Hoşgeldin ziyaretçi! [ Kaydol | Giriş Yap

Ses Yalıtımı Nasıl Uygulanır

Ses Yalıtımı 28 Şubat 2012

Gürültü insan için rahatsız edici sesler bütünü olarak tanımlanabilir. Gürültüden korunmak için ve gürültünün zararlı etkilerini en aza indirmek amacıyla yapılan işlemlere ise genel olarak ses yalıtımı adı verilmektedir.

Ses yalıtımı yapılırken kullanılan bazı teknikler ise şunlardır. Yapı elemanlarını yoğunluğunu artırmak. Yağın yapı elemanlarını sesi emen malzemelerden oluşturmak ya da ses emme potansiyeli yüksek olan maddelerle yapı elemanlarında takviyelerde bulunmak. Çift tabakalı duvar tabakası yapmak. Bu durum iki duvar arasındaki ses iletim oranını en aza indirecektir. Kalın ağır ve boşluksuz borular kullanmak. Bunlar kullanılamıyorlarsa bile önlem almak. Çünkü bu boşluklardan ses direk olarak istenmeyen mekana rahatlıkla geçebilir. Duvarları delerek geçen havalandırma kanallarından, borulardan ve etrafındaki boşluklardan sızıntıları önlemek. Bu durum aralarda titreşimlerden meydana gelen gürültüleri engelleyecektir. Darbe döşemelerine karşı yüzer döşeme uygulamaları yapmak. Bu uygulamaların yapılması özellikle alt ve üst katlar arasında darbelerden meydana gelen ses geçişlerini en aza indirmeyi sağlar. Esnek tespitli asma tavan uygulamak ise mekanın içindeki ses yankılanma oranını en aza indirmesi ve estetik olarak da güzel olması açısından önemlidir.

Etkili bir ses yalıtımı; amaçları belirlenmiş yapılarda doğru malzemelerin doğru detaylarla kullanılmasıyla ve hatasız işçilikle mümkün olabilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 4,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

  

Gösterim istatistikleri : toplam 8 gösterim, bugün 1 gösterim

  

Henüz Yorum Yapılmamış - “Ses Yalıtımı Nasıl Uygulanır”

 1. Günümüzde inşaat ve yapılarda kullanılan malzemenin incelmesi ve hafiflemesi bir çok avantaj sağlamaktadır. Ancak sağladığı bu avantajların yanında bir çok olumsuzluğu da beraberinde getirmektedir. Bu olumsuzlukların başını, yapıların inşaatı sırasında kullanılan malzemelerin inceliği ve hafifliği nedeniyle, dışarıda ki seslerin içeriye kolayca girebilmesi çekmektedir. İşte bu durumu engelleyen ve dışarıda ki sesin içeriye girmesini önleyen sisteme “Ses yalıtım sistemi” denmektedir.
  Ses yalıtımı sistemlerini uygulamanın bir çok yolu bulunmaktadır. Ancak bu konuda ki en başarılı yöntem inşaat sırasında mimarinin akustiğinin iyi ayarlanmasından geçer. Duvarların çift tabakadan oluşması, pencere çamlarının çift katlı olması ses yalıtımını tamamlayan diğer unsulardır. Bundan sonra yapılacak işlem ise ses yalıtım sistemini kurmaktan geçer. Fakat ses yalıtım sistemi kurulurken iki şeye oldukça önem verilmesi gerekmektedir.
  Bunlardan birincisi kullanılan malzemenin üst düzey kaliteye sahip olması gerekmektedir. Çünkü kullanılacak ucuz malzemeler ilk başlarda randıman verse dahi bir süre sonra işlevini kaybeder ve dışarıda ki sesleri içeriye geçirmeye başlar.
  Ses yalıtımı kurulurken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise, işçiliktir. Çünkü kalitesiz döşenen ses yalıtım sistemleri, ses geçirmeye müsaittir. Bir zincirin halkaları gibi çalışan ses yalıtım sisteminde çürük bir parça bile tüm sistemin işlevini kaybetmesine neden olabilmektedir.

 2. ses yalitimi - 20 Ekim 2014 @ 07:59

  Evlerinizde yan komşulardan gelen gürültülü seslerden rahatsız iseniz , izolasyon ses yalıtımı yaptırın huzurunuz kaçmasın.Ses Yalıtımında %100 varan kesin ve garantili çözüm sunmaktayız. Evlerinizde Üst Kat ve Yan Daire’deki Seslerden Bıktıysanız Aksa Akustik Olarak Dairelerinizde Ses Yalıtımı Yapıyor ve % 70 – 80 Oranında Ses Yalıtımı Sağlar.

Cevapla

 • Adana Emekcan Yapı İzolasyon

  - on 26 Kasım 2016 - 0 Yorumlar

  İş Tecrübelerimizden Edindiğimiz “ Yalıtımda Kalite Tesadüf Değildir” Sloganını Referans Alarak 14.10.2016 Tarihinde Emekcan Yapı İzolasyon İnş. Ltd. Şti Adındaki Firmamızı Açmış Bulunmaktayız. Firmamız Mantolama, Dış Cephe Boya,Su yalıtımı Isı yalıtımı ve Ses yalıtımı Hizmetlerini Siz Değerli Müşterilerimize Sunmak İçin Biz Emekcan yapı Olarak“ Reşatbey Mah.5 Ocak Cad. Saniye Hanım Apt. Zemin kat.NO:24/A Seyhan /ADANA […]

 • favori inşaat

  - on 15 Ekim 2016 - 0 Yorumlar

  24 aya varan taksit imkanlarıyla her türlü markayla hizmetinizdeyiz.

 • GÜNEY İNŞAAT

  - on 14 Kasım 2016 - 0 Yorumlar

  GÜNEY İNŞAAT 2013 Yılın da Gaziantep’te İnşaat Taahhüt ,Müteahhitlik işleri yapmak üzere kurulmuş firmadır.Firmamız;  İnşaat Tadilatı  İnşaat Taşeronluğu  Dekorasyon  Mantolama  Yapı Güçlendirme  Saha betonu GÜNEY İNŞAAT, taahhüt ettiği işlerde sözleşme şartlarını tam ve zamanında yerine getirmesi ile müşterileri tarafından tercih edilen firma haline gelmiştir. Müşteri odaklılık olarak ta tanımlanan […]

 • 2E Grup Isı Yalıtım Mantolama Sistemleri

  - on 14 Kasım 2016 - 0 Yorumlar

  2008 Yılında ısı yalıtımı başta olmak üzere çatı, iç ve dış cephe boya, drenaj, su yalıtımı ve çevre düzenlemesi alanlarında faaliyetlerini sürdürmek üzere kurulan ve sağladığı yenilikçi çözümler ve sektöre getirdiği güçlü altyapı sistemleriyle müşterilerinde güven uyandıran 2E Grubun yeni markası 2E Yapı, üst üste sağladığı büyüme oranlarıyla 2012 yılı itibariyle ısı yalıtımı sektörünün lider […]