Hoşgeldin ziyaretçi! [ Kaydol | Giriş Yap

Çatı İzolasyon

Yalıtım 4 Nisan 2012

     Çatı izolasyonu Türkiye için yanlış seçimlerden kaynaklı olarak, hemen her daim sorun olmaya devam etmiş sistemlerdendir. Bu sebeple ülkemizde çatı izolasyon sistemleri bir anlamda sorunla özdesleştirilmiş durumdadır. Aslında bunun tüm sebebi yanlış seçimler ve yanlış malzeme kullanımından kaynaklanmaktadır. Yapıların çatı bölümleri sahip oldukları geniş alan sebebiyle hem tek katlı, hemde çok katlı yapılar da, sosyalleşme alanları yaratabilmesi sebebi ile doğru uygulamalarla hem yüksek ısı yalıtımı
yapılabilirken hemde % 0 geçirimsizliğe sahip çatı sistemleri uygulanabilmesi günümüzde mümkün hale gelmiştir.

     Günümüzde özellikle şehirlerde tercih edilen yapıların çok katlı olması, beraberinde sosyalleşme alanlarına ihtiyaç duyulmasına sebep olmuş, bu
ihtiyaç doğrultusunda da en fazla kazanım alanı oluşturan çatılar teras çatı modellerine doğru bir kayma gerçekleştirmiştir. Su yalıtımı  ve izolasyonu doğru uygulandığı takdirde son derece sağlıklı olan bu çatı modelleri son yıllarda en çok tercih edilen modellerden biri olmaya başlamıştır. Teras çatılarda kullanılan en uygun izolasyon yöntemleri arasında kristal üreten çimento bazlı malzemelerin kullanımı, krsitalize malzemeler betonun içerisindeki kılcal çatlaklara nüfuz ederek, bu çatlakları camlaştırıp tıkamaları nedeniyle, betonun üzerine uygulanan izolasyon yöntemlerinin yanı sıra betonun içerisinde bir su yalıtımı sağlaması sebebi ile en çok tercih
edilenler arasındadır. Kristal üreten çimento bazlı malzemeler, klasik izolasyon yöntemiyle özdeşleşmiş olan membran denilen örtüleme izolasyon sistemleri gibi yarı esnek davranışlı bir örtüleme tabakası da sağlayarak, çatak ve kırılmalara karşı su yalıtımı amaçlı kullanılabilen, üst düzey bir teknoloji ürünüdür.

     Çatı modellerine göre değişken bir çok farklı çatı izolasyon tekniği vardır, bunlar arasında ahşap veya metal çatılarda örtüleme tekniği olarak membranlar ve shinglelar, teras çatılarda, yatay çatılarda ise seramik
altında kristal bazlı çimento malzemeler ile uygulanan yalıtım teknikleri ençok tercih edilen çatı izolasyon teknikleridir. Çağımızın gelişmiş teknolojisinin getirisi olarak üretilen ve farklı amaçlara hizmet eden bir çok izolasyon malzemesi ile, bina yapımıza ve iklim şartlarına göre oluşabilen tüm sorunlara birden çok ileri düzey teknoloji ürünü çözüm getirilebiliyor. Elbette seçenek fazlalığı beraberinde kararsızlığı da getirdiği için, en uygun ve doğru seçimin profesyonel görüşlerinden alınacak öneriler doğrultusunda yapılması en sağlıklı olan yöntemdir.

Gösterim istatistikleri : toplam 449 gösterim, bugün 0 gösterim

Çatı Fiyatları

Yalıtım 3 Nisan 2012

Çatı sistemleri binaların dış etkilere en çok maruz kaldığı alanlar olmaları ve en zor ulaşılabilen noktalarda olması sebepleriyle, binaların bulundukları bölge, bina yapısı, iklim koşullarının ağırlığı gibi ve benzeri bir çok değişkene göre çözümler üreten sistemler oldukları için, elbette fiyatlarıda bu değişkenlere göre farklılıklar göstermektedir. Çatı fiyatları bu değişkenlerin hepsinin birden analiz edilebilmesiyle ortaya çıkabilecek türden fiyatlardır. Çatı fiyatları; çatı iskeleti, çatı altı izolasyon, çatı iskeleti izolasyon ve üst çatı olarak dört ayrı bölüme metrekare birim fiyat uygulanarak ortaya çıkan maliyettir. Çatı fiyatları konusun da fikir edinmek ancak uzmanların istenen veya uzmanların önerdikleri çatı sistemlerine karar verildikten sonra seçilecek malzeme doğrultusunda mümkün olabilir. Bununla beraber makalemizde yine fikir edinilebilmesi anlamında, konu ile ilgili standart bazı fiyatlardan örnekler vereceğiz.
Tüm bu sistemlerin uygulanması itibarı ile düşünüldüğünde istenilen çatının yapısına göre, metrekare birim fiyatları 15 TL den 200 TL ye kadar çıkabilen geniş bir aralıkta hesaplanmalıdır. En uygun çatı fiyatını bulabilmek, en doğru çatı model ve sistemlerini kullanarak mümkün olduğundan, çok fazla seçenek sunabilen bu sektörde mutlaka profesyonel görüşü alınarak, yapılacak analizler sonrasında bina yapımıza ve iklim koşullarına en uygun çatı sistemini yaptırmak gerekmektedir. Isı yalıtımının yüksek olması sayesinde kendi maliyetini üç ile beş yıl gibi bir süreç içerisinde zaten kazandıracak olan çatı sistemlerin de yüksek görünen çatı fiyatlarından kaçmak için yapılacak yanlış uygulamalar sayesinde, ilerleyen dönemlerde yaratabileceği problemler yüzünden ortaya çıkabilecek daha büyük masraflar oluşturabilir. Pahalı veya ucuz olmayan en uygun ve doğru uygulanmış çatı sistemleri için mutlaka uzman görüşü alınmalıdır. Müşteri talepleri doğrultusunda uygulanabilen klasik çatı sistemlerinden, hareketli çatı sistemlerine kadar çok geniş bir yelpaze de hizmet verebilen çatı modelleri, dekoratif kaygılar, aynı zamanda bu modellerde kullanılabilen yalıtım malzemelerinin farklılıkları ve farklı özellikler gösterebilmeleri açıları sebepleriyle en doğru çatı fiyatları, ihtiyaç sahibinin talebi doğrultusun da gerçekleştirilecek keşif sonucu ortaya çıkarılacak çatı modeli doğrultusunda belirlenebilir.

Çatı sistemleri binalar için zorunlu bir uygulamadır ve doğru çatı sistemini uygulamak, hem, ekolojik açıdan hemde, insan sağlığı açılarına dikkat edilerek, bu faktörlere en uygun sonuç tespit edildikten sonra dekoratif kaygılar üzerinde durmak en sağlıklı seçim ve fiyatlandırmayı yapabilmemizi sağlar.

Gösterim istatistikleri : toplam 433 gösterim, bugün 0 gösterim

Çatı Modelleri

Isı Yalıtımı, Yalıtım 2 Nisan 2012

Çatılar tüm yapılarda en zor erişilebilen noktalar olduğu için, yapılacak uygulamaların doğru olması, uzun ömürlü olmasını getirmekte ve yenileme, onarım gibi işlemlerin daha az hatta hiç ortaya çıkmamasını sağlamaya yönelik çatı modelleri seçilmelidir. Çatı modelleri, bir çok alternatif sunmakta olmasına rağmen, yapının özelliklerine göre doğru çatı modeli seçeneğinin seçilmesi hem yalıtımın daha iyi yapılmasını hem de daha sağlıklı ve uzun ömürlü olmasını sağlar. Çatı modelleri, Villa Çatı Modelleri, Klasik Kiremit Çatı Modelleri , Tonoz Çatı Modelleri, Sandwich panel Çatı Modelleri, Kapı Önü ve Kış Bahçesi Çatı Modelleri, Bakır Çatı Modelleri, Cam Çatı Modelleri, Fabrika ve İş yeri Çatı Modelleri, Uzay çatı modelleri, Membran çatı modelleri, Onduline çatı modelleri gibi en çok kullanılan modeller sunmaktadır. Bunların yanısıra daha az tercih edilen bir çok çatı modeli daha mevcuttur. Binaların yapılarına ve dış görünümlerine uygun olarak çözüm gelitirebilen model seçenekleri günümüz inşaatlarında kullanılabilmektedir.

Çatı altı izolasyon çalışmalar çatı için en önemli unsurdur. Çatı altına uygulanan izolasyon yöntemleri binaların hava almasını sağladığı gibi çatı sistemlerininde hava almalarını sağladıkları doğru uygulamalarda, çatı sistemlerinin de uzun ömürlü olmalarını sağlarken, diğer taraftan yüksek oranda ısı yalıtımıda yapmaktadırlar. Bunların yanında gerektiği durumlarda tüm dış etkenlere karşı % 100 geçirimsizlik sağlamaktadırlar. Her ne kadar yelpazede bulunan birçok çatı modeli varsa da, halen en fazla tercih edilen ve kullanılan çatı modeli Klasik kiremit çatı modelidir.

Çatılar binaların dış görselliğini mimari açıdan en fazla etkileyen bölümler olduğu için, zaman içerisinde estetik kaygılar ve mimarideki sanatsal etkiler çatıların hem dekoratif duruşlarını etkilemiş buna bağlı olarakta, istenilen çatı dekorasyonunun oluşturduğu problemlerin çözümlerinin üretilmesi safhası ile entegre bir ihtisas alanına dönüşmüştür. Günümüzde klasik veya hazır sunulan çatı modelleri olduğu gibi, uzmanların elinde bina ve bulunduğu bölgeye odaklı olarak istenilen herhangi bir dekoratif çatı modeli yapılabilmekte ve yapılan bu modele göre de özel dizayn edilmiş yalıtım sistemleri kullanılabilmektedir. Tüm bu çalışmalar sonucunda, görselliği sanatsal, yalıtımı en üst düzeyde çatı modelleri insanoğlunun yaratıcılığı ile doğru orantılı olarak hizmetine devam etmektedir.

Gösterim istatistikleri : toplam 513 gösterim, bugün 1 gösterim

Çatı Sistemleri

Isı Yalıtımı, Su Yalıtımı 1 Nisan 2012

İnsanlık tarihi boyunca oldukça uzun süre hizmet vermiştir kiremit. Neredeyse bin yılı aşkın bir süredir dış etkilerden korunmak amacı ile çatılarda kiremit kullanır. Günümüzde de güncelliğini yitirmemiş olan kiremit, artık % 0 su geçirimsiz olarak üretilebiliyor, değişik çatı sistemlerinde kullanımak üzere bir çok çözüm sunan kiremitler, üstelik aynı zamanda nefes alabilen bir yapıya sahip. Topraktan üretilmeye başlanan kiremit zaman içerisinde daha geçirimsiz olan kilden üretilmeye başlanmış, günümüz teknolojisinin yardımı ile artık, pek çok hammadde kullanılarak üretilen kiremitler, oldukça üstün bir yalıtım malzemesi haline dönüşmüştür.

Yapıların dış etkilerden korunabilmesi amacıyla ve en önemli ısı kaybının yaşandığı bölüm olan çatı kaplama sistemleri, yalıtımın en iyi olduğu yer olmak zorundadır. Günümüzde çatı kaplama sistemleri kiremit dışında farklı seçenekler sunmakla birlikte, halen en çok tercih edilen sistem olarak kiremit varlığını güçlenerek sürdürmektedir. Yalıtım sistemlerinin en başında gelen çatı sistemleri yapılara göre önerilen veya tercih nedeni ile çok geniş bir yelpazede kaplama şansına sahip bunlar arasında Kiremit çatı sistemleri, Shingle Çatı sistemleri, Onduline çatı sistemleri, Onduvilla çatı sistemleri en çok kullanılan sistemlerdir. Bu sistemler kendi aralarında da getirdikleri çözümler ve yapılara göre farklı seçeneklere sahiptir. Tüm çatı sistemleri en üste döşenmeden önce alt kısmına uygulanmakta olan çeşitli yalıtım sistemleri sayesinde desteklenmekte ve bu sayede başta su olmak üzere dış etkenlerin geçirimsizliğine yardımcı olmakla beraber, aynı zamanda %80 lere varan oranlarda ısı yalıtımıda sağlamaktadır. Günümüzde ki yapılar için bu yalıtım ve çatı sistemleri bir zorunluluktur.

Her konuda olduğu gibi çatı sistemlerinde de seçilecek malzeme ile doğru orantılı olarak hizmeti verecek profesyonel ekip seçimide önemli bir rol oynamaktadır. Teknolojinin yalıtım sistemlerini getirdiği boyut olarak artık yapılmış çatı sistemlerinin çoğunda uygulanan çatı altı izolasyon yöntemleri sayesinde çoğu durumda kiremitler ana izolasyon malzemesi olmaktan çıkarak bir dekor haline dönüşmüş, kiremitlerin çoğunun kırılması durumunda bile % 100 geçirimsizliğe devam eden çatılar yapılabilmektedir. Çatı sistemleri genel olarak 20 yıl ve daha fazla garantili sistemler olarak hizmete sunulan, uzun ömürlü sistemlerdir.

Gösterim istatistikleri : toplam 562 gösterim, bugün 0 gösterim

MODERN ÇATI MODELLERİ

Yalıtım Malzemeleri 28 Ocak 2012

Çatı kaba bir bakışla bir evin yüksek yerini örtmek amacıyla yapılan malzemedir fakat çatı örtüsündeki bazı hataların yapının diğer boyutlarında da sorunlar oluşturacağından dolayı çatı önemli bir işleve sahiptir.
Çatılar bir binanın yapımından sonra ulaşılması en zor olan noktaları olmalarından dolayı yapımı esnasında kaliteli sağlıklı ve estetik olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Günümüzde modern mimarinin önem kazanması gelişmesiyle modern çatı modelleri de ön plana çıkmıştır.

Modern çatı modelleri estetik güzelliğe ve binayla uyuma dikkat edenler için klasik villa çatı modelleri, ısı yalıtımı ve az maliyet isteyenler için klasik kiremit çatı modelleri, dayanıklılık ve bir ömür boyu bakım istemeyen sağlam çatılar düşünenler için shingle ve kumlu mebran çatı modelleri, hoş bir görüntü için tonoz çatı modelleri, dayanıklılık önemli ancak estetik de önemli diyenler içins sandwich panel çatı modelleri, farklılığa önem verenler için kapı önü ve kış bahçesi çatı modelleri, ısı yalıtımı ve güzellik en güzeli diyenler için de cam çatı modelleri ve her şekilde üretilme özelliğine sahip olan bakır çatı modelleri olarak çeşitlenmektedir.

Gösterim istatistikleri : toplam 544 gösterim, bugün 0 gösterim

 • Online Mantolama Hesaplama

  - on 10 Aralık 2011 - 72 Yorumlar

  Aşağıdaki hesaplama programı ile binanıza ne kadar mantolama malzemesi gideceğini hesaplaya bilirsiniz. Hesaplaya bileceğiniz malzemeler aşağıda listelenmiştir. Isı Yalıtım Plakası (m2) : RM 600 Yapıştırma harcı (torba) : SM 700 Yüzey Sıvası (torba) : Sıva Filesi 160 gr (m2) : İzolasyon Dübeli (adet): Köşe Bent (m) : Ortalama malzeme ve işcilik fiyatları aşağıda listelenmiştir. DIŞ […]

 • Mantolama Firmaları Fiyat Listesi

  - on 21 Ocak 2012 - 44 Yorumlar

  Mantolama Sistemlerinin maliyetleri çeşitlilik gösterir. İstediğiniz özelliklerle beraber sizlere en uygun olan firma ve fiyatları aşağıda listelenmiştir. Capatect Dalmaçyalı Dış Cephe Mantolama Sistem Fiyatları Capatect Dalmaçyalı (4 cm) 1.03 m2 Capatect Dalmaçyalı Yapıştırıcı 5 kg Capatect Dalmaçyalı Sıva 5 kg Capatect Dalmaçyalı Dübel 6 adet Capatect Dalmaçyalı Sıva Filesi 1,1 m2 Capatect Dalmaçyalı PVC Donatılı […]

 • Mantolama İçin En İyi Ürün Markaları

  - on 6 Mayıs 2014 - 0 Yorumlar

  Yalıtım Rehberi.NET 3 senedir yalıtım ve mantolama ürünlerini ve firmalarını araştırmaktadır bu makalemizde sizlere müşterilerin encok tercih ettiği mantolama markalarını listeleyeceğiz IZOCAM Türkiye yalıtım sektörünün öncüsü olarak 1965 yılında kurulan İzocam A.Ş’nin Gebze’deki ilk fabrikası 1967 yılında camyünü üretimine başlayarak faaliyete geçmiştir. Türkiye Yalıtım Sektörü’nün öncüsü İzocam A.Ş.’nin Gebze’de kurulan ilk fabrikası 1967 yılında camyünü […]

 • Alçı Sıva Yapımı

  - on 11 Aralık 2012 - 3 Yorumlar

  Alçı Sıva Saten Alçı Alçı Sıva Yapımı Saten Alçı Sıva Fiyatları Alçı sıva ; Tuğla, beton, brüt beton, gazbeton, bimsblok vb. malzemeler üzerinedoğrudan uygulanabilen torbalanmış alçı bazlı hazır sıvadır. Kullanım alanları ; Konutlar, Ofis ve yönetim binaları, İş ve alışveriş merkezleri, Oteller, Hastaneler ve Okullardır. Peki makinalı alçı sıvanın özellikleri nelerdir ? Tek katta, üzerine […]

 • Ses Yalıtımının Önemi

  - on 27 Mart 2012 - 8 Yorumlar

  Ses yalıtımı günümüzde gerek evlerde, gerekse iş yerlerinde en çok kullanılan yalıtım türleri arasında yer almaktadır. Bunun nedeni binalarda yapılacak gürültülerin diğer ev sahiplerini etkilememesidir. Bundan dolayı ses yalıtım sistemleri de en az ısı yalıtım sistemleri kadar önemlidir. Ses yalıtım sistemleri sadece bina içerisinde ki gürültülerin engellenmesi için değil aynı zamanda bina dışarısından gelecek seslerinde […]