Çatı Uygulamaları

admin 13 Ocak 2012 1
Çatı Uygulamaları

Çatı uygulamaları binaların ilk aşamada dış etkenlerden korunması için ortaya çıkan sistemlerdir. Çatı uygulamaları binaların üzerinin çatı malzemeleriyle örtülmesi sonucu meydana gelir. Genel olarak eğimli yapılardır. Çatı uygulamalarının birçok modeli mevcut olmakla beraber genel olarak tercihe ve isteğe göre proje göz önünde bulundurularak başvurulan kaynaklardır.

Çatı uygulamalarının kullanılış amacında dış etmenlerden bahsetmiştik. Bu etmenler soğuk-sıcak hava, kar, yağmur, rüzgar ve fırtına gibi dış etmenlerdir. Çatı uygulamalarının en önemli özelliklerinden biri binalardaki soğuk ve sıcak havanın dengelenmesini sağlamaktır. Çatı sistemleriyle beraber ayrıca binalarda meydana gelen enerji kayıpları da en aza indirgenir.

Çatı uygulamaları bahsettiğimiz gibi farklı modellerden oluşmaktadır. Geleneksel olarak ve çoğunlukla binalarda kullanılan kiremit çatılar göze çarpmaktadır. Son yıllarda villa, kafe, bar gibi lüks mekân ve yapılarda da cam çatı sistemlerinin kullanıldığına rastlanmaktadır. Çatı uygulamaları çok yönlü ve fonksiyoneldir. Kazanımlarının fazla koruyucu etkisinin yüksek olması en önemli artılarından biridir. Çatı uygulamalarını soğuktan korunmak için taktığınız şapkaya benzetirsek ne kadar gerekli sistemler olduğunu daha iyi olabiliriz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Her türlü yalıtım ve mantolama işiniz için 0 535 374 4150

One Comment »

  1. tamer 11 Şubat 2012 at 15:15 - Reply

    çatı binanın yalıtım konusunda en önemli parçasını oluşturmaktadır neredeyse. bu yüzden çatı uygulamalarına özellikle özen göstermek gerekmektedir. kiremit çatılardan ziyade son zamanlarda benim ilgimi daha estetik görünümlü çatılar dikkatimi çekmeye başladı. ayrıca son dönem çatıların sağlamlık ve yalıtım açısından daha iyi ve kullanışlı olduğunu da duydum. çatı uygulamasının öneimini düşündüğümüz zaman maliyetinin çok da pahalı olmadığı kanısındayım

Yorum Yaz »