Hoşgeldin ziyaretçi! [ Kaydol | Giriş Yap

Ses Yalıtımı Nasıl Uygulanır

Ses Yalıtımı 28 Şubat 2012

Gürültü insan için rahatsız edici sesler bütünü olarak tanımlanabilir. Gürültüden korunmak için ve gürültünün zararlı etkilerini en aza indirmek amacıyla yapılan işlemlere ise genel olarak ses yalıtımı adı verilmektedir.

Ses yalıtımı yapılırken kullanılan bazı teknikler ise şunlardır. Yapı elemanlarını yoğunluğunu artırmak. Yağın yapı elemanlarını sesi emen malzemelerden oluşturmak ya da ses emme potansiyeli yüksek olan maddelerle yapı elemanlarında takviyelerde bulunmak. Çift tabakalı duvar tabakası yapmak. Bu durum iki duvar arasındaki ses iletim oranını en aza indirecektir. Kalın ağır ve boşluksuz borular kullanmak. Bunlar kullanılamıyorlarsa bile önlem almak. Çünkü bu boşluklardan ses direk olarak istenmeyen mekana rahatlıkla geçebilir. Duvarları delerek geçen havalandırma kanallarından, borulardan ve etrafındaki boşluklardan sızıntıları önlemek. Bu durum aralarda titreşimlerden meydana gelen gürültüleri engelleyecektir. Darbe döşemelerine karşı yüzer döşeme uygulamaları yapmak. Bu uygulamaların yapılması özellikle alt ve üst katlar arasında darbelerden meydana gelen ses geçişlerini en aza indirmeyi sağlar. Esnek tespitli asma tavan uygulamak ise mekanın içindeki ses yankılanma oranını en aza indirmesi ve estetik olarak da güzel olması açısından önemlidir.

Etkili bir ses yalıtımı; amaçları belirlenmiş yapılarda doğru malzemelerin doğru detaylarla kullanılmasıyla ve hatasız işçilikle mümkün olabilir.

  

Gösterim istatistikleri : toplam 780 gösterim, bugün 3 gösterim

  

Henüz Yorum Yapılmamış - “Ses Yalıtımı Nasıl Uygulanır”

 1. ses yalitimi on 20 Ekim 2014 @ 07:59

  Evlerinizde yan komşulardan gelen gürültülü seslerden rahatsız iseniz , izolasyon ses yalıtımı yaptırın huzurunuz kaçmasın.Ses Yalıtımında %100 varan kesin ve garantili çözüm sunmaktayız. Evlerinizde Üst Kat ve Yan Daire’deki Seslerden Bıktıysanız Aksa Akustik Olarak Dairelerinizde Ses Yalıtımı Yapıyor ve % 70 – 80 Oranında Ses Yalıtımı Sağlar.

 2. Günümüzde inşaat ve yapılarda kullanılan malzemenin incelmesi ve hafiflemesi bir çok avantaj sağlamaktadır. Ancak sağladığı bu avantajların yanında bir çok olumsuzluğu da beraberinde getirmektedir. Bu olumsuzlukların başını, yapıların inşaatı sırasında kullanılan malzemelerin inceliği ve hafifliği nedeniyle, dışarıda ki seslerin içeriye kolayca girebilmesi çekmektedir. İşte bu durumu engelleyen ve dışarıda ki sesin içeriye girmesini önleyen sisteme “Ses yalıtım sistemi” denmektedir.
  Ses yalıtımı sistemlerini uygulamanın bir çok yolu bulunmaktadır. Ancak bu konuda ki en başarılı yöntem inşaat sırasında mimarinin akustiğinin iyi ayarlanmasından geçer. Duvarların çift tabakadan oluşması, pencere çamlarının çift katlı olması ses yalıtımını tamamlayan diğer unsulardır. Bundan sonra yapılacak işlem ise ses yalıtım sistemini kurmaktan geçer. Fakat ses yalıtım sistemi kurulurken iki şeye oldukça önem verilmesi gerekmektedir.
  Bunlardan birincisi kullanılan malzemenin üst düzey kaliteye sahip olması gerekmektedir. Çünkü kullanılacak ucuz malzemeler ilk başlarda randıman verse dahi bir süre sonra işlevini kaybeder ve dışarıda ki sesleri içeriye geçirmeye başlar.
  Ses yalıtımı kurulurken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise, işçiliktir. Çünkü kalitesiz döşenen ses yalıtım sistemleri, ses geçirmeye müsaittir. Bir zincirin halkaları gibi çalışan ses yalıtım sisteminde çürük bir parça bile tüm sistemin işlevini kaybetmesine neden olabilmektedir.

Cevapla

Cevap yazmak için giriş yapmalısın.

 • Online Mantolama Hesaplama

  - on 10 Aralık 2011 - 72 Yorumlar

  Aşağıdaki hesaplama programı ile binanıza ne kadar mantolama malzemesi gideceğini hesaplaya bilirsiniz. Hesaplaya bileceğiniz malzemeler aşağıda listelenmiştir. Isı Yalıtım Plakası (m2) : RM 600 Yapıştırma harcı (torba) : SM 700 Yüzey Sıvası (torba) : Sıva Filesi 160 gr (m2) : İzolasyon Dübeli (adet): Köşe Bent (m) : Ortalama malzeme ve işcilik fiyatları aşağıda listelenmiştir. DIŞ […]

 • Mantolama Firmaları Fiyat Listesi

  - on 21 Ocak 2012 - 44 Yorumlar

  Mantolama Sistemlerinin maliyetleri çeşitlilik gösterir. İstediğiniz özelliklerle beraber sizlere en uygun olan firma ve fiyatları aşağıda listelenmiştir. Capatect Dalmaçyalı Dış Cephe Mantolama Sistem Fiyatları Capatect Dalmaçyalı (4 cm) 1.03 m2 Capatect Dalmaçyalı Yapıştırıcı 5 kg Capatect Dalmaçyalı Sıva 5 kg Capatect Dalmaçyalı Dübel 6 adet Capatect Dalmaçyalı Sıva Filesi 1,1 m2 Capatect Dalmaçyalı PVC Donatılı […]

 • Mantolama İçin En İyi Ürün Markaları

  - on 6 Mayıs 2014 - 0 Yorumlar

  Yalıtım Rehberi.NET 3 senedir yalıtım ve mantolama ürünlerini ve firmalarını araştırmaktadır bu makalemizde sizlere müşterilerin encok tercih ettiği mantolama markalarını listeleyeceğiz IZOCAM Türkiye yalıtım sektörünün öncüsü olarak 1965 yılında kurulan İzocam A.Ş’nin Gebze’deki ilk fabrikası 1967 yılında camyünü üretimine başlayarak faaliyete geçmiştir. Türkiye Yalıtım Sektörü’nün öncüsü İzocam A.Ş.’nin Gebze’de kurulan ilk fabrikası 1967 yılında camyünü […]

 • Alçı Sıva Yapımı

  - on 11 Aralık 2012 - 3 Yorumlar

  Alçı Sıva Saten Alçı Alçı Sıva Yapımı Saten Alçı Sıva Fiyatları Alçı sıva ; Tuğla, beton, brüt beton, gazbeton, bimsblok vb. malzemeler üzerinedoğrudan uygulanabilen torbalanmış alçı bazlı hazır sıvadır. Kullanım alanları ; Konutlar, Ofis ve yönetim binaları, İş ve alışveriş merkezleri, Oteller, Hastaneler ve Okullardır. Peki makinalı alçı sıvanın özellikleri nelerdir ? Tek katta, üzerine […]

 • Ses Yalıtımının Önemi

  - on 27 Mart 2012 - 8 Yorumlar

  Ses yalıtımı günümüzde gerek evlerde, gerekse iş yerlerinde en çok kullanılan yalıtım türleri arasında yer almaktadır. Bunun nedeni binalarda yapılacak gürültülerin diğer ev sahiplerini etkilememesidir. Bundan dolayı ses yalıtım sistemleri de en az ısı yalıtım sistemleri kadar önemlidir. Ses yalıtım sistemleri sadece bina içerisinde ki gürültülerin engellenmesi için değil aynı zamanda bina dışarısından gelecek seslerinde […]