Hoşgeldin ziyaretçi! [ Kaydol | Giriş Yap

Mantolama Filesi

Mantolama 16 Şubat 2012

Fileteks Sıva filesinde ithal ürünlere bağımlı olan ülkemizde, İstanbul Teknik hizmeti ve ürün kalitesiyle Fileteks sıva filesini yalıtım sektörünün hizmetine sunuyor.
Ürünler
Fileteks 165 mantolama sıva filesi
Fileteks 75 iç alanlar sıva filesi
Fileteks yalıtım donatısı
Fileteks kaba sıva filesi (ağır görev)
mantolama filesi fiyatları

Yalıtım Levhası
EPS : Günümüzde kullanılan yalıtım levhaları arasında, en popüler olanı EPS (Ekstrüde Polistiren) yalıtım levhalarıdır. Oldukça düşük bir işi iletkenlik (0,031 W/mK)değerine sahip olan EPS’nin yangın sınıfı B-1 (Zor alevlenici) ve min.20 Kg/m³ yoğunluktadır. Ülkemizde, dışcephe ısı yalıtımında, çoğunlukla 3 cm kalınlığında, binili tipleri kullanılmakla birlikte, teras yalıtımı, özel işlemler veya istenildiği durumda, 5 cm kalınlığında levhalar da kullanılmaktadır.

XPS : Ekspande Polistiren. Birim hacim kütlesi 16 Kg/m³ ve Isı iletkenlik değeri 0,040 W/mK’dir. EPS levhalara göre daha ekonomik olan XPS levhalar B-1 yangın sınıfına girerler. Beyaz köpük olarak da bilinir.

Taşyünü : Isı yalıtımı ve ses yalıtımı amacı ile kullanılan taşyünü, diğer yalıtım levhalarına kıyasla daha yüksek bir yoğunluğa sahiptir. Doğal yapısı nedeni ile yangın sınıfı A (Yanmaz)  olan taşyünü 0,040 W/mK ısı iletkenlik değerine sahiptir.

mantolama filesi
Ürünlerin Özellikleri
Fileteks 165gr. : Isı yalıtımında donatı olarak kullanılan 1. sınıf elyaftan(E sınıfı cam elyafı) üretilen alkali dayanımı için aprelenmiş bütün değerleri TSE EN 13496’ya göre test edilmiş dış cephe sıva filesidir.
Fileteks 75gr. : İç cephe ısı yalıtımında donatı olarak kullanılan 1. sınıf elyaftan (E sınıfı cam elyafı) üretilen alkali dayanımı için aprelenmiş sıva filesidir.

Fileteks yalıtım donatısı: Dokunmuş ham filedir. Aprelenmediği için alkali dayanımı yoktur. 1. sınıf elyaftan (E sınıfı cam elyafı) üretilir. Genellikle sürme esaslı su yalıtım malzemelerinde donatı olarak kullanılırlar.
Fileteks kaba sıva filesi (ağır görev): Yalıtım yapılmayan cephelerde sıva çatlaklarını önlemek amaçlı kullanılan, alkali dayanımı için aprelenmiş, 1. sınıf elyaftan (E sınıfı cam elyafı) üretilen sıva kalınlığına göre farklı gramajlarda ve mukavemetlerde üretilen sıva filesidir.

mantolama filesi

mantolama filesi

Fileteks Kalitesi
Yapılarda, özellikle mantolama ısı yalıtım yapımında sıva donatısı olarak görev yapan Fileteks sıva filesi, ihtiyaçları tam olarak karşılamaktadır. Sıvalar alkali içerir. Cam elyafi ise alkaliye dayanıklı değildir. Bir sıva filesinin sıvaya, yani alkaliye dayanıklı olması için, yüksek mukavemetli saf camdan üretilmiş olması ve yeterli şekilde aprelenmiş olması gereklidir. Fileteks içinde, sadece E-Camı (en yüksek kaliteli cam elyafı) kullanır. Fileteks’in içinde atık camdan üretilmiş elyaf ve ya daha düşük kaliteli bir elyaf tipi olan C-Cam elyafı kesinlikle kullanılmaz. Fileteks Sıva Filelerinin, Yapılarda kullanılan Harici Kompozit Isı Yalıtım Sistemleri (Mantolama) standardı olan EN ISO 13499’a uygun olduğu kanıtlanmıştır
Donatı Sıvası
Özel kimyasal karışımlı bir mineral kuru yalıtım ve sıva harcıdır. Yalıtım levhası üzerinde yüksek elastikiyet ve adherans oluşturacak şekilde toz polimerlerle ve su iticilerle takviye edilmiştir. Yalıtım levhasını dış etkenlerden korumak için iki kat olarak ve donatı filesi takviyesi ile uygulanır. Ortalama sarfiyatı 3,5 – 4 Kg/m²’ dir.

Donatı Filesi
Yalıtım levhası üzeri donatı sıvası, genleşme derzleri, montaj derzleri için üretilmiş ve özel alkalilerle emprenye edilmiş, cam elyaf sıva filesidir. Sıvadaki çatlamaları önler ve yüzeye direnç kazandırır. Mantolama uygulamasında kullanılacak donatı filesi 145 – 170 gr/m² ağırlıkta, 3-4 mm göz aralıklı olmalıdır.

Hafif Sıva
Çimento esaslı, elyaf katkılı, taş sıva izlenimi veren, son kat hafif dekoratif sıvadır. Mantolama uygulamasında alt katmanları dış etkilerden yüksek sertliği ile korur. Zeminden kaynaklanabilecek görüntü bozukluklarını egale eder. 3 mm kalınlık için ortalama sarfiyatı 3-3,5 Kg/m²’ dir. Beyaz renktedir

Sıva ya da macun çatlaklarını önlemek veya oluşmuş çatlakları gidermek ve dış cephede mantolamada yalıtım sıvasının elastikiyetini sağlayıp çatlamasını engellemek için cam ipliğinden dokunmuş kullanım alanına göre ağırlığı ve göz açıklığı değişken fileler
Yapıştırma harcı-kalefiks Shapemate IB vs. (bir çok yapıştırma harcı bulunmaktadır.)oluklu yüzeyinin tümüne kenarları boyunca sürekli/şerit, orta kısımlara noktasal olarak sürülür. Yapıştırıcının mantolama levhalarının arkasına en az % 40 oranında temas etmiş olmasına dikkate edilmelidir.

Taraklı Mala ile Sürekli Yapıştırma

taraklı mala

taraklı mala

Eğri olmayan çok düzgün cephelerde 10×10 mm. ölçülerinde taraklı mala ile uygulama yapılabilir.  yapıştırma harcı oluklu yüzeyinin tümüne taraklı malayla sürekli bir şekilde sürülür.

Her iki uygulama yönteminde levha kenarlarına  yapıştırma harcının taşmamasına dikkat edilmeli, böyle bir durumda levha kenarları mutlaka temizlenmelidir.

Shapemate IB Levhalarının Yerleştirilmesi

Yapıştırma harcı uygulanmış mantolama levhaları, su basman profiline oturtularak levhalar arasında boşluk  kalmayacak ve binilerin sıkıca birleştirilecek şekilde hafifçe kaydırılıp  duvara yapıştırılır.

Yapıştırma harcı kurumadan, levhalar arasında kot farkları oluşmaması için bir mastar yardımıyla levhalar gönyesine alınır. Köşelerde rüzgar ve su etkileri ile mantolama levhaları arkasında zamanla oluşabilecek ayrılma risklerini önlemek ve düzgün bir köşe oluşturmayı kolaylaştırmak için  Köşe profilleri ile şaşırtmalı uygulama yapılır.

Köşe profiline yapıştırma harcının sürülmesi. Şaşırtmalı şekilde profillerin yerleştirilmesi

Duvar yüzeyine uygulanan levhaları ile bindirmeli şekilde birleştirilmesi. Köşe profillerinin kullanılmadığı durumlarda levhalarla şaşırtma yapılması.  Köşe profilleri 30,40 ve 50 mm. kalınlıklar için üretilmektedir ve kullanımı birbirini tamamlayan karşılıklı çiftler halindedir.

Mantolama Levhalarının Dübellenmesi

Yapıştırma işlemine ilave mantolama levhalarının sürekliliğini ve performansını uzun ömürlü bir şekilde sürdürmesi için mekanik bağlantı elemanlarına ihtiyaç duyulur. Dübelleme, yapıştırma işleminden 24 saat sonra, yapının yüksekliği ve yüzey özelliklerine göre tarif edilmiş derinlikte, sayısında ve dübel tipinde uygulanmalıdır. Yapıştırılmış levhalar üzerine dübel başlığının tam olarak yerleştirilmesi için havşa başlığı açılır.

Alt yüzeye sabitlenecek dübel uzunluğundan 1 cm derin olacak şekilde matkapla delik açılarak dübel yerleştirilir ve pimi çakılarak sabitlenir.

Dübel yeri matkapla delinir.   Dübel yerleştirilir.

Dübel pimi çakılır.   Mekanik tespit tamamlanır.
Matkap çapları açılacak dübel çapıyla aynı seçilmelidir. Betonarme zeminlerde plastik çivili dübel kullanma durumunda matkap çapı, dübel çapından 1 mm. daha geniş seçilebilir.

Birleşme ve Kenar Detayları

Yapıların dış etkilerden en kolay etkilenen zayıf bölgeleri birleşme ve kenar detaylarıdır. Dış cephe ısı yalıtım sistemi içinde yer alan Mantolama levhalarının, bu birleşme ve kenar detaylarında güçlendirilerek uzun ömür ve performans elde etmek için çeşitli özel profiller desteklenmesi gerekir.

Kapı-Pencere Merkezleri

Kapı-Pencere iç kenar çıtaları, kapı / pencere ebatlarına uygun ölçülerde kesilir ve pencere kasasına yapıştırılır.

Dış kısımda bulunan yapışkanlı tarafa kapı veya pencereyi korumak için bir folyo yapıştırılır.
Pencere merkez dönüşlerine uygun hazır pencere merkez profilleri, merkez derinliğine uygun olarak kolay kırılma oluklarından istenilen derinlikte kolayca ölçülendirilir ve pencere merkezlerine mavi kale yapıştırma harcı uygulanarak yerleştirilir.

Pencere merkez köşelerine ilk kat sıva yapılarak, kendinden fileli  PVC köşe profili yerleştirilir ve profilin filesi, iç kenar çıtaları ile birleştirilir. Dış cephe yüzeyine ilk kat sıva içine yerleştirilen donatı ve profil filesi 10 cm. bindirme yapılarak tamamlanır.


mantolama dubeli
Bina Kenar ve Köşelerinin Oluşturulması
Kenar ve köşe bitişlerinde düzgün ve dayanıklı bir köşe oluşturabilmek için, alüminyum veya kendinden fileli  PVC profilleri ilk kat sıvanın içine yerleştirilir. Sıva filesi ile 10 cm. üst üste gelecek şekilde bindirme yapılarak tamamlanır.

İkinci kat sıva ve son kat dekoratif kaplama yapılarak köşe tamamlanır.

Dilatasyon Bölgelerinin Oluşturulması
Yapılarda dilatasyon bölgelerinde ısı yalıtım malzemesinde süreklilik bozulmaması ve dilatasyonun işlevini sağlıklı bir şekilde yerine getirmesi için bu bölgelerde dilatasyon profili kullanılır. Mantolama levhalarının dilatasyon üzerinde oluşturduğu fugaya, ilk kat sıva uygulaması bölgesel uygulanır.

Kendinden fileli profil Dilatasyon içine yerleştirilip, filesi ilk kat sıva içine gömülür. Dilatasyon genişliğinin tüm hat boyunca sabitlenmesi için, ilk ve son kat sıva yapılmadan önce fuga genişliği kadar bir koruyucu bant yapıştırılır.

Profil ve dış cephe donatı filesinin 10 cm. üst üste bindirmesi yapılıp, sıva ve dekoratif kaplama işlemleri tamamlandıktan sonra koruyucu bant fuga üzerinden kaldırılır.

Çıkma Bölgelerinde Damlalık Oluşturulması
Lento, cumba, balkon ve diğer çıkmalarda cephenin sudan korunması amacıyla, damlalık profilleri ilk kat sıva içine yerleştirilerek düzgün bitişler sağlanır.

Çıkma bölgelerinde ilk kat sıva yapıldıktan sonra alüminyum veya kendinden fileli PVC profil yerleştirilir. Kendinden fileli profil kullanılması durumunda, file ilk kat sıva içine hafifçe gömülür ve cepheden gelen file ile 10 cm. üst üste bindirilerek tamamlanır.

Alüminyum profil kullanılması durumunda, cepheden gelen donatı filesi profil üzerinde bitirilir.
En son kat sıva yapılarak damlalık detayı tamamlanır.

Sıva Katlarının Oluşturulması
İlk kat sıva, yapıştırma işleminden en az 24 saat sonra uygulanmalıdır.
İlk kat sıva mantolama levhaları üzerine çelik mala yardımıyla uygulanır. Homojen bir kalınlık elde etmek için 3×3 mm. ebatlarında bir taraklı mala yardımıyla ilk kat sıva levha üzerinde düzeltilir.

Çelik mala ile ilk kat sıvanın uygulanması, Taraklı mala ile homojen bir kalınlık elde edilmesi, İlk kat sıvayı hemen takiben, Mavi Kale donatı filesi ilk kat sıvanın üzerine hafifçe gömülerek yatay veya düşey yerleştirilir.

Cephede zayıf bölgeler olarak tanımlanan kapı veya pencere kenarları gibi bölgelere ek takviye file ilk kat sıvanın içine yerleştirilerek zayıf kenarlar güçlendirilir.

İlk kat sıva kurumadan ikinci kat sıva yapılır. İkinci kat sıva yaparken donatı filesinin yerinde oynamasını veya ilk kat sıva içine gömülmesini engellemek için, hava durumuna bağlı olarak ilk kat sıvanın hafifçe suyunu atması beklenerek uygulama yapılır.

Mekanik Dayanımı Yüksek Alt Katman

Yapılarda ilk kat seviyelerinde (1-1.2 m.) darbelere karşı dayanıklı bir ısı yalıtım sistemi oluşturmak için, kendinden paspaslı çelik hasır donatılı kalın sıvalı bir sistem uygulanır. Bu seviyede kullanılacak mantolama levhaları diğer levhalara göre 1 cm. daha ince olmalıdır.

Mantolama levhaları üzerine çelik hasır donatı yerleştirilir ve mekanik olarak alt katmana dübellenir. Geleneksel veya hazır bir sıva çelik hasır tel üzerine uygulanır ve üst kat mantolama levhası ile hem yüz olacak şekilde tamamlanır.

Sıva Filesi ve Dübelleri
•Sıva filesi 165  grm  35 tl+kdv
•Sıva filesi  75 grm
•Geniş başlı mantolama dübeli siyah 10 cm
•Geniş başlı mantolama  dübeli 15 cm
•Havşa başlığı
•Dar başlı mantolama  dübeli siyah 10 cm
•Dar başlı mantolama dübeli  siyah  15 cm
•Geniş başlı mantolama dübeli mavi 10 cm
•Geniş başlı mantolama dübeli mavi 15 cm
•Dar başlı mantolama dübeli mavi 10 cm
•Dar başlı mantolama dübeli mavi 15 cm
•Gazbeton dübeli
•O.S.B. dübeli
•Beton dübeli

 

mantolama malzeme hesaplamak için tıklayınız

mantolama firmaları için tıklayınız

 

    

Gösterim istatistikleri : toplam 1532 gösterim, bugün 2 gösterim

  

Henüz Yorum Yapılmamış - “Mantolama Filesi”

 1. Merhaba
  Sıva Donatı Filesi and Derz Bandı FACTORY from CHN.
  Contact me,let’s talk details.
  max.wang@cnyongu.com
  whatsapp+8613952928298

 2. Gerçekten güzel bilgiler olmuş. Mantolama filesi önemli bir malzeme

Cevapla

Cevap yazmak için giriş yapmalısın.

 • Online Mantolama Hesaplama

  - on 10 Aralık 2011 - 72 Yorumlar

  Aşağıdaki hesaplama programı ile binanıza ne kadar mantolama malzemesi gideceğini hesaplaya bilirsiniz. Hesaplaya bileceğiniz malzemeler aşağıda listelenmiştir. Isı Yalıtım Plakası (m2) : RM 600 Yapıştırma harcı (torba) : SM 700 Yüzey Sıvası (torba) : Sıva Filesi 160 gr (m2) : İzolasyon Dübeli (adet): Köşe Bent (m) : Ortalama malzeme ve işcilik fiyatları aşağıda listelenmiştir. DIŞ […]

 • Mantolama Firmaları Fiyat Listesi

  - on 21 Ocak 2012 - 44 Yorumlar

  Mantolama Sistemlerinin maliyetleri çeşitlilik gösterir. İstediğiniz özelliklerle beraber sizlere en uygun olan firma ve fiyatları aşağıda listelenmiştir. Capatect Dalmaçyalı Dış Cephe Mantolama Sistem Fiyatları Capatect Dalmaçyalı (4 cm) 1.03 m2 Capatect Dalmaçyalı Yapıştırıcı 5 kg Capatect Dalmaçyalı Sıva 5 kg Capatect Dalmaçyalı Dübel 6 adet Capatect Dalmaçyalı Sıva Filesi 1,1 m2 Capatect Dalmaçyalı PVC Donatılı […]

 • Mantolama İçin En İyi Ürün Markaları

  - on 6 Mayıs 2014 - 0 Yorumlar

  Yalıtım Rehberi.NET 3 senedir yalıtım ve mantolama ürünlerini ve firmalarını araştırmaktadır bu makalemizde sizlere müşterilerin encok tercih ettiği mantolama markalarını listeleyeceğiz IZOCAM Türkiye yalıtım sektörünün öncüsü olarak 1965 yılında kurulan İzocam A.Ş’nin Gebze’deki ilk fabrikası 1967 yılında camyünü üretimine başlayarak faaliyete geçmiştir. Türkiye Yalıtım Sektörü’nün öncüsü İzocam A.Ş.’nin Gebze’de kurulan ilk fabrikası 1967 yılında camyünü […]

 • Alçı Sıva Yapımı

  - on 11 Aralık 2012 - 3 Yorumlar

  Alçı Sıva Saten Alçı Alçı Sıva Yapımı Saten Alçı Sıva Fiyatları Alçı sıva ; Tuğla, beton, brüt beton, gazbeton, bimsblok vb. malzemeler üzerinedoğrudan uygulanabilen torbalanmış alçı bazlı hazır sıvadır. Kullanım alanları ; Konutlar, Ofis ve yönetim binaları, İş ve alışveriş merkezleri, Oteller, Hastaneler ve Okullardır. Peki makinalı alçı sıvanın özellikleri nelerdir ? Tek katta, üzerine […]

 • Ses Yalıtımının Önemi

  - on 27 Mart 2012 - 8 Yorumlar

  Ses yalıtımı günümüzde gerek evlerde, gerekse iş yerlerinde en çok kullanılan yalıtım türleri arasında yer almaktadır. Bunun nedeni binalarda yapılacak gürültülerin diğer ev sahiplerini etkilememesidir. Bundan dolayı ses yalıtım sistemleri de en az ısı yalıtım sistemleri kadar önemlidir. Ses yalıtım sistemleri sadece bina içerisinde ki gürültülerin engellenmesi için değil aynı zamanda bina dışarısından gelecek seslerinde […]