Dış Cephe Boyaları

admin 09 Mayıs 2012 0
Dış Cephe Boyaları

Dış cephe boya sistemleri birçok soruna farklı çözümler getirme konusunda oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Sorunların odak noktasına inerek kolay yöntemler ile bu sorunları giderebilen dış cephe boya sistemleri, izolasyon sağlamasının yanında binaların dış cephe görünümleri içinde önemli bir konumda yer almaktadır.

Dış cephe boyaları genelde kabarma, çatlama, tebeşirlenme, çiçeklenme, solma, donma, üst üste bindirme, kirlerin toplanması, boya uyumsuzlukları, soyulma ve yüzey kırışıklığı gibi birçok sorunun kökten çözülmesi için etkili yöntemlere sahiptir. Sorunların farklı olmasından dolayı çözümler içinde farklı ürünlerin kullanılması oldukça doğaldır.

Dış cephe boya malzemeleri sıva ve kaplama uygulamalarının da önemli aşamaları arasında yer almaktadır. Çünkü genelde yapılan sıva ve kaplama uygulamaları tam anlamda izolasyon sağlaması için dış cephe boyası ile ortak çalışma sağlamakta ve yalıtımı ön plana çıkararak izolasyonun tam olarak gerçekleştirilmesine olanak tanımaktadır. Tüm bunların yanında önemli olan diğer bir konuda cephe uygulamalarında ne tür boyaların kullanılmasına karar verilmesidir. Bu tercihler arasında akrilik, plastik ve elastik içerikli dış cephe boyaları yer almaktadır. Buna bir örnek verecek olursak elastik türde seçilen bir boyanın yeni yapılmış bir binada kullanılması boyanın cephe üzerinde belirli bir zaman sonra elastikiyet kazanarak uyum sağlamasına yol açacaktır. Yani bu konumda seçilen boya türü yerinde bir karar verilerek doğru bir uygulama olmaktadır.

Diğer boya çeşitlerinden biri de silikon yapıya sahip boyalardır. İçeriğinde yer alan silikon sayesinde su gibi oluşumları emmede son derece zıt bir konumda bulunan bu boyalar, suyu oldukça az emmelerinin yanında, bir de suyu itici bir özellik bulundurmaktadırlar. Bu nedenle silikon boya uygulaması yapılan binalarda yağmur suları duvarlara az bir şekilde etki edeceğinden kabarma süreleri de uzatılmış olmakta ve aynı zamanda binaların ömrüne de ömür katılmaktadır.

Bir de küf önleyici boyalar yer almaktadır. Bu boya tipi genelde nemin ve çok fazla oranda yağmurun yağdığı bölgelerde uygulama altına alınmaktadır. Bu sayede ortamda oluşacak küflerin engellenmesi ve diğer istenmeyen oluşumlar bu boya tipi ile ortadan kaldırılmaktadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Her türlü yalıtım ve mantolama işiniz için 0 535 374 4150

Yorum Yaz »