Hoşgeldin ziyaretçi! [ Kaydol | Giriş Yap

Ses Yalıtımına Teknik Bakış

Ses Yalıtımı 26 Şubat 2012

İnsan kulağı titreşim açısından 20 Hz ile 20000 Hz arasındaki sesleri işitebilme kapasitesine sahiptir. Ancak bu ses dalgası istenmeyen hoşa gitmeyecek bir şekilde geliyorsa bu gürültü olarak adlandırılmaktadır. Gürültünün günümüz dünyasında çeşitli kaynakları vardır. Gürültüyle savaşmak için gürültü denetiminin güzel yapılması gerekmektedir. Gürültü denetimi gürültünün insan sağlığı üzerinde zararlı etkilerini en aza indirmek için alıncak önlemleri kapsar. Bu önlemler ya da metotlar akustik düzenleme ve ses yalıtımı olmak üzere ikiye ayrılır.

Akustik düzenleme mevcut kapalı ortamın içinde yansıyan seslerin düzenlenmesi işlemidir. Cam yünü, taş yünü ve ahşap yünü gibi malzemeler bu iş için kullanılır. Akustik düzenlemenin yapıldığı ortamlar genellikle radyolar, ses kayıt stüdyoları, okullar ve hastaneler gibi içerdeki ses denetiminin önemli olduğu yapılardır.

Ses yalıtımı ise yapı elemanları vasıtasıyla iletilen seslerin etkilerini en aza indirmek için yapılan yalıtım sistemleridir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte yapı elemanları hafiflemiştir. Hafifleyen bu yapı elemanları beraberinde gürültü gibi problemlerin oluşmasına sebep olmuşlardır. Bu yüzden yapı elemanlarının ses karşısındaki davranışlarını iyi bilmek ve ses yalıtımını yaparken bu durumlara dikkat etmek gerekmektedir.

Gösterim istatistikleri : toplam 91 gösterim, bugün 0 gösterim

Ses İzolasyonu

Ses Yalıtımı 15 Şubat 2012

ses izolasyonu

ses izolasyonu

Gürültü, sadece sesin fazlalılığı demek değildir. Gürültü bir çok sorunu beraberinde getirmekte ve insanların sağlığı üzerinde oldukça kötü olumsuz sonuçlar yaratmaktadır. Danimarka’da yapılan bir araştırmaya göre havalimanının iniş ve kalkış sürelerinde 10 yıl boyunca yakın çevrede kalp rahatsızlıklarında ikiye kat bir artış ve uyku hapı kullanımının da %20-50 arasında arttığı kanıtlanmıştır.

Fazla sesin zararı yanında devamlı olan ses de ekstra zarar verebilmekte ve gürültü ile başta davranış bozuklukları, görme kaybı, işitme kaybı, yapılan işte performans düşüklüğü gibi çeşitli nedenlere de neden olmaktadır. Özellikle sesten dolayı yaşanan duyma yetisi kaybı ne yazık ki hiçbir şekilde tedavi edilememekte ve tıbbi bir çözümü de bulunmamaktadır.

Tüm bu nedenlerden kurtulabilmek ve çok daha sağlıklı çok daha kaliteli bir yaşamın yanında daha başarılı ve performanslı işler sunabilmenin tek bir çözümü vardır o da ses izolasyonu olmaktadır. Kolayca uygulanan gerekli işlemler ile profesyonel ekibimiz size kısa sürede gürültüden uzak ve sakin çok daha sağlıklı bir yaşam alanı sağlamaktadır.

 

 
ses izolasyon şeması

ses izolasyon semasi

ses izolasyon semasi

Neden Ses İzolasyonu?
ses izolasyon testi

ses izolasyonu testi

ses izolasyonu testi

Ses ve gürültü sorunlarının artık ne kadar büyük boyutta tehlike yarattığı tüm dünyada kanıtlanmış ve tüm yapılar da bu doğrultuda üretilmeye başlanmıştır. Düşünülmeden yapılmış ya da henüz bu sorunların fark edilmediği dönemde inşa edilmiş binalarda da sonradan gerekli tedbirler alınmakta ve ses izolasyonu uygulanmaktadır.

Gürültü ile karşılaşan beyin adrenalin salgılamaya başlayıp kendini savaş ve direnç metabolizmasına sokup özellikle uzun vadede kalıcı hasarlar verebilmektedir. Sağlığınızla ve geleceğinizle oynamayın

Gösterim istatistikleri : toplam 72 gösterim, bugün 0 gösterim

Ses yalıtımı

Ses Yalıtımı 18 Aralık 2011

Günümüzün hızlı iş temposu evlerimizi adeta bizim kalelerimiz, dinlenme duraklarımız haline getirmiştir. İşte bu denli hayatımızda yer kaplayan evlerimizin dış etkilere karşı korunaklı olmasını hepimiz isteriz. Bunun için son yıllarda hızla gelişen yalıtım firmaları ortaya çıkmıştır. Bu yalıtım firmaları sizlere ısı yalıtımı yanında ses yalıtımı da sunmaktadır. Ses yalıtımı yapılmış evlerin psikolojik ve fiziksel olarak birçok yararından bahsetmemiz mümkündür.

Ses yalıtımı dediğimizde evimize uygulayabileceğimiz iki aşamalı bir durum mevcuttur. Bunlardan ilki dışarıdan içeriye havayı doğrudan geçirebilecek pencerelerinizin daha kaliteli ve sağlam olan PVC sistemi ile değiştirilmesi olacaktır. Halk arasında çift cam olarak tabir edilen bu sağlam pencere sistemleri sayesinde dışarıdan içeriye hem ses, hem de soğuk hava girmeyecektir. Diğer bir aşama ise daha az olan ancak uzun vadede işe yarayacak olan bir kavramdır: Mantolama. Mantolama işlemi dış ya da iç yüzeylerin ses ve ısı geçirmeyen yalıtım malzemeleri ile kaplanması sürecidir. Bu işlem sonunda duvarlarınız ısıyı geçirmeyeceği gibi sesi de içeriye geçirmeyecektir. Bu sayede gürültünün önüne geçmeniz mümkün olacaktır.

Gösterim istatistikleri : toplam 49 gösterim, bugün 0 gösterim

Ses yalıtımı

Ses Yalıtımı, Yalıtım 26 Kasım 2011

  Teknoloji gün geçtikçe ilerlemekte ve teknolojiye paralel olarak yapı malzemelerinin hafiflemesi ile gürültü sorunları ortaya çıkmaktadır..Yalıtım malzemeleri ile bu gürültülerin en aza indirmek yapılan işleme ses yalıtımı denmektedir..Ses yalıtımı günümüzde, inşaat, otomotiv vb birçok alanda kullanılmaktadır..

 

 

Gürültünün insanlar üzerindeki etkisi çok büyüktür..Psikolojik yönden insanları etkilemekte..Örnek olarak yeni doğmuş bir bebeğin yanında sürekli bağrılıp, gürültü çıkarıldığında gelecekte bebeğin agresiv biri olmasına neden olur..Sen insanın sinir katsayısını arttırmakta, alğıda güçlük çekme, işitme kayıpları vs birçok koşulu yanında getirmektedir..Sağlığımız açısından büyük önem taşıyan ses’ den mümkün olduğunca kendimizi korumalıyız..

Ses yalıtımı nasıl yapılır?

Bir yapının planlanması aşamasında ses yalıtımı dikkate alınmalı.
Yapıların duvar, döşeme, tavan, cam ve doğrama gibi elemanları belirlenirken ses yalıtım özelliği yüksek olan malzemeler kullanılmalıdır.
Ses yalıtım malzemesi kullanılarak alt ve üst kat seslerinin geçişi ile komşu duvarlardan geçen sesler de engellenmelidir.

Ses yalıtımı nerelerde uygulanır;

Gürültünün zararlı etkilerinden korunması gereken alanlarda (konutlar, okul, hastane, yurt, otel, iş yeri vb.
Çevreye yaydıkları gürültünün önlenmesi gereken alanlarda (jeneratör, hidrofor, kalorifer, yüksek ses düzeyine sahip eğlence yerleri vb.
Kullanım koşulu sese bağlı alanlarda (sinema, tiyatro, konser ve konferans salonu, TV ve ses kayıt stüdyosu vb.) yapılmalıdır.)

Ses yalıtımının yararları;

Gürültü başlı başında bir çevre kirliliği olmakta ve sağlık sorunlarına yol açmaktadır.Ses yalıtım malzemeleri ile bu gürültüleri en aza indirerek sağlıklı ve huzurlu bireyler, temiz bir çevre, dikkat ve iş veriminin artırılarak iş kazalarının önlenebilmesi konularında büyük rol oynamaktadır..

Gösterim istatistikleri : toplam 114 gösterim, bugün 0 gösterim

 • Adana Emekcan Yapı İzolasyon

  - on 26 Kasım 2016 - 0 Yorumlar

  İş Tecrübelerimizden Edindiğimiz “ Yalıtımda Kalite Tesadüf Değildir” Sloganını Referans Alarak 14.10.2016 Tarihinde Emekcan Yapı İzolasyon İnş. Ltd. Şti Adındaki Firmamızı Açmış Bulunmaktayız. Firmamız Mantolama, Dış Cephe Boya,Su yalıtımı Isı yalıtımı ve Ses yalıtımı Hizmetlerini Siz Değerli Müşterilerimize Sunmak İçin Biz Emekcan yapı Olarak“ Reşatbey Mah.5 Ocak Cad. Saniye Hanım Apt. Zemin kat.NO:24/A Seyhan /ADANA […]

 • GÜNEY İNŞAAT

  - on 14 Kasım 2016 - 0 Yorumlar

  GÜNEY İNŞAAT 2013 Yılın da Gaziantep’te İnşaat Taahhüt ,Müteahhitlik işleri yapmak üzere kurulmuş firmadır.Firmamız;  İnşaat Tadilatı  İnşaat Taşeronluğu  Dekorasyon  Mantolama  Yapı Güçlendirme  Saha betonu GÜNEY İNŞAAT, taahhüt ettiği işlerde sözleşme şartlarını tam ve zamanında yerine getirmesi ile müşterileri tarafından tercih edilen firma haline gelmiştir. Müşteri odaklılık olarak ta tanımlanan […]

 • 2E Grup Isı Yalıtım Mantolama Sistemleri

  - on 14 Kasım 2016 - 0 Yorumlar

  2008 Yılında ısı yalıtımı başta olmak üzere çatı, iç ve dış cephe boya, drenaj, su yalıtımı ve çevre düzenlemesi alanlarında faaliyetlerini sürdürmek üzere kurulan ve sağladığı yenilikçi çözümler ve sektöre getirdiği güçlü altyapı sistemleriyle müşterilerinde güven uyandıran 2E Grubun yeni markası 2E Yapı, üst üste sağladığı büyüme oranlarıyla 2012 yılı itibariyle ısı yalıtımı sektörünün lider […]