Hoşgeldin ziyaretçi! [ Kaydol | Giriş Yap

Membran Çatı Yapımı

Yalıtım 5 Nisan 2012

Membran, yüksek performanslı, uygulanması kolay, su geçirmez, esnek, uzun ömürlü yatay ve düşey uygulamalara tam uygunluk gösteren bitümlü örtüdür. Uygulama alanları arasında en fazla çatılar olduğu gibi, ıslak hacimler, temeller, teraslar ve havuzlarda da sıklıkla yalıtım amaçlı kullanılmaktadır. Uygulama öncesinde uygulama yüzeyi temizlenmeli, ve yüzeyin nemsiz ve kuru olmasına dikkat edilmelidir. Yüzey hazırlandıktan sonra, bitüm astar tatbik edilerek membranın yüzeyle aderansı arttırılmalıdır. Bir fırça ile tatbik edilen pasta uygulamasının ardından, tamamen kuruması için beklenmelidir. Kuruma işlemi tamamlandıktan sonra, yüzeyin eğimi en düşük olan alan tespit edilerek, membran uygulanmasına bu bölgeden başlamak gerekir.

Uygulamaya geçmeden önce bütün örtüler eğimin düşük olduğu bölgeden, eğime dik olarak aynı doğrultuda açılmalı, yüzeyin alanına göre ayarlanmalıdır. En doğru membran uygulaması en az iki kat olarak yapılan uygulamalardır. Örtüleri yüzeyin alanına göre ayarladıktan sonra uygulamaya başlayacağımız örtü dışındakiler tekrar toplanır. İlk kat membran uygulamasında örtüler, şaşırtmalı olarak ısıtılarak yüzeye yapıştırılır. Örtülerin kenar birleşimlerinde, uzun kenar on santimetre, kısa kenar ise en az onbeş santimetre olarak üst üste bindirilmelidir. örtülerin üstte kalan ek yerleri bir mala yardımı ile, yeniden ısıtılarak ayrıca yapıştırılmalıdır. Parapetlerde membran, en az yirmi santimetre olmak üzere yukarı döndürülmelidir ve yine mala ve ısı yardımıyla yapıştırılmalıdır. İkinci kat membran uygulaması, ilk kat uygulamanın üzerine, şaşırtmalı olarak yapıştırılmalı ve ilk katın ek yerlerini ortalayarak uygulanmalıdır. İkinci kat membran uygulamaları gezilmeyen çatılarda yapılıyorsa, arduazlı veya aluminyum membran çeşitleri uygulanırsa, üzerinin kaplanmasına gerek yoktur.

Membran uygulamalarında kullanılacak tüp ve şalimo uygun olarak seçilmeli ve uygulama sürecinde hortumu tüpten uzak tutmaya dikkat edilmelidir. Membran uygulaması sırasında mutlaka eldiven kullanılmalıdır. Çatıların köşe kısımları için ek parçalar kesilerek, köşe kısımlarının yalıtımları güçlendirilmelidir. Membranlar mutlaka dik olarak depolanmalıdır ve eğer uygulama kış aylarında yapılıyorsa, uygulamadan önce beş santigrat derece üzerinde en az 24 saat bekletilmelidir. Bitümlü membranların tatbik edilmesinden sonra mekanik etkiler ve güneş ışınlarından korunması amacıyla üzerinin kaplanması gereklidir. Arduazlı veya aluminyum membran çeşitlerinin ise üzerlerinin kaplanmasına gerek yoktur.

Gösterim istatistikleri : toplam 887 gösterim, bugün 0 gösterim

Çatı Fiyatları

Yalıtım 3 Nisan 2012

Çatı sistemleri binaların dış etkilere en çok maruz kaldığı alanlar olmaları ve en zor ulaşılabilen noktalarda olması sebepleriyle, binaların bulundukları bölge, bina yapısı, iklim koşullarının ağırlığı gibi ve benzeri bir çok değişkene göre çözümler üreten sistemler oldukları için, elbette fiyatlarıda bu değişkenlere göre farklılıklar göstermektedir. Çatı fiyatları bu değişkenlerin hepsinin birden analiz edilebilmesiyle ortaya çıkabilecek türden fiyatlardır. Çatı fiyatları; çatı iskeleti, çatı altı izolasyon, çatı iskeleti izolasyon ve üst çatı olarak dört ayrı bölüme metrekare birim fiyat uygulanarak ortaya çıkan maliyettir. Çatı fiyatları konusun da fikir edinmek ancak uzmanların istenen veya uzmanların önerdikleri çatı sistemlerine karar verildikten sonra seçilecek malzeme doğrultusunda mümkün olabilir. Bununla beraber makalemizde yine fikir edinilebilmesi anlamında, konu ile ilgili standart bazı fiyatlardan örnekler vereceğiz.
Tüm bu sistemlerin uygulanması itibarı ile düşünüldüğünde istenilen çatının yapısına göre, metrekare birim fiyatları 15 TL den 200 TL ye kadar çıkabilen geniş bir aralıkta hesaplanmalıdır. En uygun çatı fiyatını bulabilmek, en doğru çatı model ve sistemlerini kullanarak mümkün olduğundan, çok fazla seçenek sunabilen bu sektörde mutlaka profesyonel görüşü alınarak, yapılacak analizler sonrasında bina yapımıza ve iklim koşullarına en uygun çatı sistemini yaptırmak gerekmektedir. Isı yalıtımının yüksek olması sayesinde kendi maliyetini üç ile beş yıl gibi bir süreç içerisinde zaten kazandıracak olan çatı sistemlerin de yüksek görünen çatı fiyatlarından kaçmak için yapılacak yanlış uygulamalar sayesinde, ilerleyen dönemlerde yaratabileceği problemler yüzünden ortaya çıkabilecek daha büyük masraflar oluşturabilir. Pahalı veya ucuz olmayan en uygun ve doğru uygulanmış çatı sistemleri için mutlaka uzman görüşü alınmalıdır. Müşteri talepleri doğrultusunda uygulanabilen klasik çatı sistemlerinden, hareketli çatı sistemlerine kadar çok geniş bir yelpaze de hizmet verebilen çatı modelleri, dekoratif kaygılar, aynı zamanda bu modellerde kullanılabilen yalıtım malzemelerinin farklılıkları ve farklı özellikler gösterebilmeleri açıları sebepleriyle en doğru çatı fiyatları, ihtiyaç sahibinin talebi doğrultusun da gerçekleştirilecek keşif sonucu ortaya çıkarılacak çatı modeli doğrultusunda belirlenebilir.

Çatı sistemleri binalar için zorunlu bir uygulamadır ve doğru çatı sistemini uygulamak, hem, ekolojik açıdan hemde, insan sağlığı açılarına dikkat edilerek, bu faktörlere en uygun sonuç tespit edildikten sonra dekoratif kaygılar üzerinde durmak en sağlıklı seçim ve fiyatlandırmayı yapabilmemizi sağlar.

Gösterim istatistikleri : toplam 433 gösterim, bugün 0 gösterim

Çatı Sistemleri

Isı Yalıtımı, Su Yalıtımı 1 Nisan 2012

İnsanlık tarihi boyunca oldukça uzun süre hizmet vermiştir kiremit. Neredeyse bin yılı aşkın bir süredir dış etkilerden korunmak amacı ile çatılarda kiremit kullanır. Günümüzde de güncelliğini yitirmemiş olan kiremit, artık % 0 su geçirimsiz olarak üretilebiliyor, değişik çatı sistemlerinde kullanımak üzere bir çok çözüm sunan kiremitler, üstelik aynı zamanda nefes alabilen bir yapıya sahip. Topraktan üretilmeye başlanan kiremit zaman içerisinde daha geçirimsiz olan kilden üretilmeye başlanmış, günümüz teknolojisinin yardımı ile artık, pek çok hammadde kullanılarak üretilen kiremitler, oldukça üstün bir yalıtım malzemesi haline dönüşmüştür.

Yapıların dış etkilerden korunabilmesi amacıyla ve en önemli ısı kaybının yaşandığı bölüm olan çatı kaplama sistemleri, yalıtımın en iyi olduğu yer olmak zorundadır. Günümüzde çatı kaplama sistemleri kiremit dışında farklı seçenekler sunmakla birlikte, halen en çok tercih edilen sistem olarak kiremit varlığını güçlenerek sürdürmektedir. Yalıtım sistemlerinin en başında gelen çatı sistemleri yapılara göre önerilen veya tercih nedeni ile çok geniş bir yelpazede kaplama şansına sahip bunlar arasında Kiremit çatı sistemleri, Shingle Çatı sistemleri, Onduline çatı sistemleri, Onduvilla çatı sistemleri en çok kullanılan sistemlerdir. Bu sistemler kendi aralarında da getirdikleri çözümler ve yapılara göre farklı seçeneklere sahiptir. Tüm çatı sistemleri en üste döşenmeden önce alt kısmına uygulanmakta olan çeşitli yalıtım sistemleri sayesinde desteklenmekte ve bu sayede başta su olmak üzere dış etkenlerin geçirimsizliğine yardımcı olmakla beraber, aynı zamanda %80 lere varan oranlarda ısı yalıtımıda sağlamaktadır. Günümüzde ki yapılar için bu yalıtım ve çatı sistemleri bir zorunluluktur.

Her konuda olduğu gibi çatı sistemlerinde de seçilecek malzeme ile doğru orantılı olarak hizmeti verecek profesyonel ekip seçimide önemli bir rol oynamaktadır. Teknolojinin yalıtım sistemlerini getirdiği boyut olarak artık yapılmış çatı sistemlerinin çoğunda uygulanan çatı altı izolasyon yöntemleri sayesinde çoğu durumda kiremitler ana izolasyon malzemesi olmaktan çıkarak bir dekor haline dönüşmüş, kiremitlerin çoğunun kırılması durumunda bile % 100 geçirimsizliğe devam eden çatılar yapılabilmektedir. Çatı sistemleri genel olarak 20 yıl ve daha fazla garantili sistemler olarak hizmete sunulan, uzun ömürlü sistemlerdir.

Gösterim istatistikleri : toplam 562 gösterim, bugün 0 gösterim

Yalıtım ve Öneriler

Isı Yalıtımı, Ses Yalıtımı, Su Yalıtımı, Yalıtım 8 Mart 2012

Yalıtım
Yalıtım, ısı, ses ve su alanlarında yapılabilmektedir. Özellikle çatı izolasyonunda sıkça kullanılan yalıtım malzemeleri ile ısı ve ses yalıtımı yapılmaktadır. Yalıtım, ısının bina içinden dışına, dışardan da içine doğru ısı kaybının engellenmesi amacı ile yapılmaktadır. Yalıtım üzerine hizmet veren firmaların iyi araştırmalar sonucu seçilmesi gerekmektedir. Zira yalıtım, 1 sefere mahsus olarak yapılır. Çok büyük bütçelerin harcandığı ısınma giderlerini ekonomikleştirir. Yalıtımın bu amaçla yapılmasının yanı sıra, ses yalıtımını sağlamak için de çalışmalar yapılabilmektedir.
Isı Yalıtımı
Isı yalıtımı, yukarıdaki şekilde de söylediğimiz üzere, ısı kayıplarının önlenmesi maksadı ile yapılır. Bu sayede ekonomik açıdan tasarruf edilmiş olunur.
Ses Yalıtımı
Ses yalıtımları genel itibarı ile öncelikle sinema salonları ve yoğun gürültülü kafe, restoran ya da bar gibi mekânlarda sesi dışarıdan almaması veya dışarıya vermemesi amaçlı olarak yapılır. Ses yalıtımları genel olarak tercih edilen yalıtım sistemlerinden değildir. Zira ısı yalıtımı ses yalıtımına oranla yapılan araştırmaların neticesi olarak %88’lik bir oranla daha fazla yapılmaktadır.
Su Yalıtımı
Su yalıtımı ve izolasyonu, binanın, nem oranını dengelemek ve yağmur suları gibi çeşitli doğal olaylarla iklimsel faktörler arasındaki bazı problem oluşturan su miktarlarının giderilmesi amaçlı yapılır. Su yalıtımı bina ömrünü uzatır. Su yalıtımlarının çatı izolasyonlarında kullanıldığının da altı çizilmelidir.
Isı kaybının ve su girişinin en fazla olduğu bölgelerden biri olan çatı izolasyonunun tamamlanma sürecinde dikkatli olunması gerekmektedir. Piyasada bulunan pek çok imkâna nazaran yine de bir araştırma yapmak zorunlu hale gelmiştir. Yalıtım sektör fiyatları, çatı izolasyonu yalıtımları ve daha pek çok fiyat araştırması yapmak bütçeye daha da katkıda bulunmak anlamına gelecektir. Dolandırıcıların ve sahtekârların türlü oyunlarına maruz kalmamak adına yapılacak olan fiyat araştırmaları önem arz eder. Isı ve su yalıtımı gibi yalıtım işlemlerinin öncelikle çatılardan halledilmesinin temel nedeni, ısı kaybının en yoğun olduğu çatı bölgesindeki kaybı engellemek ve buradan giriş yapan binayı çürüten suyu yok etmektir. Yapılacak olan yardımcı oluk ve boruların da çatı izolasyonundaki su yalıtımı işlemlerinde önem arz ettiğinin unutulmaması gerekmektedir.

Gösterim istatistikleri : toplam 1424 gösterim, bugün 0 gösterim

Çatılarda Mantolama

Mantolama 20 Şubat 2012

Genel olarak teras katlara ,su yalıtımı için yapılam bir mantolama sistemidir.Çatıya yapılan mantolama sistemi ile alttan buhar kesici ile su buharlarına karşı korunmakta , üstte bulunan su yalıtım sistemlerine düzenlenerek suyun evin ve yapının içerisine girmesini önlüyor.Mantolama yapılacak yapının üzeri temizlenmesi ve kuru durumda olması gerekmektedir.Aksi taktirde yapılan mantolama sistemi dayanıklı olmaz.Mantolama yapıldıktan sonra soğuktan ve sıcaktan  zarar görmemesi için buhar kesici uygulanması gerekmektedir. Aksi Taktirde yapılan mantolama sistemi daha sonra başınıza iş çıkartabilir.Mantolama yapılan bina içerisinde genel olarak uygun malzeme kullanılması ve dayanıklı tüketim malzemeleri her zaman sizin yararınıza olacağını unutmamanız gerekmektedir.

Mantolama sistemleri türkiye genelinde yaygınlaşmaya başlasada,bilinçsiz olarak kullanan birçok ev sahibi bulunmakta.Mantolama asıl amaçlarından birisi de sağladığı enerji tasarrufu .Bu sonuçla birlikte getirdikleride zaten insan üzerinde etkisi çok fazla.Tasarruf getirilen bir evde sağlık ve konfor üst düzeyde olabiliyor.Çatıya yapılan mantolama sistemi sağlık açısından , bina cephesine yapılan mantolama sistemleri ise enerji tasarrufu sağladığını unutmamak gerekiyor.Mantolama yapılacak binanın öncelikle kontrol edilmesi gerekmektedir.Mantolama işini yaptırmadan önce işini iyi yapan ustalardan ve firmalardan yardım almanızı öneriyoruz.

Daha sonradan oluşacak zararlara karşı önlem alabilmek adına kaliteli malzeme kullanmanız gerektiğini unutmayın.

 

 

Gösterim istatistikleri : toplam 412 gösterim, bugün 0 gösterim

 • Online Mantolama Hesaplama

  - on 10 Aralık 2011 - 72 Yorumlar

  Aşağıdaki hesaplama programı ile binanıza ne kadar mantolama malzemesi gideceğini hesaplaya bilirsiniz. Hesaplaya bileceğiniz malzemeler aşağıda listelenmiştir. Isı Yalıtım Plakası (m2) : RM 600 Yapıştırma harcı (torba) : SM 700 Yüzey Sıvası (torba) : Sıva Filesi 160 gr (m2) : İzolasyon Dübeli (adet): Köşe Bent (m) : Ortalama malzeme ve işcilik fiyatları aşağıda listelenmiştir. DIŞ […]

 • Mantolama Firmaları Fiyat Listesi

  - on 21 Ocak 2012 - 44 Yorumlar

  Mantolama Sistemlerinin maliyetleri çeşitlilik gösterir. İstediğiniz özelliklerle beraber sizlere en uygun olan firma ve fiyatları aşağıda listelenmiştir. Capatect Dalmaçyalı Dış Cephe Mantolama Sistem Fiyatları Capatect Dalmaçyalı (4 cm) 1.03 m2 Capatect Dalmaçyalı Yapıştırıcı 5 kg Capatect Dalmaçyalı Sıva 5 kg Capatect Dalmaçyalı Dübel 6 adet Capatect Dalmaçyalı Sıva Filesi 1,1 m2 Capatect Dalmaçyalı PVC Donatılı […]

 • Mantolama İçin En İyi Ürün Markaları

  - on 6 Mayıs 2014 - 0 Yorumlar

  Yalıtım Rehberi.NET 3 senedir yalıtım ve mantolama ürünlerini ve firmalarını araştırmaktadır bu makalemizde sizlere müşterilerin encok tercih ettiği mantolama markalarını listeleyeceğiz IZOCAM Türkiye yalıtım sektörünün öncüsü olarak 1965 yılında kurulan İzocam A.Ş’nin Gebze’deki ilk fabrikası 1967 yılında camyünü üretimine başlayarak faaliyete geçmiştir. Türkiye Yalıtım Sektörü’nün öncüsü İzocam A.Ş.’nin Gebze’de kurulan ilk fabrikası 1967 yılında camyünü […]

 • Alçı Sıva Yapımı

  - on 11 Aralık 2012 - 3 Yorumlar

  Alçı Sıva Saten Alçı Alçı Sıva Yapımı Saten Alçı Sıva Fiyatları Alçı sıva ; Tuğla, beton, brüt beton, gazbeton, bimsblok vb. malzemeler üzerinedoğrudan uygulanabilen torbalanmış alçı bazlı hazır sıvadır. Kullanım alanları ; Konutlar, Ofis ve yönetim binaları, İş ve alışveriş merkezleri, Oteller, Hastaneler ve Okullardır. Peki makinalı alçı sıvanın özellikleri nelerdir ? Tek katta, üzerine […]

 • Ses Yalıtımının Önemi

  - on 27 Mart 2012 - 8 Yorumlar

  Ses yalıtımı günümüzde gerek evlerde, gerekse iş yerlerinde en çok kullanılan yalıtım türleri arasında yer almaktadır. Bunun nedeni binalarda yapılacak gürültülerin diğer ev sahiplerini etkilememesidir. Bundan dolayı ses yalıtım sistemleri de en az ısı yalıtım sistemleri kadar önemlidir. Ses yalıtım sistemleri sadece bina içerisinde ki gürültülerin engellenmesi için değil aynı zamanda bina dışarısından gelecek seslerinde […]