ISI TASARRUFU

admin 28 Ocak 2012 1
ISI TASARRUFU

Isı tasarrufu üretimde konforumuzda ve iş gücümüzde herhangi bir azalma olmadan ısıyı israf etmeden verimli bir şekilde kullanmak anlamındadır.

Enerji tüketimimizin yüzde 82 si ısınmak için yapılmaktadır. Bu yüzden ısı yalıtım sistemlerinin binalarda acilen kullanılmaya başlanması gerekmektedir. Isı yalıtımı yapılan binalarda yüzde 50 lere varan oranlarda ısı tasarrufu yapıldığı bilinen bir gerçektir. Ayrıca ısı için enerjiye bu kadar yüklenilmesinin sonucunda çevrenin kirlenmesi doğal kaynakların tükenmesi ve yüksek miktarda paraların harcanması gibi sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

Isı tasarrufu için alınacak önlemlerin başında evi bir battaniyeyle örtmeye benzetilen çatı yalıtımı yapılmasıdır. Çatılarda yalıtım yapıldığı zaman çatıan ısı kaybı önlenmiş olur. Pencere ve kapılar evdeki ısının dörtte birinin kaybına sebep olur. Pencere camlarının ısıcam yapılması ve aralardaki boşlukların güzelce yalıtılarak pencere ve kapılardan ısı kaybının önlenmesi ikinci bir tedbirdir. Apartman kapılarının da çift veya otomatik kapanacak özellikte yapılması da ısı kaybını önleyecek bir başka tedbirdir. En önemli işlem de özellikle binaların tüm cephelerine yapılamıyorsa bile kuzey ve güney cephelerine kaplama ya da mantolama işlemini yaptırıp dışarıyla olan ısı alışverişini en aza indirmektir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 4,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Her türlü yalıtım ve mantolama işiniz için 0 535 374 4150

One Comment »

  1. devran 11 Şubat 2012 at 11:17 - Reply

    evet sizin de belirttiğiniz gibi mantolama işlemini uygulattıktan sonra binamızın ısı tasarrufunda yüzde ellilere yaklaşan bir iyileşme oldu. yaptırmadan önce acaba ısınma konusunda bize bir katkısı olacak mı şeklinde tereddütlere düşüyorduk fakat yaptırdıktan sonra bu tereddütlerin yersiz korkular olduklarını anladık. şimdi kış mevsimindeyiz ve biz bu sistemleri döşettiğimiz için çok mutluyuz.

Yorum Yaz »