Hoşgeldin ziyaretçi! [ Kaydol | Giriş Yap

Mantolama ve Enerji Kimlik Belgesi Nedir

Mantolama, Yalıtım 25 Mart 2012

1 Ocak 2011 tarihinde yayınlanarak yürürülüğe giren, 2017 yılına kadar bütün binaların almasının zorunluğu kılındığı Mantolama Enerji Kimlik Belgesi, Bin metrekare den büyük her bina için; binaların yapılış tarihleri, konumları gibi genel; İnşaa malzemeleri, çatısı, pencere alanı, yalıtım durumları gibi temel bilgileri; ısıtma ve soğutma sistemlerinin şekli ve durumu, sıcak su ve tesisat sistemleri, aydınlatma sistemlerinin sayısı ve durumu gibi teknik bilgileri ve birçok temel bilginin değerlendirilerek yapıların enerji performanslarının değerlendirilmesini amaçlayan ve yapılan tüm yalıtım uygulamalarının şartnamelere da uymasını sağlamayı hedefleyen kimlik belgeleridir.

Yapılacak her yeni bina için alınması zorunlu olduğu gibi, önceden yapılmış her binanın da 2017 yılına kadar enerji kimlik belgelerini alması zorunludur. Mantolama enerji kimlik belgesi; Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından görevlendirilmiş, Enerji Kimlik Belgesi uzmanları barındıran, Enerji verimliliği danışmanlık şirketleri tarafından tüm değişkenler hesap edilerek bir rapor hazırlanır ve ilgili rapor yetkili idarelere onaylatır. Hazırlanan Enerji kimlik belgesinin bir nüshası bina sahipleri veya yöneticilerine verilir, ikinci bir nüshası da bina girişlerine asılarak ibraz edilme zorunluluğundadır. Bundan sonra alınacak veya kiralanacak tüm evlerin, enerji karnelerine bakılarak değerlendirmeleri buna göre yapabilme şansına sahip olacağız. Yapıların enerji verimliliğini ölçebilme ve eksikliklerinin tespit edilerek, gereksiz masraflı yalıtımlar yapılmasına engel olabilecek aynı zamanda yapılacak tüm yalıtım sistemlerinde şartnameler doğrultusunda doğru uygulamalar olmasına sebep olabilecek bir uygulamadır.

Tüm etkenlerin hesaplanarak ortaya çıkarılan bulgulardan hareketle hazırlanacak Enerji kimlik belgesi, zamanla ülkemizdeki yapıların enerji verimliliğini sağlayarak enerji kaybının önüne geçebilmemizi ve enerjinin en tasarruflu şekilde kullanılmasını sağlayacaktır. Yalıtım eksikliği olan yapıların hangi konuda yalıtım eksiği olduğunu görerek, yaptıracakları yalıtım cinsini doğru seçebilme şansına sahip olup böylece en makul masrafla, en doğru uygulamaları yaptırma şansına sahip olacaklar. Elbette yeni yapılacak binaların da daha proje safhasında enerji verimliliğini hedefleyen yalıtım uygulamaları bulunulan bölgenin iklim koşullarına göre çok daha sağlıklı şekilde yapılacaktır. Mantolama uygulamaları sonrasında Mantolama ve Enerji Kimlik Belgelerine mantolama uygulamalarının yalıtım katkıları hesaplanarak işlenir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

    

Gösterim istatistikleri : toplam 10 gösterim, bugün 1 gösterim

  

2 Adet Yorum - “Mantolama ve Enerji Kimlik Belgesi Nedir”

 1. Enerji Kimlik Belgesi - Onur Enerji - 2 Ocak 2013 @ 13:57

  Elinize sağlık güzel yazı olmuş.

  Enerji Kimlik Belgesi ve Mantolama ile ilgili olarak, antolamada kullanılacak malzemelerin enerji kimlik belgesi verecek firmalar tarafından kabul edilir malzemeler olması gerektiğini de belirtmek lazım.

  Her malzeme Enerji Kimlik Belgesi hesabına girmeyebiliyor, EKB yaptıracağınız firmaya bunu danışmakta fayda var. Bu konuda yardımcı oluyorlar.

 2. Enerji Kimlik Belgesi - Onur Enerji - 2 Ocak 2013 @ 13:57

  Elinize sağlık güzel yazı olmuş.

  Enerji Kimlik Belgesi ve Mantolama ile ilgili olarak, antolamada kullanılacak malzemelerin enerji kimlik belgesi verecek firmalar tarafından kabul edilir malzemeler olması gerektiğini de belirtmek lazım.

  Her malzeme Enerji Kimlik Belgesi hesabına girmeyebiliyor, EKB yaptıracağınız firmaya bunu danışmakta fayda var. Bu konuda yardımcı oluyorlar.

Cevapla

 • Adana Emekcan Yapı İzolasyon

  - on 26 Kasım 2016 - 0 Yorumlar

  İş Tecrübelerimizden Edindiğimiz “ Yalıtımda Kalite Tesadüf Değildir” Sloganını Referans Alarak 14.10.2016 Tarihinde Emekcan Yapı İzolasyon İnş. Ltd. Şti Adındaki Firmamızı Açmış Bulunmaktayız. Firmamız Mantolama, Dış Cephe Boya,Su yalıtımı Isı yalıtımı ve Ses yalıtımı Hizmetlerini Siz Değerli Müşterilerimize Sunmak İçin Biz Emekcan yapı Olarak“ Reşatbey Mah.5 Ocak Cad. Saniye Hanım Apt. Zemin kat.NO:24/A Seyhan /ADANA […]

 • favori inşaat

  - on 15 Ekim 2016 - 0 Yorumlar

  24 aya varan taksit imkanlarıyla her türlü markayla hizmetinizdeyiz.

 • GÜNEY İNŞAAT

  - on 14 Kasım 2016 - 0 Yorumlar

  GÜNEY İNŞAAT 2013 Yılın da Gaziantep’te İnşaat Taahhüt ,Müteahhitlik işleri yapmak üzere kurulmuş firmadır.Firmamız;  İnşaat Tadilatı  İnşaat Taşeronluğu  Dekorasyon  Mantolama  Yapı Güçlendirme  Saha betonu GÜNEY İNŞAAT, taahhüt ettiği işlerde sözleşme şartlarını tam ve zamanında yerine getirmesi ile müşterileri tarafından tercih edilen firma haline gelmiştir. Müşteri odaklılık olarak ta tanımlanan […]

 • 2E Grup Isı Yalıtım Mantolama Sistemleri

  - on 14 Kasım 2016 - 0 Yorumlar

  2008 Yılında ısı yalıtımı başta olmak üzere çatı, iç ve dış cephe boya, drenaj, su yalıtımı ve çevre düzenlemesi alanlarında faaliyetlerini sürdürmek üzere kurulan ve sağladığı yenilikçi çözümler ve sektöre getirdiği güçlü altyapı sistemleriyle müşterilerinde güven uyandıran 2E Grubun yeni markası 2E Yapı, üst üste sağladığı büyüme oranlarıyla 2012 yılı itibariyle ısı yalıtımı sektörünün lider […]