Hoşgeldin ziyaretçi! [ Kaydol | Giriş Yap

Ses Yalıtımı ve Sağlığa Katkısı

Ses Yalıtımı 22 Şubat 2012

Gürültü insan sağlığını olumsuz etkileyen en önemli etmenlerden birisidir. Başta stres gibi olumsuz bir durum ortaya çıkarması ve verimli çalışma ortamını negatif yönde etkilemesi gibi sebepler ses yalıtımını gerekli kılar. Çevreyi istenmeyen seslerden yalıtarak gürültünün zararlı etkilerini en aza indirmek amacıyla yapılan sistemlere ses yalıtımı denir.

Ses yalıtım sistemleri binalar kayıt stüdyoları, sinema, konser salonu vb. ortamlarda gerekli kullanımlarını oluşturmak amacıyla, jeneratör, hidrofor v kalorifer gibi ortamların çevreye verdiği olumsuz gürültüleri önlemek amacıyla kullanılmaktadır.

Ses yalıtımı temelde gürültünün insan üzerinde oluşturacağı zararlı etkileri en aza indirmek için alınacak önlemleri kapsar. Gürültü düzensiz, farklı frekans bileşenleri sahip ve genellikle rahatsızlık verici sesler bütününe verilen genel addır. Gürültü günümüzde kentleşmenin doğal bir sonucudur Özellikle kentleşmenin düzensiz ve plansız büyüdüğü yerlerde gürültü insan sağlığına zarar verir ve konforu azaltır. Çevredeki farikaların çıkardıkları rahatsız edici sesler, havaalanı çevresindeki yerleşim bölgelerinde duyulan şiddetli gürültü, satıcı sesleri, trafik sesleri, komşudan gelen gürültüler rahatsız edici olabilir. Gürültünün zararlı ve rahatsız edici etkilerini en aza indirmek için ses yalıtımının özenli bir şekilde yapılması gerekmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

   

Gösterim istatistikleri : toplam 10 gösterim, bugün 1 gösterim

  

Henüz Yorum Yapılmamış - “Ses Yalıtımı ve Sağlığa Katkısı”

 1. gürültü gercekten rahatsız edici oldugu gibi insanın ruh sağlıgınıda bozmakta binada oturuyorsanız ve de üst komşunuzda şımarık bi çocuk varsa gerçekten işiniz zor demektir şimdiki binalarda yalıtım üst seviyede eski binalar için bunu demem imkansız tabi ama bunu içinde parke altından ses yalıtımı için yalıtım malzemeleri bukunmakta

 2. Ses yalıtımı tıpkı ısı yalıtımı gibi bir yapının olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Çünkü ses yalıtımının tek faydası ses geçirmeme özelliği değildir. Aynı zamanda insanların psikolojik ve fizyolojik durumlarına da yön vermektedir.
  Hemen hemen her insan gün içerisinde yoğun ve stresli bir gün geçirmektedir. Bununla birlikte trafikte ki araçların ve insanların sesleri de kişileri rahatsız eden bir durumdur. Tüm bunlardan dolayı insanlar kendi evlerine gittikleri zaman huzurlu ve sessiz bir ortam aramaktadırlar. İşte ses yalıtımının önemi tam da bu noktada kendini ön plana çıkarmaktadır. Ses yalıtımı iyi olmayan bir ev içerisinde dışarıdan gelecek tüm sesler ev içerisinde de duyulabildiği için gün sonunda aranan sessiz ve huzurlu ortamın bulunması mümkün değildir. Ev içerisinde rahatsız edici şekilde hissedilmekte olan bu gürültü, insanların önce psikolojik daha sonra da fizyolojik yapılarına olumsuz yönde etki etmektedir.
  Ses yalıtımının kaliteli olması için gerekli iki unsur vardır. Bunlardan bir tanesi kaliteli malzemedir. Kullanılacak kaliteli malzeme ses yalıtımından en çok verim alınmasını sağlamaktadır. Ayrıca çift katlı duvar ve çift katlı pencere camları da ses yalıtımı açısından büyük bir önem taşımaktadır. Bunun dışında ses yalıtımında ki bir diğer önemli konu ise malzemenin doğru bir şekilde yapıya uygulanmasıdır. Bu iki unsur kusursuz bir şekilde yerine getirildiğinde ses yalıtımından tam anlamıyla verim alınabilmektedir.

Cevapla

 • Adana Emekcan Yapı İzolasyon

  - on 26 Kasım 2016 - 0 Yorumlar

  İş Tecrübelerimizden Edindiğimiz “ Yalıtımda Kalite Tesadüf Değildir” Sloganını Referans Alarak 14.10.2016 Tarihinde Emekcan Yapı İzolasyon İnş. Ltd. Şti Adındaki Firmamızı Açmış Bulunmaktayız. Firmamız Mantolama, Dış Cephe Boya,Su yalıtımı Isı yalıtımı ve Ses yalıtımı Hizmetlerini Siz Değerli Müşterilerimize Sunmak İçin Biz Emekcan yapı Olarak“ Reşatbey Mah.5 Ocak Cad. Saniye Hanım Apt. Zemin kat.NO:24/A Seyhan /ADANA […]

 • favori inşaat

  - on 15 Ekim 2016 - 0 Yorumlar

  24 aya varan taksit imkanlarıyla her türlü markayla hizmetinizdeyiz.

 • GÜNEY İNŞAAT

  - on 14 Kasım 2016 - 0 Yorumlar

  GÜNEY İNŞAAT 2013 Yılın da Gaziantep’te İnşaat Taahhüt ,Müteahhitlik işleri yapmak üzere kurulmuş firmadır.Firmamız;  İnşaat Tadilatı  İnşaat Taşeronluğu  Dekorasyon  Mantolama  Yapı Güçlendirme  Saha betonu GÜNEY İNŞAAT, taahhüt ettiği işlerde sözleşme şartlarını tam ve zamanında yerine getirmesi ile müşterileri tarafından tercih edilen firma haline gelmiştir. Müşteri odaklılık olarak ta tanımlanan […]

 • 2E Grup Isı Yalıtım Mantolama Sistemleri

  - on 14 Kasım 2016 - 0 Yorumlar

  2008 Yılında ısı yalıtımı başta olmak üzere çatı, iç ve dış cephe boya, drenaj, su yalıtımı ve çevre düzenlemesi alanlarında faaliyetlerini sürdürmek üzere kurulan ve sağladığı yenilikçi çözümler ve sektöre getirdiği güçlü altyapı sistemleriyle müşterilerinde güven uyandıran 2E Grubun yeni markası 2E Yapı, üst üste sağladığı büyüme oranlarıyla 2012 yılı itibariyle ısı yalıtımı sektörünün lider […]