Hoşgeldin ziyaretçi! [ Kaydol | Giriş Yap

Panetti

Isı Yalıtımı 7 Aralık 2011

PANETTİ NEDİR?

Panetti, gözenekli hücre yapısına sahip (cross-linked) köpük olarak üretilmiş polietilen bazlı, antibakteriyel ve sudan etkilenmeyen, polimerik bir malzemedir.

PANETTİNİN UYGULAMA ALANLARI NELERDİR?

     

İçten Mantolama
Teras Çatı Uygulamaları
Şap Altı
Parke Altı
Halı Altı
Kiremit Altı
Shingle Altı
Temel Duvarı
Sinema Salonları
Ses Stüdyoları
Radyo – Tv Stüdyoları
Konser Salonları
Halı Saha ve Çocuk Oyun Alanları (suni çim ve zemin kaplamaları altı)
Hassas ve Titreşimi Yüksek Makine Altı
Özel Hasta Odaları
Soğuk Hava Depo Kapıları

PANETTİ NASIL HAZIRLANIR?

Hamur şeklinde hazırlanan özel polietilen karışım, özel kalıplarda 170 ºC’ de, 2 ton basınç atında pişirilir. Gerekli pişirme süresine ulaşan malzeme, özel bir teknikle patlatılarak soğuması sağlanır. Bu patlatılarak soğutma işlemi sırasında polietilen hamur, milyonlarda çapraz bağlı kapalı hücreler oluşturur. Kapalı hücreler oluşurken de içlerine doğal yoldan en iyi izolasyon malzemesi olan havayı hapseder. Böylelikle yeni jenerasyon izolasyon malzemesi Panetti ortaya çıkar.

 

PANETTİ DİĞER ÜRÜNLERE GÖRE NEDEN DAHA DAYANIKLIDIR?

Bünyesinde barındırdığı milyonlarca çapraz bağlı kapalı hava hücresi soğuğu, sıcağı ve sesi etkin bir şekilde keser. kapalı gözenekli hava kesesi, soğuğu, sıcağı ve sesi etkin bir şekilde keser. Homojen yapısı ve kapalı hücre yapısı sayesinde Kapılar su emmesi de 0’dır. Böylelikle su ve nemden de kesinlikle etkilenmez.

İzolasyon malzemelerinin birim hacim kütleleri 20 – 30 kg/m³ iken, Panetti’nin özel formülü ve üretim tekniği sayesinde birim hacim kütlesi 100 kg/m³’tür. Bu özelliği sayesinde benzer izolasyon malzemeleri kısa sürede kütlesini kaybetmeye başlarken, Panetti, 10 yıllarca kütle hacmini korumaktadır. Aynı zamanda da darbelere dayanıklıdır.

 

PANETTİ İNSAN SAĞLIĞINA ZARALIMIDIR?

Benzer malzemeler HFCL gazı enjekte edilerek, çektirme yöntemiyle üretilir, bazı ürünler de Pentan gazı yardımıyla 100 ºC’lik sıcaklıktaki su buharı ile şişirilir ve havanın bu gazla yer değiştirmesi sağlanarak üretilir. Üretim aşamasında kullanılan bu gazların insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri bilinmektedir. Aynı zamanda kullanılan gazlar, belirli süreler sonunda, içinde hapis oldukları malzemelerin hücrelerinden kurtulur ve böylelikle izolasyon özelliğini kaybederek, uygulandıkları bölgeleri deforme ederler. Panetti bu özelliği ile de benzer malzemelerden çok daha üstündür. Çünkü imalat aşamasında, doğal yollardan içine; soluduğumuz havayı hapseder ve dayanıklı yapısı sayesinde de hapsettiği havayı onlarca yıl bünyesinde muhafaza eder. Üretim aşamasında ve içeriğinde hiçbir gaz bulunmadığı için de, insan sağlığına sakıncası yoktur. Rosh testi uygulanarak üretimimiz, her yıl denetlenmektedir. Bu test, imalatı yapılan ürünlerde kullanılan malzemelerin insan sağlığına zararlı olup olmadığını incelemektedir. Ayrıca Panetti antibakteriyal olması sebebiyle de mantar, küf ve çeşitli mikroorganizmaların oluşumunu engelleyerek yaşam konforunuzu arttırır.

 

PANETTİ ISI YALITIMI İÇİN UYGUNMUDUR?

ISO ve CEN standartlarına göre İzolasyon Malzemelerinin ısı iletim katsayısı (lamda değeri) 0.065 W/mk değerinin altında olmalıdır. Bu değerin üstünde olan bir malzemenin ısı yalıtım özelliği bulunmamaktadır. Isı yalıtım malzemelerinin lamda değerleri 40 – 50 W/mk larda seyreder. Ancak Panetti’nin 2mm ile 15 mm arası kalınlıklar için Isı İletkenlik Katsayısı ≤ 0,047 W/mk dır. Bu değer, en yüksek değer olup, üstüne çıkmaz. Bu sayede mevcut ısı yalıtım malzemelerinin içinde Panetti, en üst sıralarda yerini korumaktadır.

 

PANETTİ UYGULANDIĞI ALANLARDA YÜKSEK SICAKLIKTAN ETKİLENİRMİ?

Binalarda kullanılan ısı yalıtım malzemeleri, maruz kaldıkları ısı nedeniyle belirli süreler sonunda deforme olmaya başlamaktadır. Malzemelerin sıcaklık dayanımları, uygulandıkları alanda maruz kaldıkları sıcaklık ile doğru orantılıdır. Bu yüzdendir ki, benzer ürünlerin etiketlerinde, ısı dayanım skalaları verilerek tüketiciler uyarılmaktadır. Panetti 170 derece sıcaklıkta üretilen bir malzeme olması nedeniyle yüksek sıcaklıklara karşı mukavemeti yüksektir.

PANETTİNİN UYGULANMASI ZORMUDUR?

Panetti uygulamaları, son derece basittir. Ürünün uygulamasının yapılabilmesi için ekstra bir yeterlilik gerekmemektedir. Uygulama türüne göre, işinin ehli kişiler tarafından, çok kısa sürede uygulanabilir. (parke ustası, şap ustası, çatı ustası, sıva ustası vb.) Mantolama gibi bazı özel durumların dışında, zeminde kullanılacak Panetti, yere serilmekte ve üstüne ihtiyaç duyulan kaplama malzemesi kolayca uygulanmaktadır. (parke, halı, kiremit, shingle, şap, seramik vb.)

İçten Mantolamada ise Panetti, duvar ölçülerinde kesilir. Ardından uygulama yapılacak duvara uygun yapıştırıcı malzeme sürülür ve Panetti kolayca yapıştırılır. Yapıştırıcının özelliğine göre kuruma süresi beklenir ve Panetti’nin üstüne ince bir sıva uygulanır. Bu ince sıva üstüne 160 gr.’lık sıva filesi döşenir. Filenin ek yerlerinin üst üste bindirilmiş olmasına dikkat edilmelidir. Köşebentler yerleştirildikten sonra, filenin üstüne 3mm kalınlıkta sıva uygulanarak işlem kısa sürede tamamlanır. İstenmesi durumunda son sıvanın üstüne saten sıva ve saten alçı da uygulanabilir. Dübel atmaya bile gerek kalmadan içten mantolama işlemi zahmetsizce ve kısa sürede tamamlanır.

 

   

Gösterim istatistikleri : toplam 146 gösterim, bugün 1 gösterim

  

2 Adet Yorum - “Panetti”

 1. mantolama sistemleri son zamanlarda faydalı sistemler oldukları anlaşıldıktan sonra daha da çok yaygınlık kazanan sistemlerdir. panetti de bu mantolama sistemleri arasındadır. panettinin diğer mantolama sistemlerine göre avantajlı tarafı ise sistemin biraz daha dayanıklı bir özellik göstermesidir. memnuniyetsizlik gibi bir sonuç ortaya çıkarmayan panetti sistemleri zannedildiği gibi yüksek ısılara dayanıksız sistemler değildir.

 2. bu panettiler diğer yalıtım malzemelerine göre oldukça dayanıklı oluyor. bir kere yaptırırsınız sonra başınız ağrımaz.

Cevapla

Cevap yazmak için giriş yapmalısın.

 • Adana Emekcan Yapı İzolasyon

  - on 26 Kasım 2016 - 0 Yorumlar

  İş Tecrübelerimizden Edindiğimiz “ Yalıtımda Kalite Tesadüf Değildir” Sloganını Referans Alarak 14.10.2016 Tarihinde Emekcan Yapı İzolasyon İnş. Ltd. Şti Adındaki Firmamızı Açmış Bulunmaktayız. Firmamız Mantolama, Dış Cephe Boya,Su yalıtımı Isı yalıtımı ve Ses yalıtımı Hizmetlerini Siz Değerli Müşterilerimize Sunmak İçin Biz Emekcan yapı Olarak“ Reşatbey Mah.5 Ocak Cad. Saniye Hanım Apt. Zemin kat.NO:24/A Seyhan /ADANA […]

 • GÜNEY İNŞAAT

  - on 14 Kasım 2016 - 0 Yorumlar

  GÜNEY İNŞAAT 2013 Yılın da Gaziantep’te İnşaat Taahhüt ,Müteahhitlik işleri yapmak üzere kurulmuş firmadır.Firmamız;  İnşaat Tadilatı  İnşaat Taşeronluğu  Dekorasyon  Mantolama  Yapı Güçlendirme  Saha betonu GÜNEY İNŞAAT, taahhüt ettiği işlerde sözleşme şartlarını tam ve zamanında yerine getirmesi ile müşterileri tarafından tercih edilen firma haline gelmiştir. Müşteri odaklılık olarak ta tanımlanan […]

 • 2E Grup Isı Yalıtım Mantolama Sistemleri

  - on 14 Kasım 2016 - 0 Yorumlar

  2008 Yılında ısı yalıtımı başta olmak üzere çatı, iç ve dış cephe boya, drenaj, su yalıtımı ve çevre düzenlemesi alanlarında faaliyetlerini sürdürmek üzere kurulan ve sağladığı yenilikçi çözümler ve sektöre getirdiği güçlü altyapı sistemleriyle müşterilerinde güven uyandıran 2E Grubun yeni markası 2E Yapı, üst üste sağladığı büyüme oranlarıyla 2012 yılı itibariyle ısı yalıtımı sektörünün lider […]