Mantolama sistemi

admin 20 Mart 2012 0
Mantolama sistemi

 

Yalıtım sektöründe en çok kullanılan yalıtım sistemlerinden bir tanesi Mantolamadır. Mantolama dıştan yapılan bir ısı yalıtım sistemidir. Bu yalıtım sisteminin kullanılmasında ki amaç; dışarıda ki havanın içeriyi etkilememesi, içeri de ki havanın da korunabilmesi esasına dayanmaktadır. Mantolama ismi, yalıtımın uygulanma biçiminden kaynaklanmaktadır çünkü sistem uygulanırken, uygulanacak yer bir manto ile kaplanır gibi yalıtım malzemeleri ile kaplanmaktadır.

 

Mantolama; bir çok kişi tarafından sadece kış aylarında, ev içerisinde ki sıcak havanın muhafaza edilmesi için uygulanıyor olsa da, bu yalıtım sisteminin tek kullanım amacı bu değildir. Aynı zamanda yaz aylarında ev içerisinde çalışan klimaların yarattığı soğuk hava etkisinin devamlılığını sağlamakta mantolama sisteminin diğer görevlerinden bir tanesidir. Bu özelliklerin hepsi bir araya geldiğinde mantolama sistemini kullanan kişiler hem rahatlık açısından hem de ekonomik anlamda bir çok fayda görecektir. Özellikle kış aylarında kullanılacak kombilerin, yakılacak kaloriferlerin ya da elektrikli sobaların enerji masrafları büyük ölçüde düşecektir. Aynı şekilde yaz aylarında çalışacak klima ve vantilatörlerin yarattığı soğuk hava etkisi, ev içerisinde uzun süre muhafaza edileceği için elektrik tasarrufu sağlamakta mümkün olacaktır. Ancak ısı yalıtım sistemleri arasında en çok tercih edilen mantolama sistemi ile bu denli tasarrufu sağlamak için uyulması gereken birkaç kural vardır. Bunlardan bir tanesi kaliteli malzeme kullanılmasıdır. Kullanılan kaliteli malzeme hem uzun süreli kullanıma yarayacak hem de tam yalıtım sağlayacağı için tasarruf etme oranını arttıracaktır. Uyulması gereken bir diğer kural ise yalıtım sisteminin binaya kusursuz bir şekilde uygulanmasıdır. Mantolama sistemi uygulanırken kesinlikle arada boşluk kalmaması gerekmektedir.

 

İşte tüm bu nedenlerden dolayı mantolama sistemi ile yapılan ısı yalıtımları günümüzde Türkiye’de ve dünya da en çok kullanılan ısı yalıtım sistemlerinden bir tanesidir.

 

 

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Her türlü yalıtım ve mantolama işiniz için 0 535 374 4150

Yorum Yaz »