Hoşgeldin ziyaretçi! [ Kaydol | Giriş Yap

Ses yalıtımı

Ses Yalıtımı, Yalıtım 26 Kasım 2011

  Teknoloji gün geçtikçe ilerlemekte ve teknolojiye paralel olarak yapı malzemelerinin hafiflemesi ile gürültü sorunları ortaya çıkmaktadır..Yalıtım malzemeleri ile bu gürültülerin en aza indirmek yapılan işleme ses yalıtımı denmektedir..Ses yalıtımı günümüzde, inşaat, otomotiv vb birçok alanda kullanılmaktadır..

 

 

Gürültünün insanlar üzerindeki etkisi çok büyüktür..Psikolojik yönden insanları etkilemekte..Örnek olarak yeni doğmuş bir bebeğin yanında sürekli bağrılıp, gürültü çıkarıldığında gelecekte bebeğin agresiv biri olmasına neden olur..Sen insanın sinir katsayısını arttırmakta, alğıda güçlük çekme, işitme kayıpları vs birçok koşulu yanında getirmektedir..Sağlığımız açısından büyük önem taşıyan ses’ den mümkün olduğunca kendimizi korumalıyız..

Ses yalıtımı nasıl yapılır?

Bir yapının planlanması aşamasında ses yalıtımı dikkate alınmalı.
Yapıların duvar, döşeme, tavan, cam ve doğrama gibi elemanları belirlenirken ses yalıtım özelliği yüksek olan malzemeler kullanılmalıdır.
Ses yalıtım malzemesi kullanılarak alt ve üst kat seslerinin geçişi ile komşu duvarlardan geçen sesler de engellenmelidir.

Ses yalıtımı nerelerde uygulanır;

Gürültünün zararlı etkilerinden korunması gereken alanlarda (konutlar, okul, hastane, yurt, otel, iş yeri vb.
Çevreye yaydıkları gürültünün önlenmesi gereken alanlarda (jeneratör, hidrofor, kalorifer, yüksek ses düzeyine sahip eğlence yerleri vb.
Kullanım koşulu sese bağlı alanlarda (sinema, tiyatro, konser ve konferans salonu, TV ve ses kayıt stüdyosu vb.) yapılmalıdır.)

Ses yalıtımının yararları;

Gürültü başlı başında bir çevre kirliliği olmakta ve sağlık sorunlarına yol açmaktadır.Ses yalıtım malzemeleri ile bu gürültüleri en aza indirerek sağlıklı ve huzurlu bireyler, temiz bir çevre, dikkat ve iş veriminin artırılarak iş kazalarının önlenebilmesi konularında büyük rol oynamaktadır..

5 Adet Yorum - “Ses yalıtımı”

 1. AYNEN ÖYLE SES YALITIMI OLMADAN BİR HAYAT DÜSÜNEMİYORUM. GERCEKTEN COK ÖNEMLİ.

 2. gürültü çağımızın en önemli problemlerinden biri. gürültü problemi beraberinde stres ve psikolojik bozukluk gibi problemleri de beraberinde getiriyor. insanlar yorgun olduklarında rahat mutlu huzurlu sessiz bir ortamda bulunup sessizce dinlenmek isterler. bu durumun en büyük manisi isse gürültüdür. gürültülü ortam insan yaşamını çok çeşitli yönlerden olumsuz etkiler. gürültü ile başa çıkmanın binalardaki en güzel yolu ise ses yalıtımı yaptırmaktır. yalıtımlı evde de oturdum yalıtımsız evde de bu yüzden ses yalıtımını herkese tavsiye ederim.

 3. ses yalıtımı oldukça önemli yoksa komşu dairelere çok fazla ses gidiyor. özel yaşantı deşifre oluyor.

Geri izleme

 1. Alçıpan
 2. Dış Cephe Giydirme

Cevapla

Cevap yazmak için giriş yapmalısın.

 • Online Mantolama Hesaplama

  - on 10 Aralık 2011 - 72 Yorumlar

  Aşağıdaki hesaplama programı ile binanıza ne kadar mantolama malzemesi gideceğini hesaplaya bilirsiniz. Hesaplaya bileceğiniz malzemeler aşağıda listelenmiştir. Isı Yalıtım Plakası (m2) : RM 600 Yapıştırma harcı (torba) : SM 700 Yüzey Sıvası (torba) : Sıva Filesi 160 gr (m2) : İzolasyon Dübeli (adet): Köşe Bent (m) : Ortalama malzeme ve işcilik fiyatları aşağıda listelenmiştir. DIŞ […]

 • Mantolama Firmaları Fiyat Listesi

  - on 21 Ocak 2012 - 44 Yorumlar

  Mantolama Sistemlerinin maliyetleri çeşitlilik gösterir. İstediğiniz özelliklerle beraber sizlere en uygun olan firma ve fiyatları aşağıda listelenmiştir. Capatect Dalmaçyalı Dış Cephe Mantolama Sistem Fiyatları Capatect Dalmaçyalı (4 cm) 1.03 m2 Capatect Dalmaçyalı Yapıştırıcı 5 kg Capatect Dalmaçyalı Sıva 5 kg Capatect Dalmaçyalı Dübel 6 adet Capatect Dalmaçyalı Sıva Filesi 1,1 m2 Capatect Dalmaçyalı PVC Donatılı […]

 • Mantolama İçin En İyi Ürün Markaları

  - on 6 Mayıs 2014 - 0 Yorumlar

  Yalıtım Rehberi.NET 3 senedir yalıtım ve mantolama ürünlerini ve firmalarını araştırmaktadır bu makalemizde sizlere müşterilerin encok tercih ettiği mantolama markalarını listeleyeceğiz IZOCAM Türkiye yalıtım sektörünün öncüsü olarak 1965 yılında kurulan İzocam A.Ş’nin Gebze’deki ilk fabrikası 1967 yılında camyünü üretimine başlayarak faaliyete geçmiştir. Türkiye Yalıtım Sektörü’nün öncüsü İzocam A.Ş.’nin Gebze’de kurulan ilk fabrikası 1967 yılında camyünü […]

 • Alçı Sıva Yapımı

  - on 11 Aralık 2012 - 3 Yorumlar

  Alçı Sıva Saten Alçı Alçı Sıva Yapımı Saten Alçı Sıva Fiyatları Alçı sıva ; Tuğla, beton, brüt beton, gazbeton, bimsblok vb. malzemeler üzerinedoğrudan uygulanabilen torbalanmış alçı bazlı hazır sıvadır. Kullanım alanları ; Konutlar, Ofis ve yönetim binaları, İş ve alışveriş merkezleri, Oteller, Hastaneler ve Okullardır. Peki makinalı alçı sıvanın özellikleri nelerdir ? Tek katta, üzerine […]

 • Ses Yalıtımının Önemi

  - on 27 Mart 2012 - 8 Yorumlar

  Ses yalıtımı günümüzde gerek evlerde, gerekse iş yerlerinde en çok kullanılan yalıtım türleri arasında yer almaktadır. Bunun nedeni binalarda yapılacak gürültülerin diğer ev sahiplerini etkilememesidir. Bundan dolayı ses yalıtım sistemleri de en az ısı yalıtım sistemleri kadar önemlidir. Ses yalıtım sistemleri sadece bina içerisinde ki gürültülerin engellenmesi için değil aynı zamanda bina dışarısından gelecek seslerinde […]