Hoşgeldin ziyaretçi! [ Kaydol | Giriş Yap

MANTOLAMA UYGULAMA AŞAMALARI

Mantolama 6 Şubat 2012

Mantolama yapılmadan öncelikle dış cephedeki yalıtıma zarar verebilecek ya da onu olumsuz etkileyebilecek ürünler ortadan kaldırılır. Bunlar dökülmesi muhtemel boyalar, vidalar, çanak antenler vs. gibi maddelerdir. Strafor yapıştırıcılara özel strafor yapıştırıcı maddeler ilave edilir. İzolasyon uygulanacak maddeye strafor yapıştırıcı sürülür. Yapıştırıcı bütün bölgeye itina ile boşluk kalmayacak şekilde sürülür. Ardından mantolanan malzemenin sağlam yapışması için taraklama işlemi yapılır. Ardından straforlar şaşırtmalı dizim denilen yöntemle birbirine sıkı sıkıya kenetlenerek cepheye monte edilir ve yapıştırılır. Bu yöntemle ısı yalıtımı en üst düzeye çıkartılabilir. Bina cephe köşe kısımları veya diğer tüm köşe kısımlarda özel plastik fileli köşebent kullanılır ve ayrıca balkon, zemin altı ve bina çıkıntı kısımlarının alt köşe kısımlarına yağmur, yıkama vb. durumlar için damlalık kullanılır. Dübelleme işleminde ortalama her bir strafor için 5 adet dübel kullanılır. Dübellerin dört tanesi köşelere beşincisinin ise göbeğin ortasında kullanılması daha uygundur. Dübellemenin ardından sert plastik file için alt ince sıva uygulanır. Hemen ardından file gergin bir şekilde koyularak ikinci sıva uygulanır. Hemen ardından sünger ile sıvanan yüzey dekorasyon için uygun hale getirilir. Tüm bu işlemler bittikten sonra dekoratif uygulamalar ya da boya uygulaması yapılabilir.

Gösterim istatistikleri : toplam 709 gösterim, bugün 2 gösterim

EVEREST MANTOLAMA NASIL UYGULANIR

Mantolama 31 Ocak 2012

Mantolama günümüzün en etkili ısı yalıtım sistemlerinden biri olup yüzde elli oranında ısı yalıtımı sağlar. Everest mantolama yapılarda uygun fiyata bir ömür yalıtım hizmeti sağlamaktadır.

Mantolama uygulamasının başlangıcında zemine aliminyum profil çakılır. Profil duvara özel dübellerle yerleştirilir. Profiller çakıldıktan sonra yalıtım levhalarının arkasına özel yapıştırıcıları sürülür ve profillerin içine güzelce yapıştırılır. Harç iyice kuruduktan sonra dübellemeye geçilir. Dübelleme işlemi özenle yapılır. Dübellemeden sonra tüm yüzeyler elyaf kaplı izolasyon filesi ile kaplanır. Kaplanırken filelerin 10 ar santim birbirine erişmemesi çatlamamaları önlemektedir. File üstü sıvayla örtülüp Sıva işlemi sona erdikten sonra yüzeylere de Dış Cephe Macunları ile rutüş edilerek pürüzler gözden geçirilerek yüzey boyaya hazır hale getirelecektir . Ardında kenar ve köşeler donatı sıvası ile kaplanır. Son kat hafif bir sıvayla sıvanır ve küçük rütuşlar bu son durumda yapılır. Mantolama uygulamasının son aşaması, hafif sıva uygulanmış zeminlerin dekoratif bir dış cephe boyası ile boyanmasıdır.

Montolama işlemi yapılırken yalıtım levhası, yapıştırıcı harç, başlangıç profili, alimünyum profil, plastik dübel, donatı sıvası, hafif sıva ve boya gibi malzemelere ihtiyaç duyulmaktadır.

Gösterim istatistikleri : toplam 422 gösterim, bugün 5 gösterim

Mantolama Ustası

Isı Yalıtımı 11 Ocak 2012

Bilindiği üzere mantolama işi ilk olarak Avrupa’da uygulanmaya başlamış ve yayılarak devam etmiştir. Avrupa ülkelerinin mantolama sistemlerini yapılarda uygulamalarının en büyük nedenlerinden biri büyük oranlara varan enerji kayıplarının önüne geçmektir. Ülkemizde de son yıllarda kullanılmaya başlanan bu sistemler binalar için daha korunaklı bir alan oluşturmaktadır.

Mantolama sistemleri binaların taşıyıcı sistemlerini iç ve dış etkenlerden koruyarak daha güvenli bir hale gelmelerini sağlamaktadır. Sadece güvenlik açısından değil ısı kaybı, enerji kaybı gibi önemli durumlarında önüne geçmektedir. Özellikle ülkemizin enerji ihtiyacının yüksek olduğunu düşünürsek başvurulması gereken yalıtım sistemleridir. Mantolama sistemlerinin kullanımıyla beraber meydana gelecek enerji kaybında %50-%60’lara varan tasarruflar sağlanabilir. Ayrıca binaların daha sıcak ve rahat bir ortam haline gelmelerinde de önemli bir etkiye sahiptirler.

Mantolama işlemleri yapılırken en ince detaylara kadar üzerinde durulmalı seçilecek sistemler binaların yapılarına uymalıdır. Ayrıca mantolama sistemleri işi bilen mantolama ustaları tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde yapılacak işlemlerde olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu açıdan mantolama ustalarının önemi büyüktür.

Mantolama yaptırmak ve fiyatalmak için 0 532 678 67 16

Gösterim istatistikleri : toplam 424 gösterim, bugün 2 gösterim

Mantolama

Mantolama 11 Ocak 2012

Mantolama, dış cephe ısı yalıtım Sistemleri çalışmasına verilen addır. Mantolama tekniği uzun yıllardır başta Avrupa ülkelerinde ve ABD’de oldukça kullanılmış olup, binaların çerçevelenmesi ve ısı tasarrufu yapılması için kullanılmaktadır. Mantolama sistemi ne yazık ki Avrupa ülkelerinin aksine ülkemize daha geç gelmiştir. Ülkemiz bu yüzden uzun yıllar derin enerji kaybı veren bir ülke olmuş, eskiden dış ülkelere enerji satan bir ülke konumunda iken zamanla dış ülkelerden enerji ithal eden bir ülke haline gelmişizdir. Günümüzde dünya üzerinde enerji kaynaklarının hızla tüketildiği ve gün geçtikçe dünyanın enerji kaynaklarını tüketerek gittikçe enerji sıkıntısının arttığını düşünürsek, enerji tasarrufu günümüzde hem maddi olarak bir çıkar, hem de dünya düzenine bir katkı sağlayacaktır. Bu yüzden hem cebimizde daha fazla para kalması, hem de dünyanın geleceğini düşünerek ısı yalıtımına özen göstermeliyiz.
Binalarımızda ısıtma ve soğutma amaçlı kullanılan kombi, kalorifer, klima ve benzeri gibi aletlerin gün içinde sarf ettikleri enerji miktarı mantolama işlemi sayesinde yaklaşık %50 azaltılabilmektedir. Bu da eve gelen faturaların azalması, evin daha uzun süre soğuk ve sıcak kalması demektir. Eğer mantolama işlemi sadece dış yüzey ile kalmayıp aynı zamanda binanın çatı sistemine ve iç yüzeyine de uygulanmış ise enerji tasarrufu oranı yaklaşık %60’a kadar çıkmaktadır. Bu denli bir miktarın insanlara her yönden büyük tasarruflar sağlayacağı aşikar. Yapılan tasarruf kişinin ekonomisine katkı sağlayacağı gibi aynı zamanda ülke ekonominse ve doğal olarak milli servete de büyük bir tasarruf sağlayacaktır. Her bireyin binasına düzgün bir mantolama işlemi yaptırması demek ülkenin dış ülkelerden ithal etmek için harcadığı enerji parasını başka konularda kullanması demektir.

Binalarda genel olarak en çok enerji kayıplarının olduğu kısımlar kolon ve kiriş kısımlarıdır. Bu da demek oluyor ki, mantolama işlemi sadece dış yüzeye yapıldığından tam olarak randıman vermeyecektir. Kolon ve kirişlerin iç düzeyine de yapılacak mantolama işlemi binanın ısı kaybını engelleme ömrünü oldukça uzun süre artıracaktır. Sistemin ana prensibi hiç bir aralık kalmayacak şekilde yapının dışarıdan ısı yalıtım levhaları ile kaplanmasıdır.

Bu yüzden bina içinde mantolama işlemi düşünülürken kısım ayrımına gidilmemeli,   kolonlar, kirişler, duvarlar, pencere merkezleri, çıkma altları yani binanın her kısmı mantolanmalı ve koruma altına alınmalıdır.
Eğer bir binada doğru bir şekilde bölüm ayrımı yapılmadan mantolama işlemi yapılmış ise o binada bir daha korozyon problemi yaşanmaz. Bu da mantolamanın bina ömrü kadar hizmet verebilmesini sağlar.

 

Gösterim istatistikleri : toplam 506 gösterim, bugün 0 gösterim

Mantolama Nasıl Yapılır?

Mantolama 9 Ocak 2012

Mantolama sistemleri yüksek enerji kaybını önlemek amacıyla ortaya çıkan sistemlerdir. Bu nedenle mantolama sistemleri enerji kaybının önüne geçmek için geliştirilmiştir. Mantolama sistemlerindeki amaç kaybedilen enerjiden azami en yüksek miktarda faydalanabilmektir. Üretilen enerjinin %50’ye varan oranlarda kaybedildiğini düşünürsek mantolama sistemlerinin önemi büyüktür. Mantolama sistemlerinde iki çeşit olmak üzere polistren ve taşyünü levhalar kullanılmaktadır.

mantolama nasıl yapılır

mantolama nasıl yapılır

Mantolama işine ilk olarak, zemine aliminyüm başlangıç profili çakılır. Bu profiller yalıtım malzemesinin ebatına göre belirlenir. Başlangıç profili çakıldıktan sonra yalıtım levhasının arka yüzüne özel karışımlı harcı sürülerek zemine yerleştirilir. Bu aşamadan sonra ise dubelleme yapılarak levha sabitleştirilir. Donatı sıvası fileleme işlemleri de yapıldıktan sonra hafif ince sıva işlemleri yapılır. Mantolama uygulamasının son aşaması olarak da boyama işlemlerine başlanır. Boyama işlemlerinin bitmesiyle beraber mantolama işlemleri sona erer. Mantolama işlemi kolay gibi gözükse de aslında yapım aşamasında ve malzeme alım noktasında işi bilen kişilerden faydalanmak yararlı olacaktır. Mantolama sistemleri ülkemiz iklim şartları da göz önünde bulundurulduğunda yapılması gereken işlemlerdendir.

Gösterim istatistikleri : toplam 377 gösterim, bugün 3 gösterim

Mantolama

Mantolama 29 Kasım 2011

Mantolama; Yapıların dış ortamla arasındaki ısı geçişlerini önlemek, en aza indirmek ve enerji tüketiminde tasarruf sağlaması için yapılan işlemlere mantolama denilmektedir..Mantolama sisteminin ana prensibi ısı köprüsü oluşturabilecek hiçbir aralık kalmayacak şekilde yapının dışarıdan ısı yalıtım levhaları ile kaplanmasıdır.

Mantolama’ nın yararları;

Yapılarda ısıtma ve soğutma için kullanılan enerjide tasarruf sağlar
Daha az yakıt, daha az hava kirliliği
Yapıların ısı ve nem iletimi azalacağından, yapılardaki kullanılan malzemenin ömrü üzar
Kış aylarında sıcak havanın, yaz aylarında ise soğuk havanın dışarı kaçmasına engel olur.
Yapıların iç kısımlarındaki ısı kaybını azaltır.
Yapıların Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemleri ile kaplanan bir binanın korozyonun neden olacağı olumsuz etkilerden korunarak yapı ömrünün daha uzun olmasını sağlamaktadır..

Mantolama uygulama sırası;

Zemin hazırlığı
Yapıştırma ve montaj
Dübel çakılması ve köşebent uygulamaları
Elyaf katkılı file uygulaması ve sıva
Son olarak boya işlemi

mantolama’nın nasıl uygulandığına dair fotoğraflar.


Gösterim istatistikleri : toplam 504 gösterim, bugün 4 gösterim

 • Online Mantolama Hesaplama

  - on 10 Aralık 2011 - 72 Yorumlar

  Aşağıdaki hesaplama programı ile binanıza ne kadar mantolama malzemesi gideceğini hesaplaya bilirsiniz. Hesaplaya bileceğiniz malzemeler aşağıda listelenmiştir. Isı Yalıtım Plakası (m2) : RM 600 Yapıştırma harcı (torba) : SM 700 Yüzey Sıvası (torba) : Sıva Filesi 160 gr (m2) : İzolasyon Dübeli (adet): Köşe Bent (m) : Ortalama malzeme ve işcilik fiyatları aşağıda listelenmiştir. DIŞ […]

 • Mantolama Firmaları Fiyat Listesi

  - on 21 Ocak 2012 - 44 Yorumlar

  Mantolama Sistemlerinin maliyetleri çeşitlilik gösterir. İstediğiniz özelliklerle beraber sizlere en uygun olan firma ve fiyatları aşağıda listelenmiştir. Capatect Dalmaçyalı Dış Cephe Mantolama Sistem Fiyatları Capatect Dalmaçyalı (4 cm) 1.03 m2 Capatect Dalmaçyalı Yapıştırıcı 5 kg Capatect Dalmaçyalı Sıva 5 kg Capatect Dalmaçyalı Dübel 6 adet Capatect Dalmaçyalı Sıva Filesi 1,1 m2 Capatect Dalmaçyalı PVC Donatılı […]

 • Mantolama İçin En İyi Ürün Markaları

  - on 6 Mayıs 2014 - 0 Yorumlar

  Yalıtım Rehberi.NET 3 senedir yalıtım ve mantolama ürünlerini ve firmalarını araştırmaktadır bu makalemizde sizlere müşterilerin encok tercih ettiği mantolama markalarını listeleyeceğiz IZOCAM Türkiye yalıtım sektörünün öncüsü olarak 1965 yılında kurulan İzocam A.Ş’nin Gebze’deki ilk fabrikası 1967 yılında camyünü üretimine başlayarak faaliyete geçmiştir. Türkiye Yalıtım Sektörü’nün öncüsü İzocam A.Ş.’nin Gebze’de kurulan ilk fabrikası 1967 yılında camyünü […]

 • Ses Yalıtımının Önemi

  - on 27 Mart 2012 - 8 Yorumlar

  Ses yalıtımı günümüzde gerek evlerde, gerekse iş yerlerinde en çok kullanılan yalıtım türleri arasında yer almaktadır. Bunun nedeni binalarda yapılacak gürültülerin diğer ev sahiplerini etkilememesidir. Bundan dolayı ses yalıtım sistemleri de en az ısı yalıtım sistemleri kadar önemlidir. Ses yalıtım sistemleri sadece bina içerisinde ki gürültülerin engellenmesi için değil aynı zamanda bina dışarısından gelecek seslerinde […]

 • Alçı Sıva Yapımı

  - on 11 Aralık 2012 - 3 Yorumlar

  Alçı Sıva Saten Alçı Alçı Sıva Yapımı Saten Alçı Sıva Fiyatları Alçı sıva ; Tuğla, beton, brüt beton, gazbeton, bimsblok vb. malzemeler üzerinedoğrudan uygulanabilen torbalanmış alçı bazlı hazır sıvadır. Kullanım alanları ; Konutlar, Ofis ve yönetim binaları, İş ve alışveriş merkezleri, Oteller, Hastaneler ve Okullardır. Peki makinalı alçı sıvanın özellikleri nelerdir ? Tek katta, üzerine […]