Söve imalatı

admin 01 Ocak 2012 2
Söve imalatı

Söve binaların dış cephe kaplanmasında kullanılan bir malzemedir. Köpüklerin üzerine özel kimyasallar ve silis kumlarının eklenmesiyle oluşan karışımı sıva makinesiyle binaların dış cephelerine uygulanmasıyla yapılır.

Söve, strafor üzerine çeşitli yapı kimyasallarının belirli bir sırayla eklenip sonra da kurutulmasıyla elde edilen maddedir. Söve imalatında akrilik bağlayıcı, akışkanlık sağlayıcı, yayıcı, kalsit , köpük kesici, kalsit ve silis kumu gibi kimyasallar ve hammaddeler kullanılmaktadır. Söve imalatında dikkat edilmesi gereken hususların başında akrilik bağlayıcı kalsit ve silis kumunun kalitesi ve miktarı öne çıkmaktadır. Kullanılan bu maddelerin kalitesi sövenin sağlamlığını doğrudan etkilemektedir. Kalsit ve silis kumunun kullanım miktarı da sövenin esnekliğini etkilemektedir. Kalsit ve silis kumunun fazla kullanılması sövenin sertleşmesine neden olacaktır. Çok sert olan söve ise darbelere karşı dayanıksız hale gelerek çok çabuk kırılmasına sebep olacaktır. Söve imalatında birçok yöntem kullanılır.

Ülkemizde dış cephe kaplama sistemleri yakın bir geçmişte uygulanmaya başlandığı için söve de daha yeni karşılaştığımız yapı kimyasallarından biridir. Bu yüzden birçok söve imalat yöntem ve metotlarını görmemiş olmanız mümkün olabilir. Söve imalatında en çok bilinen yöntem püskürtme tabancasıyla çeşitli kimyasalların strafor üzerine püskürtülerek içinde silis kumu ve kalsit bulunan kum havuzlarına batırılmasıdır. Bu işlemler sövenin kalınlığı ve sertliği istenilen dereceye gelene kadar tekrar edilir. Bu yöntemde sövenin kalınlığı çok önemlidir. Sövenin kalınlığıyla beraber sertliği de artmaktadır. Sövenin istenilenden fazla sert oluşu yukarıda bahsedildiği gibi çok çabuk kırılmasına ve yıpranmasına sebep olacaktır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Her türlü yalıtım ve mantolama işiniz için 0 535 374 4150

2 Comments »

  1. ugur 11 Şubat 2012 at 18:46 - Reply

    söve uygulaması dış cephe kaplamasında nemli bir yere sahip. söve sistemlerinin en önemli özelliği de bana göre diğer dış cephe kaplama sistemlerine göre biraz daha fazla çeşitli olması ve estetik görünümünün özellikle küçük yapılar adına daha iyi olmasıdır. söve kaplamanın ısı yalıtımı konusunda önemli faydalar sağladığını biliyorum. söve kaplama malzemesi yapımı hakkında bilgiler verdiğiniz için teşekkür ederim

  2. adem 31 Ekim 2014 at 15:16 - Reply

    merhaba ben adem söve imalatı yapacagım.bu konuda deneyimli bu işi yapabilecek donanıma sahip eleman arıyorum.telefon numaram 05075575759

Yorum Yaz »