Hoşgeldin ziyaretçi! [ Kaydol | Giriş Yap

Dış Cephe Mantolama Uygulamasının Sağladığı Tasarruf Oranı

Isı Yalıtımı, Mantolama, Yalıtım 26 Mayıs 2012

Dış cephe mantolama uygulamaları sırasında kullanılan malzemelerin kalitesi, yine kullanılan malzemenin bir paket sistem olması ve bu paket sistemin, üretici firmanın 1. sınıf olarak ürettiği malzemelerden oluşması en önemli unsurlardır.

Diğer bir dikkat edilmesi gereken unsur ise kulanılacak yalıtım malzemesinin kalınlık derecesidir. Dış cephe mantolama uygulamalarında kullanılan yalıtım malzemesinin kalınlığı ne ölçüde artarsa, tassarrufu sağlanacak ısı ve enerji oranı o ölçüde artacaktır.

Elbette son olarak mantolama uygulamalarının doğru bir firma tarafından gönderilmiş ekip ile, doğru malzemelerin kullanımı sonucu en doğru şekilde tatbik edilmesiyle yapılacak sağlıklı bir dış cephe mantolama uygulamasının sağlıklı bir şekilde tatbik edilmesidir.

Tüm bu unsurla gözönüne alındığında mantolama uygulamaları sayesinde, eğer TS 825 standardına göre yapılmışsa, yapılan test ve çalışmalar sonucu binalarda % 50 ile % 60 oranında bir yakıt ve enerji tasarrufu sağlandığı belirlenmiştir.

Mantolama uygulamasının yanısıra artı olarak etken olabilecek bazı yalıtım türleri vardır. Bunlar arasında pencere ve doğramalarda yapılabilecek yalıtım çalışmaları, Bodrum katlarda yapılabilecek yalıtımlar, Çatılarda yapılabilecek izocam ve sadwich panelli ısı yalıtımları ile yakıt ve enerji tasarrufunda ki oran % 60 seviyesinden % 80 ile % 90 seviyelerine çıkabilmektedir.

Doğru firma ve doğru malzeme ile TS 825 standardına göre yapılan dış cephe mantolama uygulamalarının ömürleri, bina ömrü ile eşittir. Dış cephe mantolama uygulamasının, yapıldıktan sonra beş yılda bir boyasının yenilenmesi gerekmektedir.

Olağan koşullarda Dış cephe mantolama uygulamarı sağlıklı olarak tatbik edildiyse, bütünsel bozulmalar yaşamaz, ancak yoğun olarak insanları kullandığı apartman girişleri gibi zemin katlardaki mantolama malzemeleri, darbelere maruz kaldığı takdirde bölgesel dökülmeler yaşayabilir.

Bu dökülmelere bölgesel olarak müdahale edilir ve gerekli düzeltmeler yapıldıktan sonra herhangi bir kayıp yaşanmaz. Ülkemiz şartlarına göre bina ömürleri 80 ile 100 yıl arasındadır, dolayısı ile bir dış cephe mantolama uygulamasının ömrüde 80 ile 100 yıl arasındadır.

   

Gösterim istatistikleri : toplam 536 gösterim, bugün 1 gösterim

  

Cevapla

Cevap yazmak için giriş yapmalısın.

 • Online Mantolama Hesaplama

  - on 10 Aralık 2011 - 72 Yorumlar

  Aşağıdaki hesaplama programı ile binanıza ne kadar mantolama malzemesi gideceğini hesaplaya bilirsiniz. Hesaplaya bileceğiniz malzemeler aşağıda listelenmiştir. Isı Yalıtım Plakası (m2) : RM 600 Yapıştırma harcı (torba) : SM 700 Yüzey Sıvası (torba) : Sıva Filesi 160 gr (m2) : İzolasyon Dübeli (adet): Köşe Bent (m) : Ortalama malzeme ve işcilik fiyatları aşağıda listelenmiştir. DIŞ […]

 • Mantolama Firmaları Fiyat Listesi

  - on 21 Ocak 2012 - 44 Yorumlar

  Mantolama Sistemlerinin maliyetleri çeşitlilik gösterir. İstediğiniz özelliklerle beraber sizlere en uygun olan firma ve fiyatları aşağıda listelenmiştir. Capatect Dalmaçyalı Dış Cephe Mantolama Sistem Fiyatları Capatect Dalmaçyalı (4 cm) 1.03 m2 Capatect Dalmaçyalı Yapıştırıcı 5 kg Capatect Dalmaçyalı Sıva 5 kg Capatect Dalmaçyalı Dübel 6 adet Capatect Dalmaçyalı Sıva Filesi 1,1 m2 Capatect Dalmaçyalı PVC Donatılı […]

 • Mantolama İçin En İyi Ürün Markaları

  - on 6 Mayıs 2014 - 0 Yorumlar

  Yalıtım Rehberi.NET 3 senedir yalıtım ve mantolama ürünlerini ve firmalarını araştırmaktadır bu makalemizde sizlere müşterilerin encok tercih ettiği mantolama markalarını listeleyeceğiz IZOCAM Türkiye yalıtım sektörünün öncüsü olarak 1965 yılında kurulan İzocam A.Ş’nin Gebze’deki ilk fabrikası 1967 yılında camyünü üretimine başlayarak faaliyete geçmiştir. Türkiye Yalıtım Sektörü’nün öncüsü İzocam A.Ş.’nin Gebze’de kurulan ilk fabrikası 1967 yılında camyünü […]

 • Alçı Sıva Yapımı

  - on 11 Aralık 2012 - 3 Yorumlar

  Alçı Sıva Saten Alçı Alçı Sıva Yapımı Saten Alçı Sıva Fiyatları Alçı sıva ; Tuğla, beton, brüt beton, gazbeton, bimsblok vb. malzemeler üzerinedoğrudan uygulanabilen torbalanmış alçı bazlı hazır sıvadır. Kullanım alanları ; Konutlar, Ofis ve yönetim binaları, İş ve alışveriş merkezleri, Oteller, Hastaneler ve Okullardır. Peki makinalı alçı sıvanın özellikleri nelerdir ? Tek katta, üzerine […]

 • Ses Yalıtımının Önemi

  - on 27 Mart 2012 - 8 Yorumlar

  Ses yalıtımı günümüzde gerek evlerde, gerekse iş yerlerinde en çok kullanılan yalıtım türleri arasında yer almaktadır. Bunun nedeni binalarda yapılacak gürültülerin diğer ev sahiplerini etkilememesidir. Bundan dolayı ses yalıtım sistemleri de en az ısı yalıtım sistemleri kadar önemlidir. Ses yalıtım sistemleri sadece bina içerisinde ki gürültülerin engellenmesi için değil aynı zamanda bina dışarısından gelecek seslerinde […]