Hoşgeldin ziyaretçi! [ Kaydol | Giriş Yap

Ses Yalıtımına Teknik Bakış

Ses Yalıtımı 26 Şubat 2012

İnsan kulağı titreşim açısından 20 Hz ile 20000 Hz arasındaki sesleri işitebilme kapasitesine sahiptir. Ancak bu ses dalgası istenmeyen hoşa gitmeyecek bir şekilde geliyorsa bu gürültü olarak adlandırılmaktadır. Gürültünün günümüz dünyasında çeşitli kaynakları vardır. Gürültüyle savaşmak için gürültü denetiminin güzel yapılması gerekmektedir. Gürültü denetimi gürültünün insan sağlığı üzerinde zararlı etkilerini en aza indirmek için alıncak önlemleri kapsar. Bu önlemler ya da metotlar akustik düzenleme ve ses yalıtımı olmak üzere ikiye ayrılır.

Akustik düzenleme mevcut kapalı ortamın içinde yansıyan seslerin düzenlenmesi işlemidir. Cam yünü, taş yünü ve ahşap yünü gibi malzemeler bu iş için kullanılır. Akustik düzenlemenin yapıldığı ortamlar genellikle radyolar, ses kayıt stüdyoları, okullar ve hastaneler gibi içerdeki ses denetiminin önemli olduğu yapılardır.

Ses yalıtımı ise yapı elemanları vasıtasıyla iletilen seslerin etkilerini en aza indirmek için yapılan yalıtım sistemleridir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte yapı elemanları hafiflemiştir. Hafifleyen bu yapı elemanları beraberinde gürültü gibi problemlerin oluşmasına sebep olmuşlardır. Bu yüzden yapı elemanlarının ses karşısındaki davranışlarını iyi bilmek ve ses yalıtımını yaparken bu durumlara dikkat etmek gerekmektedir.

Gösterim istatistikleri : toplam 448 gösterim, bugün 1 gösterim

Ses İzolasyonu

Ses Yalıtımı 15 Şubat 2012

ses izolasyonu

ses izolasyonu

Gürültü, sadece sesin fazlalılığı demek değildir. Gürültü bir çok sorunu beraberinde getirmekte ve insanların sağlığı üzerinde oldukça kötü olumsuz sonuçlar yaratmaktadır. Danimarka’da yapılan bir araştırmaya göre havalimanının iniş ve kalkış sürelerinde 10 yıl boyunca yakın çevrede kalp rahatsızlıklarında ikiye kat bir artış ve uyku hapı kullanımının da %20-50 arasında arttığı kanıtlanmıştır.

Fazla sesin zararı yanında devamlı olan ses de ekstra zarar verebilmekte ve gürültü ile başta davranış bozuklukları, görme kaybı, işitme kaybı, yapılan işte performans düşüklüğü gibi çeşitli nedenlere de neden olmaktadır. Özellikle sesten dolayı yaşanan duyma yetisi kaybı ne yazık ki hiçbir şekilde tedavi edilememekte ve tıbbi bir çözümü de bulunmamaktadır.

Tüm bu nedenlerden kurtulabilmek ve çok daha sağlıklı çok daha kaliteli bir yaşamın yanında daha başarılı ve performanslı işler sunabilmenin tek bir çözümü vardır o da ses izolasyonu olmaktadır. Kolayca uygulanan gerekli işlemler ile profesyonel ekibimiz size kısa sürede gürültüden uzak ve sakin çok daha sağlıklı bir yaşam alanı sağlamaktadır.

 

 
ses izolasyon şeması

ses izolasyon semasi

ses izolasyon semasi

Neden Ses İzolasyonu?
ses izolasyon testi

ses izolasyonu testi

ses izolasyonu testi

Ses ve gürültü sorunlarının artık ne kadar büyük boyutta tehlike yarattığı tüm dünyada kanıtlanmış ve tüm yapılar da bu doğrultuda üretilmeye başlanmıştır. Düşünülmeden yapılmış ya da henüz bu sorunların fark edilmediği dönemde inşa edilmiş binalarda da sonradan gerekli tedbirler alınmakta ve ses izolasyonu uygulanmaktadır.

Gürültü ile karşılaşan beyin adrenalin salgılamaya başlayıp kendini savaş ve direnç metabolizmasına sokup özellikle uzun vadede kalıcı hasarlar verebilmektedir. Sağlığınızla ve geleceğinizle oynamayın

Gösterim istatistikleri : toplam 308 gösterim, bugün 1 gösterim

Ses yalıtımı

Ses Yalıtımı 18 Aralık 2011

Günümüzün hızlı iş temposu evlerimizi adeta bizim kalelerimiz, dinlenme duraklarımız haline getirmiştir. İşte bu denli hayatımızda yer kaplayan evlerimizin dış etkilere karşı korunaklı olmasını hepimiz isteriz. Bunun için son yıllarda hızla gelişen yalıtım firmaları ortaya çıkmıştır. Bu yalıtım firmaları sizlere ısı yalıtımı yanında ses yalıtımı da sunmaktadır. Ses yalıtımı yapılmış evlerin psikolojik ve fiziksel olarak birçok yararından bahsetmemiz mümkündür.

Ses yalıtımı dediğimizde evimize uygulayabileceğimiz iki aşamalı bir durum mevcuttur. Bunlardan ilki dışarıdan içeriye havayı doğrudan geçirebilecek pencerelerinizin daha kaliteli ve sağlam olan PVC sistemi ile değiştirilmesi olacaktır. Halk arasında çift cam olarak tabir edilen bu sağlam pencere sistemleri sayesinde dışarıdan içeriye hem ses, hem de soğuk hava girmeyecektir. Diğer bir aşama ise daha az olan ancak uzun vadede işe yarayacak olan bir kavramdır: Mantolama. Mantolama işlemi dış ya da iç yüzeylerin ses ve ısı geçirmeyen yalıtım malzemeleri ile kaplanması sürecidir. Bu işlem sonunda duvarlarınız ısıyı geçirmeyeceği gibi sesi de içeriye geçirmeyecektir. Bu sayede gürültünün önüne geçmeniz mümkün olacaktır.

Gösterim istatistikleri : toplam 321 gösterim, bugün 1 gösterim

Ses yalıtımı

Ses Yalıtımı, Yalıtım 26 Kasım 2011

  Teknoloji gün geçtikçe ilerlemekte ve teknolojiye paralel olarak yapı malzemelerinin hafiflemesi ile gürültü sorunları ortaya çıkmaktadır..Yalıtım malzemeleri ile bu gürültülerin en aza indirmek yapılan işleme ses yalıtımı denmektedir..Ses yalıtımı günümüzde, inşaat, otomotiv vb birçok alanda kullanılmaktadır..

 

 

Gürültünün insanlar üzerindeki etkisi çok büyüktür..Psikolojik yönden insanları etkilemekte..Örnek olarak yeni doğmuş bir bebeğin yanında sürekli bağrılıp, gürültü çıkarıldığında gelecekte bebeğin agresiv biri olmasına neden olur..Sen insanın sinir katsayısını arttırmakta, alğıda güçlük çekme, işitme kayıpları vs birçok koşulu yanında getirmektedir..Sağlığımız açısından büyük önem taşıyan ses’ den mümkün olduğunca kendimizi korumalıyız..

Ses yalıtımı nasıl yapılır?

Bir yapının planlanması aşamasında ses yalıtımı dikkate alınmalı.
Yapıların duvar, döşeme, tavan, cam ve doğrama gibi elemanları belirlenirken ses yalıtım özelliği yüksek olan malzemeler kullanılmalıdır.
Ses yalıtım malzemesi kullanılarak alt ve üst kat seslerinin geçişi ile komşu duvarlardan geçen sesler de engellenmelidir.

Ses yalıtımı nerelerde uygulanır;

Gürültünün zararlı etkilerinden korunması gereken alanlarda (konutlar, okul, hastane, yurt, otel, iş yeri vb.
Çevreye yaydıkları gürültünün önlenmesi gereken alanlarda (jeneratör, hidrofor, kalorifer, yüksek ses düzeyine sahip eğlence yerleri vb.
Kullanım koşulu sese bağlı alanlarda (sinema, tiyatro, konser ve konferans salonu, TV ve ses kayıt stüdyosu vb.) yapılmalıdır.)

Ses yalıtımının yararları;

Gürültü başlı başında bir çevre kirliliği olmakta ve sağlık sorunlarına yol açmaktadır.Ses yalıtım malzemeleri ile bu gürültüleri en aza indirerek sağlıklı ve huzurlu bireyler, temiz bir çevre, dikkat ve iş veriminin artırılarak iş kazalarının önlenebilmesi konularında büyük rol oynamaktadır..

Gösterim istatistikleri : toplam 410 gösterim, bugün 1 gösterim

 • Online Mantolama Hesaplama

  - on 10 Aralık 2011 - 72 Yorumlar

  Aşağıdaki hesaplama programı ile binanıza ne kadar mantolama malzemesi gideceğini hesaplaya bilirsiniz. Hesaplaya bileceğiniz malzemeler aşağıda listelenmiştir. Isı Yalıtım Plakası (m2) : RM 600 Yapıştırma harcı (torba) : SM 700 Yüzey Sıvası (torba) : Sıva Filesi 160 gr (m2) : İzolasyon Dübeli (adet): Köşe Bent (m) : Ortalama malzeme ve işcilik fiyatları aşağıda listelenmiştir. DIŞ […]

 • Mantolama Firmaları Fiyat Listesi

  - on 21 Ocak 2012 - 44 Yorumlar

  Mantolama Sistemlerinin maliyetleri çeşitlilik gösterir. İstediğiniz özelliklerle beraber sizlere en uygun olan firma ve fiyatları aşağıda listelenmiştir. Capatect Dalmaçyalı Dış Cephe Mantolama Sistem Fiyatları Capatect Dalmaçyalı (4 cm) 1.03 m2 Capatect Dalmaçyalı Yapıştırıcı 5 kg Capatect Dalmaçyalı Sıva 5 kg Capatect Dalmaçyalı Dübel 6 adet Capatect Dalmaçyalı Sıva Filesi 1,1 m2 Capatect Dalmaçyalı PVC Donatılı […]

 • Mantolama İçin En İyi Ürün Markaları

  - on 6 Mayıs 2014 - 0 Yorumlar

  Yalıtım Rehberi.NET 3 senedir yalıtım ve mantolama ürünlerini ve firmalarını araştırmaktadır bu makalemizde sizlere müşterilerin encok tercih ettiği mantolama markalarını listeleyeceğiz IZOCAM Türkiye yalıtım sektörünün öncüsü olarak 1965 yılında kurulan İzocam A.Ş’nin Gebze’deki ilk fabrikası 1967 yılında camyünü üretimine başlayarak faaliyete geçmiştir. Türkiye Yalıtım Sektörü’nün öncüsü İzocam A.Ş.’nin Gebze’de kurulan ilk fabrikası 1967 yılında camyünü […]

 • Ses Yalıtımının Önemi

  - on 27 Mart 2012 - 8 Yorumlar

  Ses yalıtımı günümüzde gerek evlerde, gerekse iş yerlerinde en çok kullanılan yalıtım türleri arasında yer almaktadır. Bunun nedeni binalarda yapılacak gürültülerin diğer ev sahiplerini etkilememesidir. Bundan dolayı ses yalıtım sistemleri de en az ısı yalıtım sistemleri kadar önemlidir. Ses yalıtım sistemleri sadece bina içerisinde ki gürültülerin engellenmesi için değil aynı zamanda bina dışarısından gelecek seslerinde […]

 • Alçı Sıva Yapımı

  - on 11 Aralık 2012 - 3 Yorumlar

  Alçı Sıva Saten Alçı Alçı Sıva Yapımı Saten Alçı Sıva Fiyatları Alçı sıva ; Tuğla, beton, brüt beton, gazbeton, bimsblok vb. malzemeler üzerinedoğrudan uygulanabilen torbalanmış alçı bazlı hazır sıvadır. Kullanım alanları ; Konutlar, Ofis ve yönetim binaları, İş ve alışveriş merkezleri, Oteller, Hastaneler ve Okullardır. Peki makinalı alçı sıvanın özellikleri nelerdir ? Tek katta, üzerine […]