bir çeşididir. Isı transferi daima yüksek sıcaklıktan, düşük sıcaklığa doğrudur. Yoğun maddeler genelde iyi iletkendirler; örneğin metaller çok iyi iletkenlerdir.

  Konveksiyon ya da taşınım, katı yüzey ile akışkan arasında gerçekleşen ısı transferinin bir çeşididir. Akışkan içindeki akımlar vasıtası ile ısı transfer edilir. Akışkan içindeki veya akışkanla sınır yüzey arasındaki sıcaklık  farklarından ve bu farkın yoğunluk üzerinde oluşturduğu etkiden doğabilmektedir.

•Işınım yolu ile ısı transferi, fotonlar (elektromanyetik radyasyon) yolu ile olan ısı transferidir. Yalıtkanlar, bu ısı transfer yöntemlerindeki ısı akışlarının düşürülmesi ile yalıtım sağlar. Örneğin; ince bir köpük (strafor) tabakası konveksiyon ve kondüksiyon ile olan ısı geçişini düşürür. Yansıtıcı bir metalik film veya beyaz boya ısıl yayınımı düşürür. Bazı malzemeler bir ısı transfer yöntemi için iyi bir yalıtkandır, fakat diğeri için kötü olabilir. Örneğin, metal bir tabaka ışınım için iyi bir yalıtkandır, fakat iletim için çok kötü bir yalıtkandır.

Yalıtım İhtiyacının Nedenleri

Çoğu ülkede, ısıtma ve soğutma işi için oldukça büyük miktarda enerji yani para harcanmaktadır. Evler ve binalar verimli ve doğru bir şekilde yalıtıldığında:

•Enerji verimi artacak ve parasal olarak tasarruf sağlanacaktır.

•Yalıtımın korunması için, ekstra bir güç ve maliyete gerek yoktur, kalıcıdır ve genelde bakım gerektirmez.

•Konforu arttırır. Bina boyunca, sıcaklık dağılımı daha homojen olur.

•Yalıtım, dışardan gelen gürültüyü emdiği için, ses yalıtımı da sağlar.

•Genel bir kazanç olarak da, yalıtım sayesinde ısınma amacı ile yakılan yakıttan çevreye olan zararlı atık gaz geçişi azalmış olur. Eğer bina kötü yalıtılmış ve kötü havalandırılıyorsa şu işaretler görülür:

•Kış aylarında, taban altı ve tavan aralarında çiğlenme ve donmuş yüzeyler oluşur.

•Yaz aylarında, tavan arası son derece sıcak ve bunaltıcı olur. Yalıtımın mutlaka tüm bina ihtiyacı gözönünde bulundurularak yapılması gereklidir. Sadece yaşam mekanlarının yalıtımı, tavan ve taban yalıtımı olmadan doğru yalıtım şekli değildir. Bina ısısının sürekliliğini koruyabilmek için mutlaka ısı kaybı olan tüm alanların saptanması ve yalıtımda göz önünde bulundurulması gereklidir.

Isı Yalıtım Malzemeleri

Bina ve tesisatlarda kullanılan ısı yalıtım malzemeleri ve standartları şu şekildedir:kaynak:İZODER kaynak2:Polistren Üreticileri Derneği -PÜD

•Binalarda kullanılan ısı yalıtım malzemeleri ve ürün standartları:

oCam yünü, TS EN 13162

oTaş yünü, TS EN 13162

oGenleştirilmiş (Expanded) Polistiren (EPS), TS EN 13163

oEkstrüzyonla Üretilen (Ekstrüde) Polistiren (XPS), TS EN 13164

oPoliüretan (PUR), TS EN 13165

oFenol Köpüğü, TS EN 13166

oCam Köpüğü, TS EN 13167

o  Mantolama, TS EN 13167

o  Çift Cam, TS EN 13168

o  Ahşap Lifli Levhalar, TS EN 13169

o  Genleştirilmiş Perlit (EPB), TS EN 13170

oGenleştirilmiş Mantar(ICB) TS EN 13171

  Tesisatlarda kullanılan ısı yalıtım malzemeleri ve standartları:

o  Camyünü, prEN 14303

o  Taşyünü, prEN 14303

o   Elastomerik Kauçuk (FEF) prEN 14304

o   Cam Köpüğü (CG) prEN 14305

o  Kalsiyum Silikat (CS) prEN 14306

o  Ekstrüde Polistiren (XPS) prEN 14307

o  Poliüretan (PUR / PIR) prEN 14308

o  Ekspande Polistiren (EPS), prEN 14309

o  Polietilen Köpük (PEF), prEN 14314

o  Fenolik Köpük prEN 14315

Su Yalıtımı ve İlgili Malzemeler

Yapılarda su yalıtımı, suyun veya nemin yapı içine girmesine veya yapı elemanlarını sürekli bir biçimde etkileyerek teknik ve görsel olarak bozmasına engel olmak amacıyla uygulanır. Bu bozulmalardan en sık karşılaşılanı özellikle bodrum katlarda zemin içerisinde mevcut olan suyun temel duvarlarından veya zemin plağından sızarak bina içerisinden rutubete yol açmasıdır. Su yalıtımını kabaca şu gruplara ayırmak mümkündür:

  Topraktan yükselen neme karşı zemin plağının yatay düzlemde yalıtılması (yalıtım örtüleri, drenaj levhası vs. ile)

   Duvarların topraktan yükselen neme karşı yatay düzlemde yalıtılması (duvar bariyeri vs.)

   Zemin seviyesinin altında kalan duvarlara yatay düzlemde etki eden suyun düşey yöndeki elemanlarla yalıtılması (yalıtım örtüleri, drenaj levhası vs. ile)

  Zemin seviyesinin üstünde düşey yöndeki elemanlarda ve çatılarda yalıtım İdeal bir su yalıtımında; yapının bulunduğu yerdeki iklim,yer altı su seviyesi ve içeriği, yağış miktarı ve cinsi göz önüne alınarak yeterli kalınlıkta su yalıtım katmanı oluşturulur. Su yalıtımını ülkemizde yaygın olduğu üzere sadece bitümlü boyalarla veya malzemelerle su yalıtımı yapmak artık uluslararası standartlara göre yeterli bulunmamaktadır. Bunun sonucu olarak EPDM (Etilen Propilen Dien Monomer kauçuk) membran , HDPE (Yüksek Yoğunluklu Polietilen) membran, TPO (TermoPlastik Polietilen) membran uygulamaları gibi çağdaş ve uzun süreli çözümler yaygınlaşmaktadır. Drenaj levhası ayrıca Grobeton yerine alternatif olarak kullanılarak hem zemin plağının yükselen neme karşı korunmasını, hem de Grobetondan ucuz olması ve hızlı döşenmesi sebebiyle maliyetlerin düşürülmesini sağlar.

  Su Yalıtımı konusunda yürürlükte olan Standartlardan bazıları:

o  TS 3113, 3128, 3440, 3559, 3647, 6571, 6572, EN 13859, EN 13956, EN 13967

o  DIN 18195

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

    

Gösterim istatistikleri : toplam 7 gösterim, bugün 1 gösterim

  

Henüz Yorum Yapılmamış - “Yalıtım”

 1. yalıtım sistemlerinin eskiden bu kadar önemli sistemler olduğunu bilmezdim. fakat evime ısı yalıtımı ve su yalıtımı sistemlerini uygulattıktan sonra bu sistemlerin kıymetini anladım. çünkü tek katlı olan evide kışın aşırı miktarda ısınma problemi yaşardık ve ısınmak için önemli paralar harcardım. Suların donma tehlkesinden dolayı açık bıraktığım musluklar sebebiyle oluşan harcamalarımı saymıyorum bile. Ancak mantolama ve su yalıtım sistemlerini evime uygulattıktan sonra bu problemi ortadan kaldırdım.

Cevapla

 • Adana Emekcan Yapı İzolasyon

  - on 26 Kasım 2016 - 0 Yorumlar

  İş Tecrübelerimizden Edindiğimiz “ Yalıtımda Kalite Tesadüf Değildir” Sloganını Referans Alarak 14.10.2016 Tarihinde Emekcan Yapı İzolasyon İnş. Ltd. Şti Adındaki Firmamızı Açmış Bulunmaktayız. Firmamız Mantolama, Dış Cephe Boya,Su yalıtımı Isı yalıtımı ve Ses yalıtımı Hizmetlerini Siz Değerli Müşterilerimize Sunmak İçin Biz Emekcan yapı Olarak“ Reşatbey Mah.5 Ocak Cad. Saniye Hanım Apt. Zemin kat.NO:24/A Seyhan /ADANA […]

 • favori inşaat

  - on 15 Ekim 2016 - 0 Yorumlar

  24 aya varan taksit imkanlarıyla her türlü markayla hizmetinizdeyiz.

 • GÜNEY İNŞAAT

  - on 14 Kasım 2016 - 0 Yorumlar

  GÜNEY İNŞAAT 2013 Yılın da Gaziantep’te İnşaat Taahhüt ,Müteahhitlik işleri yapmak üzere kurulmuş firmadır.Firmamız;  İnşaat Tadilatı  İnşaat Taşeronluğu  Dekorasyon  Mantolama  Yapı Güçlendirme  Saha betonu GÜNEY İNŞAAT, taahhüt ettiği işlerde sözleşme şartlarını tam ve zamanında yerine getirmesi ile müşterileri tarafından tercih edilen firma haline gelmiştir. Müşteri odaklılık olarak ta tanımlanan […]

 • 2E Grup Isı Yalıtım Mantolama Sistemleri

  - on 14 Kasım 2016 - 0 Yorumlar

  2008 Yılında ısı yalıtımı başta olmak üzere çatı, iç ve dış cephe boya, drenaj, su yalıtımı ve çevre düzenlemesi alanlarında faaliyetlerini sürdürmek üzere kurulan ve sağladığı yenilikçi çözümler ve sektöre getirdiği güçlü altyapı sistemleriyle müşterilerinde güven uyandıran 2E Grubun yeni markası 2E Yapı, üst üste sağladığı büyüme oranlarıyla 2012 yılı itibariyle ısı yalıtımı sektörünün lider […]