MANTOLAMA MALİYETİ

admin 29 Ocak 2012 2
MANTOLAMA MALİYETİ

Mantolama maliyetleri için kesin rakamlar söylemek pek mümkün değildir. Fiyatlar çeşitli özelliklere göre değişiklik göstermektedir. Bu özellikler yapının yeri, oradaki hava koşulları, kullanılan malzeme, yapının mantolamaya uygunluğu, yapının boyu, alanın uygunluğu ve firmadan firmaya değişecek olan işçi maliyetleridir. Ancak kaba bir ifadeyle mantolama işleminin binanın toplam maliyetninin yüzde ikisi ile yüzde beşi arasında değiştiğini söylemek mümkündür. İlk bakışta bu fiyat biraz pahalı gelse de mantolanan binanın ısı yalıtımı ve tasarrufu konularında kendisini iki ile üç yıl arasında amorti düşünüldüğü zaman çok fazla maliyetli bir durum olmadığı görülmektedir.
Mantolama dı ş  cepheye yaptırılmalıdır metrekare fiyatı 30 lira ile 50 lira arasında değişmektedir. Bu fiyatın altında veya üstünde verenlere tüketicilerin dikkat etmesi gerekmektedir. Bu işlem uzman kişilerce yapılmalıdır. Bina yalıtımında büyüklüklerine göre daire başı iki bin lira ila beş bin lira arasında değişmektedir. Yüzde elli civarında tasarruf sağlayan mantolama maliyetini iki yıl içerisinde çıkarmaktadır.

Mantolama maliyeti çıkarttırırken teklif aldığınız firmanın referanslarını, çalışmalarını ve ticaret odasına kayıtlı olup olmadığını kontrol etmeniz önemlidir. Çok yüksek ve düşük fiyat verenlere dikkat edilmelidir.

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Her türlü yalıtım ve mantolama işiniz için 0 535 374 4150

2 Comments »

  1. cüneyt 11 Şubat 2012 at 11:03 - Reply

    mantolama hakkında bayadır araştırma yapıyorum. şu bir gerçek ki maliyetini iki ya da üç yıl içerisinde kurtardığı büyük bir geçek. çünkü bu sene ısınmak için evimde önemli paralar harcadım. mantolamanın maliyeti hakkında verdiğiniz bilgiler göz önüne bulunduruldurulduğnda mutlaka kısa zamanda yaptırmanın grekli ve faydalı olduğu açıkça görülüyor. paylaşımlarınız için teşekkür ederim. bu yıl evimi mantolatmayı düşünüyorum.

  2. Nurcan Yayla 22 Ağustos 2013 at 13:53 - Reply

    iki bin lira ila beş bin lira arasında değişen miktar nasıl oluyorda iki üç yolda amorti ediliyor.

    Biz 5 bin lira verdik mantolma için doğalgaza yıllık ödediğm para 600-700TL. kendini amorti etmesine imkan yok.

    3 bin TL’yede yaptırsaydık yine zardaydık, 10 yılda %50 tasarrufla 3 bin tl amoti edebilirdik, ki %50 tasarruf edileceği de süpheli. 10 yılda amorti edebileceğimiz parayı peşin peşin veriyoruz.

Yorum Yaz »