Hoşgeldin ziyaretçi! [ Kaydol | Giriş Yap

Panetti

Isı Yalıtımı 7 Aralık 2011

PANETTİ NEDİR?

Panetti, gözenekli hücre yapısına sahip (cross-linked) köpük olarak üretilmiş polietilen bazlı, antibakteriyel ve sudan etkilenmeyen, polimerik bir malzemedir.

PANETTİNİN UYGULAMA ALANLARI NELERDİR?

     

İçten Mantolama
Teras Çatı Uygulamaları
Şap Altı
Parke Altı
Halı Altı
Kiremit Altı
Shingle Altı
Temel Duvarı
Sinema Salonları
Ses Stüdyoları
Radyo – Tv Stüdyoları
Konser Salonları
Halı Saha ve Çocuk Oyun Alanları (suni çim ve zemin kaplamaları altı)
Hassas ve Titreşimi Yüksek Makine Altı
Özel Hasta Odaları
Soğuk Hava Depo Kapıları

PANETTİ NASIL HAZIRLANIR?

Hamur şeklinde hazırlanan özel polietilen karışım, özel kalıplarda 170 ºC’ de, 2 ton basınç atında pişirilir. Gerekli pişirme süresine ulaşan malzeme, özel bir teknikle patlatılarak soğuması sağlanır. Bu patlatılarak soğutma işlemi sırasında polietilen hamur, milyonlarda çapraz bağlı kapalı hücreler oluşturur. Kapalı hücreler oluşurken de içlerine doğal yoldan en iyi izolasyon malzemesi olan havayı hapseder. Böylelikle yeni jenerasyon izolasyon malzemesi Panetti ortaya çıkar.

 

PANETTİ DİĞER ÜRÜNLERE GÖRE NEDEN DAHA DAYANIKLIDIR?

Bünyesinde barındırdığı milyonlarca çapraz bağlı kapalı hava hücresi soğuğu, sıcağı ve sesi etkin bir şekilde keser. kapalı gözenekli hava kesesi, soğuğu, sıcağı ve sesi etkin bir şekilde keser. Homojen yapısı ve kapalı hücre yapısı sayesinde Kapılar su emmesi de 0’dır. Böylelikle su ve nemden de kesinlikle etkilenmez.

İzolasyon malzemelerinin birim hacim kütleleri 20 – 30 kg/m³ iken, Panetti’nin özel formülü ve üretim tekniği sayesinde birim hacim kütlesi 100 kg/m³’tür. Bu özelliği sayesinde benzer izolasyon malzemeleri kısa sürede kütlesini kaybetmeye başlarken, Panetti, 10 yıllarca kütle hacmini korumaktadır. Aynı zamanda da darbelere dayanıklıdır.

 

PANETTİ İNSAN SAĞLIĞINA ZARALIMIDIR?

Benzer malzemeler HFCL gazı enjekte edilerek, çektirme yöntemiyle üretilir, bazı ürünler de Pentan gazı yardımıyla 100 ºC’lik sıcaklıktaki su buharı ile şişirilir ve havanın bu gazla yer değiştirmesi sağlanarak üretilir. Üretim aşamasında kullanılan bu gazların insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri bilinmektedir. Aynı zamanda kullanılan gazlar, belirli süreler sonunda, içinde hapis oldukları malzemelerin hücrelerinden kurtulur ve böylelikle izolasyon özelliğini kaybederek, uygulandıkları bölgeleri deforme ederler. Panetti bu özelliği ile de benzer malzemelerden çok daha üstündür. Çünkü imalat aşamasında, doğal yollardan içine; soluduğumuz havayı hapseder ve dayanıklı yapısı sayesinde de hapsettiği havayı onlarca yıl bünyesinde muhafaza eder. Üretim aşamasında ve içeriğinde hiçbir gaz bulunmadığı için de, insan sağlığına sakıncası yoktur. Rosh testi uygulanarak üretimimiz, her yıl denetlenmektedir. Bu test, imalatı yapılan ürünlerde kullanılan malzemelerin insan sağlığına zararlı olup olmadığını incelemektedir. Ayrıca Panetti antibakteriyal olması sebebiyle de mantar, küf ve çeşitli mikroorganizmaların oluşumunu engelleyerek yaşam konforunuzu arttırır.

 

PANETTİ ISI YALITIMI İÇİN UYGUNMUDUR?

ISO ve CEN standartlarına göre İzolasyon Malzemelerinin ısı iletim katsayısı (lamda değeri) 0.065 W/mk değerinin altında olmalıdır. Bu değerin üstünde olan bir malzemenin ısı yalıtım özelliği bulunmamaktadır. Isı yalıtım malzemelerinin lamda değerleri 40 – 50 W/mk larda seyreder. Ancak Panetti’nin 2mm ile 15 mm arası kalınlıklar için Isı İletkenlik Katsayısı ≤ 0,047 W/mk dır. Bu değer, en yüksek değer olup, üstüne çıkmaz. Bu sayede mevcut ısı yalıtım malzemelerinin içinde Panetti, en üst sıralarda yerini korumaktadır.

 

PANETTİ UYGULANDIĞI ALANLARDA YÜKSEK SICAKLIKTAN ETKİLENİRMİ?

Binalarda kullanılan ısı yalıtım malzemeleri, maruz kaldıkları ısı nedeniyle belirli süreler sonunda deforme olmaya başlamaktadır. Malzemelerin sıcaklık dayanımları, uygulandıkları alanda maruz kaldıkları sıcaklık ile doğru orantılıdır. Bu yüzdendir ki, benzer ürünlerin etiketlerinde, ısı dayanım skalaları verilerek tüketiciler uyarılmaktadır. Panetti 170 derece sıcaklıkta üretilen bir malzeme olması nedeniyle yüksek sıcaklıklara karşı mukavemeti yüksektir.

PANETTİNİN UYGULANMASI ZORMUDUR?

Panetti uygulamaları, son derece basittir. Ürünün uygulamasının yapılabilmesi için ekstra bir yeterlilik gerekmemektedir. Uygulama türüne göre, işinin ehli kişiler tarafından, çok kısa sürede uygulanabilir. (parke ustası, şap ustası, çatı ustası, sıva ustası vb.) Mantolama gibi bazı özel durumların dışında, zeminde kullanılacak Panetti, yere serilmekte ve üstüne ihtiyaç duyulan kaplama malzemesi kolayca uygulanmaktadır. (parke, halı, kiremit, shingle, şap, seramik vb.)

İçten Mantolamada ise Panetti, duvar ölçülerinde kesilir. Ardından uygulama yapılacak duvara uygun yapıştırıcı malzeme sürülür ve Panetti kolayca yapıştırılır. Yapıştırıcının özelliğine göre kuruma süresi beklenir ve Panetti’nin üstüne ince bir sıva uygulanır. Bu ince sıva üstüne 160 gr.’lık sıva filesi döşenir. Filenin ek yerlerinin üst üste bindirilmiş olmasına dikkat edilmelidir. Köşebentler yerleştirildikten sonra, filenin üstüne 3mm kalınlıkta sıva uygulanarak işlem kısa sürede tamamlanır. İstenmesi durumunda son sıvanın üstüne saten sıva ve saten alçı da uygulanabilir. Dübel atmaya bile gerek kalmadan içten mantolama işlemi zahmetsizce ve kısa sürede tamamlanır.

 

   

Gösterim istatistikleri : toplam 773 gösterim, bugün 4 gösterim

  

2 Adet Yorum - “Panetti”

 1. mantolama sistemleri son zamanlarda faydalı sistemler oldukları anlaşıldıktan sonra daha da çok yaygınlık kazanan sistemlerdir. panetti de bu mantolama sistemleri arasındadır. panettinin diğer mantolama sistemlerine göre avantajlı tarafı ise sistemin biraz daha dayanıklı bir özellik göstermesidir. memnuniyetsizlik gibi bir sonuç ortaya çıkarmayan panetti sistemleri zannedildiği gibi yüksek ısılara dayanıksız sistemler değildir.

 2. bu panettiler diğer yalıtım malzemelerine göre oldukça dayanıklı oluyor. bir kere yaptırırsınız sonra başınız ağrımaz.

Cevapla

Cevap yazmak için giriş yapmalısın.

 • Online Mantolama Hesaplama

  - on 10 Aralık 2011 - 72 Yorumlar

  Aşağıdaki hesaplama programı ile binanıza ne kadar mantolama malzemesi gideceğini hesaplaya bilirsiniz. Hesaplaya bileceğiniz malzemeler aşağıda listelenmiştir. Isı Yalıtım Plakası (m2) : RM 600 Yapıştırma harcı (torba) : SM 700 Yüzey Sıvası (torba) : Sıva Filesi 160 gr (m2) : İzolasyon Dübeli (adet): Köşe Bent (m) : Ortalama malzeme ve işcilik fiyatları aşağıda listelenmiştir. DIŞ […]

 • Mantolama Firmaları Fiyat Listesi

  - on 21 Ocak 2012 - 44 Yorumlar

  Mantolama Sistemlerinin maliyetleri çeşitlilik gösterir. İstediğiniz özelliklerle beraber sizlere en uygun olan firma ve fiyatları aşağıda listelenmiştir. Capatect Dalmaçyalı Dış Cephe Mantolama Sistem Fiyatları Capatect Dalmaçyalı (4 cm) 1.03 m2 Capatect Dalmaçyalı Yapıştırıcı 5 kg Capatect Dalmaçyalı Sıva 5 kg Capatect Dalmaçyalı Dübel 6 adet Capatect Dalmaçyalı Sıva Filesi 1,1 m2 Capatect Dalmaçyalı PVC Donatılı […]

 • Mantolama İçin En İyi Ürün Markaları

  - on 6 Mayıs 2014 - 0 Yorumlar

  Yalıtım Rehberi.NET 3 senedir yalıtım ve mantolama ürünlerini ve firmalarını araştırmaktadır bu makalemizde sizlere müşterilerin encok tercih ettiği mantolama markalarını listeleyeceğiz IZOCAM Türkiye yalıtım sektörünün öncüsü olarak 1965 yılında kurulan İzocam A.Ş’nin Gebze’deki ilk fabrikası 1967 yılında camyünü üretimine başlayarak faaliyete geçmiştir. Türkiye Yalıtım Sektörü’nün öncüsü İzocam A.Ş.’nin Gebze’de kurulan ilk fabrikası 1967 yılında camyünü […]

 • Alçı Sıva Yapımı

  - on 11 Aralık 2012 - 3 Yorumlar

  Alçı Sıva Saten Alçı Alçı Sıva Yapımı Saten Alçı Sıva Fiyatları Alçı sıva ; Tuğla, beton, brüt beton, gazbeton, bimsblok vb. malzemeler üzerinedoğrudan uygulanabilen torbalanmış alçı bazlı hazır sıvadır. Kullanım alanları ; Konutlar, Ofis ve yönetim binaları, İş ve alışveriş merkezleri, Oteller, Hastaneler ve Okullardır. Peki makinalı alçı sıvanın özellikleri nelerdir ? Tek katta, üzerine […]

 • Ses Yalıtımının Önemi

  - on 27 Mart 2012 - 8 Yorumlar

  Ses yalıtımı günümüzde gerek evlerde, gerekse iş yerlerinde en çok kullanılan yalıtım türleri arasında yer almaktadır. Bunun nedeni binalarda yapılacak gürültülerin diğer ev sahiplerini etkilememesidir. Bundan dolayı ses yalıtım sistemleri de en az ısı yalıtım sistemleri kadar önemlidir. Ses yalıtım sistemleri sadece bina içerisinde ki gürültülerin engellenmesi için değil aynı zamanda bina dışarısından gelecek seslerinde […]