Hoşgeldin ziyaretçi! [ Kaydol | Giriş Yap

Binalarda Mantolama Nerelere Yapılır ?

Isı Yalıtımı, Mantolama, Yalıtım 20 Mayıs 2012

2000 yılında çıkarılan yasayla, tüm yeni binaların yapı denetim şirketlerinden ruhsat alabilmeleri için yaptırma zorunluğu olan, eski binaların ise tamamının 2017 senesine kadar yaptırmakla yükümlü oldukları Mantolama uygulaması, diğer bir deyimle ısı yalıtımı, Binaların çatı ve duvarlarına, kolon ve kirişlerine, tesisatlarına, binanın garaj veya deposuna, soğuk hava deposuna denk gelen kısımlarına uygulanır.

Mantolama uygulaması yapılmamış olan binalarda, yüksek miktarda ısı ve enerji kaybı yaşandığı için, yüksek faturalara, yaşam kalitesi standardı yakalanamadığı için, sağlıksal sorunlara, dış etkenlere sürekli maruz kalan binaların dış cepheleri ve inşaa demirleri korozyona uğrayarak bina ömrünün kısalmasına ve benzeri bir çok zararlara açık durumdadır. Tüm binalar için uygulanmasının uzmanlar, mimar ve mühendislerce de gerekli görüldüğü mantolama uygulaması, 2000 yılı içerisinde çıkartılmış bir yasayla da tüm binalar için zorunluluk haline getirilmiştir.

Mantolama uygulaması, mesken olarak kullanılan binaların yanısıra, okullar, hastaneler ve tüm kamu binalarında da yasa ile zorunlu kılınmıştır. Günümüzde binalar için çıkarılan yasaya uymayarak mantolama yaptırmamış olan meskenlerin, emlaka çıkarılamama, kiraya verilememe, emlakın satışa çıkarılamaması, doğalgaz bağlatamama ve benzeri yaptırımları vardır. 2000 yılı, 24043 sayılı resmi gazetede yayınlandıktan sonra, tüm yapıların enerji kimlik kartlarının olması, ve bu enerji kartlarının bina girişlerinde asılı olması yasal bir zorunluluktur. Şu anda yapı denetim şirketleri ve yetkilendirilmiş kurumlarca yapılan denetimler sonucu binalar, siteler ve apartmanlar uyarılmaktadır. 2017 senesi sonrası yeni, eski tüm binalar için yaptırımlar uygulanmaya başlayacaktır.

Dış cephe mantolama uygulaması TSE 25 standartlarında yapıldığında, % 50 oranında yakıt tasarrufu sağlamaktadır. Ancak dış cephe mantolama uygulamasının yanı sıra, Cam izolasyonu, duvar izolasyonu, temel izolasyonu, çatı izolasyonu ve kapı pencere izolasyonu yapılması gerekmektedir. Tüm bu izolasyon çalışmalarının sonucunda % 60 ile % 80 arasında oranlarda tasarruf sağlanabilmektedir. Dış cephe mantolama uygulamaları, sadece enerji tasarrufuna yönelik değildir, enerji tasarrufunun yanı sıra binaların dış etkilerden korunmasını sağlayarak, daha sağlam, daha dirençli ve sağlam yapılar oluşmasına yardımcı olarak, binaların ömürlerini uzatmaktadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

   

Gösterim istatistikleri : toplam 10 gösterim, bugün 1 gösterim

  

Cevapla

 • Adana Emekcan Yapı İzolasyon

  - on 26 Kasım 2016 - 0 Yorumlar

  İş Tecrübelerimizden Edindiğimiz “ Yalıtımda Kalite Tesadüf Değildir” Sloganını Referans Alarak 14.10.2016 Tarihinde Emekcan Yapı İzolasyon İnş. Ltd. Şti Adındaki Firmamızı Açmış Bulunmaktayız. Firmamız Mantolama, Dış Cephe Boya,Su yalıtımı Isı yalıtımı ve Ses yalıtımı Hizmetlerini Siz Değerli Müşterilerimize Sunmak İçin Biz Emekcan yapı Olarak“ Reşatbey Mah.5 Ocak Cad. Saniye Hanım Apt. Zemin kat.NO:24/A Seyhan /ADANA […]

 • favori inşaat

  - on 15 Ekim 2016 - 0 Yorumlar

  24 aya varan taksit imkanlarıyla her türlü markayla hizmetinizdeyiz.

 • GÜNEY İNŞAAT

  - on 14 Kasım 2016 - 0 Yorumlar

  GÜNEY İNŞAAT 2013 Yılın da Gaziantep’te İnşaat Taahhüt ,Müteahhitlik işleri yapmak üzere kurulmuş firmadır.Firmamız;  İnşaat Tadilatı  İnşaat Taşeronluğu  Dekorasyon  Mantolama  Yapı Güçlendirme  Saha betonu GÜNEY İNŞAAT, taahhüt ettiği işlerde sözleşme şartlarını tam ve zamanında yerine getirmesi ile müşterileri tarafından tercih edilen firma haline gelmiştir. Müşteri odaklılık olarak ta tanımlanan […]

 • 2E Grup Isı Yalıtım Mantolama Sistemleri

  - on 14 Kasım 2016 - 0 Yorumlar

  2008 Yılında ısı yalıtımı başta olmak üzere çatı, iç ve dış cephe boya, drenaj, su yalıtımı ve çevre düzenlemesi alanlarında faaliyetlerini sürdürmek üzere kurulan ve sağladığı yenilikçi çözümler ve sektöre getirdiği güçlü altyapı sistemleriyle müşterilerinde güven uyandıran 2E Grubun yeni markası 2E Yapı, üst üste sağladığı büyüme oranlarıyla 2012 yılı itibariyle ısı yalıtımı sektörünün lider […]