Hoşgeldin ziyaretçi! [ Kaydol | Giriş Yap

Yalıtım ve Mantolama

Mantolama, Yalıtım 23 Şubat 2012

Yalıtım ve Mantolama

Mantolama, bina dışından yapılan ve ısı yalıtımı için yapılan bir işlemdir. Dışarıdaki sıcaklığı içeriye içeridekini de dışarıya geçirmeyen bu sistem, yalıtım malzemeleri ile kaplama sonucunda ortaya çıkmaktadır. Yaz aylarında daha soğuk, kış aylarında daha sıcak bir ev sağlar. En yaygın ısı yalıtım sistemlerinin başında gelir. Doğalgaz veya başka bir enerji kaynağının tasarrufunu sağlar. Bu şekilde gerekli ısı izolesini sağlamak amaçlı kullanılır. Enerji kaynaklarının daha az kullanımından kaynaklı ekonomik olarak bütçeye de doğrudan katkı yapan mantolama, yakacak kullanımının en aza indirilmesi ile hava kirliliğini de önler. Binaların nem oranınca düşük olmasının ardından binaların ömrü de uzar. Nem, deprem ve benzeri tektonik hareketlerin oluşumunun ardından binalara en çok zarar veren bir olgudur. Nem oranını da düşüren mantolama sistemleri, böylece depreme dayanıklılığı da arttırmaktadır. Mantolama malzemeleri, ısı izolesinde gelecekte nanoteknolojinin de kullanımı ile daha aktif bir rol oynayacaktır.

 

Avrupa Bina Yapıları Enstitüsü ve ISO belgeleri ile mantolama malzemeleri kalite kontrolünden geçirilmektedir. Dolayısı ile kalite kontrolünü geçmiş mantolama malzemeleri kullanılarak ısı izolesi sağlanmalıdır. Küresel ısınmanın var olan bir gerçek olduğu düşünülürse ve de ayrıca dünyada enerji kaynaklarının gün geçtikçe tüketildiği düşünülürse mantolama küresel ve global bağlamda da çözüm yolu olarak karşımıza çıkan bir teknoloji olmaktadır. Klimalar, kaloriferler gibi enerji sarfiyatının hat safhada olduğu cihazların elektrik ve enerji tüketimi mantolama teknolojileri ile yarı yarıya düşürülebilmektedir. Bu sayede kabarık gelen elektrik faturalarından da kurtulmak mümkündür.

Binaların kiriş ve duvarları, pencere çevreleri gibi hava sirkülasyonunun ve ısı kaybının en yoğun olduğu bölgelerde uygulanabilirliği daha yüksek olan mantolama, uygulandığı andan itibaren mantolama cetvelleri vasıtası ile ne kadar tasarruf ettiğinize dair sizlere bilgi de verebilmektedir. Dış cephe ısı yalıtım sistemleri ile mantolaması yapılan bir binanın, hiç izole işlemi uygulanmayan binalara oranla ısı kaybı %80 azalmaktadır. Bu büyük oran ile kabarık faturaların gelmesi engellenebilir.

Mantolama malzeme hesaplayıcı için tıklayınız

Mantolama firmaları için tıklayınız

Gösterim istatistikleri : toplam 430 gösterim, bugün 0 gösterim

Dış cephe Mantolama

Mantolama 9 Şubat 2012

 

Mantolama ile ilgili bilmeniz gerekenleri daha önceki yazılarımızda belirtmiştik.Mantolama yaptırmak isteyen ev sahipleri genel de evlerini kışın sıcak , yazın ise soğuk tutmak için mantolama yapıldığı bilinmekteydi.Bu durumların dışında size daha bir çok avantajı olduğu da bilinmekte.Ülke ekonomisine faydaları , ekonominize olan faydaları ve binanızın daha dayanıklı bir hale getirmek için mantolama tercih edilmeli.Bina dışlarına yapılan mantolama sistemleri günümüz de oldukça yaygınlaştı , hemen hemen yeni yapılan her binada dış cephe mantolaması görmek mümkün.

Mantolama adı verildiği gibi dış cephe mantolama ve ısı yalıtım sistemleri çok uzun yıllar öncesinde avrupa ülkelerinde enerji tasarrufu sağlamak için zorunlu olarak kullanılmaya başlanmıştı.Ülkemiz de bu sistem biraz gecikmeli de olsa zamanla daha çok yaygın hale geleceğini tahmin ediyoruz.Doğru bir şekilde yaptırdığınız yalıtım sistemlerinin size bina yaşının sabitlenmesi ve bina ömrünü uzatacağını da  unutmamanız gereker.

Mantolama fiyatları genelde piyasada hemen hemen aynı olmakla birlikte , kullanılan malzemenin kalitesine göre malzeme fiyatları değişkenlik gösterebilir.Mantolama yaptırmak için ucuza kaçıp da , yaptırdığınız sistemin zamanla sizi hayal kırıklığına uğratmasına izin vermeyin. Bildiğiniz üzere kaliteli olan her zaman pahalıdır, mantolama da önemli olan yaptırdığınız sistemin  ne kadar kaliteli olduğudur.Yaptıracağınız mantolama sistemin de işi yapan deneyimli kişiler tarafından yaptırmaya özen gösteriniz , daha sonrasında oluşacak problemler başınızı ağrıtabilir.

 

Gösterim istatistikleri : toplam 435 gösterim, bugün 1 gösterim

YALITIM MALZEMELERİ

Yalıtım Malzemeleri 5 Şubat 2012

İnsanların konforlu barınma ihtiyaçları her dönem kendisini göstermiştir. Bu nedenle çeşitli alanlarda tasarruf ve ısınma ve soğuma kolaylığı sağlayan yalıtım malzemeleri geliştirilmiştir. Avrupa nın öncü olduğu malzeme geliştirme işi ihtiyacın ve ortamın çeşitlenmesiyle günden güne gelişmiştir. Çağımızın zorlu şartları tasarruf ihtiyacını beraberinde getirmektedir. Isınma maliyetinde tasarrufun en ideal yolu ise mantolama ve kaplama işlemini yapılara uygulamaktır.

Bölgenin ihtiyaçları, gelir düzeyleri, malzeme maliyetleri gibi sebeplerden dolayı mantolama ve ısı yalıtım malzemeleri değişiklik göstermektedir. Başlıca kullanılan yalıtım malzemeleri şunlardır. Silis kumunun yüksek sıcaklıklarda eritilerek elyaf haline getirilmesi ile elde edilen cam yünü. Bazelt veya diabez taşının eritilmesiyle elde edilen taş yünü. Polistiren maddesinin ekstrüzyonla levha halinde çekilmesiyle üretilen ekstrude polistiren. Polistiren hammaddesinin genleştirilerek blok halinde ve kesilme suretiyle levha haline getirilen polistren. İki ayrı kimyasal komponentin bir araya getirilmesiyle yapılan poliüretan. Ahşap taşıyıcının bir bağlayıcı ile sıkıştırılarak levha halinde üretilmesi şeklinde oluşturulan odun talaşlı levhalar. Ve bunların yanında kullnılan cam köpüğü, fenol köpüğü ve mantar levhalar gibi malzemelerdir. Bu malzemeler iletim, yalıtım ve emme özellikleri göz önünde bulundurularak seçilir.

Gösterim istatistikleri : toplam 512 gösterim, bugün 0 gösterim

MANTOLAMA MALZEMELERİ

Isı Yalıtımı 30 Ocak 2012

Mantolama basit ve yaygın olan tanımıyla dışarıdaki ısıyı içeri sokmadan içerideki ısınının korunması yani bir nevi binanın dışının manto adı verilen ısı yalıtım sistemiyle kaplanması durumudur.

Mantolamada kullanılan farklı ürün grupların santimetreleri aynı kalmak kaydıyla yoğunlukları değişmektedir. 4 cm kalınlığında mantolama malzemelerinde Capatect Dalmaçyalı yoğunluğu 16 dansite, Marshall Thermos 16 dansite, Dio-Klimatherm 16 dansite, Fawori Mantolama 16 dansite, Mavi Kale Mantolama 40 dansite, Mintec Mantolama 20 dansite, Filli Boya Expert 16 dansite, Zorlu Group Techno 16 dansite, Bonuspan 30 dansite olmak üzere farklı yoğunluktadırlar.

Mantolama esnasında bu markaların malzemelerinin her birinin montesi esnasında ortalama; 10cm geniş başlıklı 6 adet dübel, 0,25 m pvc ya da fileli köşe profili, 160 gr donatı filesi, dört adet levha yapıştırma hacri, 5 adet levha çıra harcı, 0,15 litre akrilik astar ve üç kliogram dekoratif sıva kullanılmaktadır.

Mantolama işleminin yapılmasının ardından binaların ve işyerlerinin ısınmalarında yüksek derecede artış meydana gelmekte ve ısınma maliyetleri yüksek oranda düşmektedir. porno videoları

Gösterim istatistikleri : toplam 657 gösterim, bugün 0 gösterim

Mantolama Malzemeleri

Isı Yalıtımı 15 Ocak 2012

Mantolama ilk olarak Avrupa’da ortaya çıkan enerji tasarrufunu sağlamak amacıyla ortaya çıkan sistemlerdir. Daha sonraki zamanlarda daha da geliştirilen mantolama sistemleri ısı yalıtım, ses yalıtım gibi özelliklere de sahip olmuştur.

Mantolama sistemleri binaların iç ve dış cephelerine uygulanan inşaat sistemleridir. Mantolama sistemleri  enerji tasarrufunu sağlamak amacıyla genel olarak kullanılır. Binalarda büyük oranlara varan ısı ve enerji kayıplarını en aza indirgemek amaçlanır. Böylece binaların daha sıcak ve daha rahat ortam olmaları sağlanmaya çalışılır. Mantolama malzemelerinin en önemli kısmını ise malzemeleri oluşturmaktadır. Mantolama malzemelerinin kaliteli olması yapılacak işin sağlam olmasıyla da ilgilidir. Kaliteli ürünlerin kullanımı ile beraber bina yapılarının yıpranmaların önüne geçilir. Keza ürünlerin kaliteli olması yine mantolama sistemlerinin daha uzun ömürlü olmalarını sağlamaktadır.

Mantolama malzemelerini şu şekilde sıralayabiliriz: dübel, köşe profili, donatı filesi levha yapıştırma harcı, levha sıva harcı, akrilik astar, dekoratif sıva ana malzemelerini oluşturur. Bu malzemelerin kaliteli ve doğru kullanımıyla beraber binalarımız daha uzun ömürlü ve rahat bir hale gelecektir.

Gösterim istatistikleri : toplam 524 gösterim, bugün 0 gösterim

 • Online Mantolama Hesaplama

  - on 10 Aralık 2011 - 72 Yorumlar

  Aşağıdaki hesaplama programı ile binanıza ne kadar mantolama malzemesi gideceğini hesaplaya bilirsiniz. Hesaplaya bileceğiniz malzemeler aşağıda listelenmiştir. Isı Yalıtım Plakası (m2) : RM 600 Yapıştırma harcı (torba) : SM 700 Yüzey Sıvası (torba) : Sıva Filesi 160 gr (m2) : İzolasyon Dübeli (adet): Köşe Bent (m) : Ortalama malzeme ve işcilik fiyatları aşağıda listelenmiştir. DIŞ […]

 • Mantolama Firmaları Fiyat Listesi

  - on 21 Ocak 2012 - 44 Yorumlar

  Mantolama Sistemlerinin maliyetleri çeşitlilik gösterir. İstediğiniz özelliklerle beraber sizlere en uygun olan firma ve fiyatları aşağıda listelenmiştir. Capatect Dalmaçyalı Dış Cephe Mantolama Sistem Fiyatları Capatect Dalmaçyalı (4 cm) 1.03 m2 Capatect Dalmaçyalı Yapıştırıcı 5 kg Capatect Dalmaçyalı Sıva 5 kg Capatect Dalmaçyalı Dübel 6 adet Capatect Dalmaçyalı Sıva Filesi 1,1 m2 Capatect Dalmaçyalı PVC Donatılı […]

 • Mantolama İçin En İyi Ürün Markaları

  - on 6 Mayıs 2014 - 0 Yorumlar

  Yalıtım Rehberi.NET 3 senedir yalıtım ve mantolama ürünlerini ve firmalarını araştırmaktadır bu makalemizde sizlere müşterilerin encok tercih ettiği mantolama markalarını listeleyeceğiz IZOCAM Türkiye yalıtım sektörünün öncüsü olarak 1965 yılında kurulan İzocam A.Ş’nin Gebze’deki ilk fabrikası 1967 yılında camyünü üretimine başlayarak faaliyete geçmiştir. Türkiye Yalıtım Sektörü’nün öncüsü İzocam A.Ş.’nin Gebze’de kurulan ilk fabrikası 1967 yılında camyünü […]

 • Alçı Sıva Yapımı

  - on 11 Aralık 2012 - 3 Yorumlar

  Alçı Sıva Saten Alçı Alçı Sıva Yapımı Saten Alçı Sıva Fiyatları Alçı sıva ; Tuğla, beton, brüt beton, gazbeton, bimsblok vb. malzemeler üzerinedoğrudan uygulanabilen torbalanmış alçı bazlı hazır sıvadır. Kullanım alanları ; Konutlar, Ofis ve yönetim binaları, İş ve alışveriş merkezleri, Oteller, Hastaneler ve Okullardır. Peki makinalı alçı sıvanın özellikleri nelerdir ? Tek katta, üzerine […]

 • Ses Yalıtımının Önemi

  - on 27 Mart 2012 - 8 Yorumlar

  Ses yalıtımı günümüzde gerek evlerde, gerekse iş yerlerinde en çok kullanılan yalıtım türleri arasında yer almaktadır. Bunun nedeni binalarda yapılacak gürültülerin diğer ev sahiplerini etkilememesidir. Bundan dolayı ses yalıtım sistemleri de en az ısı yalıtım sistemleri kadar önemlidir. Ses yalıtım sistemleri sadece bina içerisinde ki gürültülerin engellenmesi için değil aynı zamanda bina dışarısından gelecek seslerinde […]