Hoşgeldin ziyaretçi! [ Kaydol | Giriş Yap

Bims

Yalıtım Malzemeleri 9 Aralık 2011

Bims
Birbirinden bağımsız gözeneklerden oluşan, sünger görünümlü bir kayaç olup, birim hacim ağırlığı 400-600 kg/m3 arasında değişen doğal bir yapı malzemesidir.

Kullanımı tarih öncesine dayanmaktadır.Kapadokya bölgesindeki doğal konutlar ile Nevşehir ve Niğde bölgesinde soğutma deposu olarak kullanılan doğal mekanlar bunun örnekleridir.

inşaat sektöründe ilk kullanımı Romalılar dönemine dayanmaktadır. Puzzolan çimento olarak Romalıların bolca kullandığı hatta,”Ayasofya’nın kubbesinde de bu malzemenin kullanıldığı bilinen bir gerçektir.

Ayrıca hafif yapı elemanı olarak, basta Almanya, Fransa, italya, isveç, Amerika, ve Japonya olmak üzere birçok ülkede daha çok isi ve ses izolasyonu sağlamak amacıyla üstün izolasyon özellikleri, hafifliği ve depreme dayanıklılığı gibi finansal nitelikleri ile yüzyılı askın süredir kullanılmaktadır.

1) Doğal gözenekleri sayesinde isi ve ses yalıtımı,

2) Yangına karşı dayanıklılığı,

3) Hafifliği sayesinde binaların ağırlığını azaltıcı etkisi,

4) Yüksek elastikiyet özelliği nedeniyle depreme dayanıklılığı,

5) Nefes alabilen,

6) Nem tutuculuğu mükemmel,

7) Donmaz,

8 Duvar ve sıvada daha az ve ucuz isçilik sağlanması,

inşaat maliyetinin, ayni izolasyon değerinde tuğla ve gaz beton duvara göre daha az olması sayesinde, bims’ten yapılan duvar bloklarının diğer yapı elemanlarına göre çok daha üstün ve finansal olduğu denemelerde anlaşılmaktadır. Avrupa duvar blokları endüstrisi Türkiye’den büyük miktarda bims ithal ederek üretimde kullanmaktadır.

Bims ile yapılan duvar bloklarının kullanıldığı konutların sıvalarında kabarma ve çatlama olmamaktadır. Finansal açıdan büyük kazançlar sağlamaktadır.

1- ISI İZOLASYONLUDUR
Isı bileşenlerinin ısıyı depo etme yeteneği, kış aylarında ısınmanın durması halinde çabuk soğumaya, yaz aylarında ise güneş etkisi altındaki yapı bileşenlerinin çevrelediği mekanlar da sıcakların aşırı yüklenmesini önlemesi açısından gereklidir. Yapı bileşenlerinin ısı depo etme yeteneği o bileşenlerin özgül ısısına, kuru birim hacim ağırlığına, kalınlığına ve etkisi altında kaldığı sıcaklık farkına bağlıdır. Bims bu özellikleri bünyesinde bulunduran tek madendir.
İZOBİMS; Türkiye’nin en iyi ısı izalosyonlu bims bloklarını üretmektedir.

2- SESE KARŞI AKUSTİK ÖZELLİĞİ

a) Sese Karşı Akustik Özelliği; İçerisinde çok sayıda gözenek bulunması sesin sünümlenmesini ve istenen akustik özellikleri sağlar. Pek çok Avrupa ülkesinde konser ve konferans salonlarında, kiliselerde bims blok kullanılmıştır.

b) Ses İzolasyonu; Homojen dağılmış, işsiz boşluklu yapısı, hafifliği, kristal suyu içermemesi gibi özellikleri ile kalıcı ses izolasyonuna sahiptir. Yüksek frekansa maruz mekanlar da bile sessiz bir ortam oluşturmaktadır.
İZOBİMS; Türkiye’nin en ses izolasyonlu bims blokları üretmektedir.

3- YANGINA DAYANIKLIDIR
Diğer yapı malzemeleri bünyesinde bulunan kristal su nedeni ile yangına karşı dayanıksız olmaktadır. Yangın esnasında meydana gelen yüksek ısıdan dolayı yapısal bozulmalar, hacimsel değişiklikler ve parçalanmalar meydana gelmektedir. Bims Madeni yüksek sıcaklıklara karşı mükemmel dayanım göstermektedir. Özellikle 1029 ºC’ ye kadar hacimsel değişikliklere uğramadığı gibi bu sıcaklıklardan sonra liflerde büzüşme görülmesine rağmen deforme olmamaktadır.
İZOBİMS; Türkiye’nin yangına karşı en dayanıklı bims bloklarını üretmektedir.

4- SAĞLAMDIR
Fiziksel ve kimyasal etkilere karşı dayanıklıdır. Uzun ömürlüdür.
İZOBİMS; Türkiye’nin en sağlam Bims bloklarını üretmektedir.

5- ORTAMIN NEMİNİ DENGELER
(Buhar difüzyonu) Günümüzde inşaat endüstrisine izolasyon nitelikli muhtelif yapı elemanları girmiştir. Bunların çoğu ideal şartlarda yüksek izolasyon özelliği gösterir ama doğal koşullarda bu özelliklerinin tamamını bünyesinde bulunduran tek malzeme bims tir. İzolasyonu devamlı kılan, ortamın nemini ayarlayan, nefes alabilen önemli bir özelliği ‘buhar difüzyon’ olayını gerçekleştirebilmesidir. Hacim içerisinde mevcut nem miktarının yükselmesi durumunda mevcut nemin bir kısmını bünyesine alarak hacim içerisindeki havanın bağıl nem miktarına ulaşmasına sağlar. Ancak gözeneklerin sayılamayacak kadar çok oluşu bu gözenekleri birbirinden camsı bir zarla yalıtılmış olması yani kılcal bağlantılar içermemesi petrografik yapısının volkanik cam liflerinden oluşması sebebiyle bünyesinde suyu tutmaz. Hacim içerinde nem miktarının bağıl nem miktarının altına düşmesi durumunda
her bir gözenekteki su buharı hacim içerisinde geri verilir. Yani bims ortamdaki nem i dengeler. Bu nemi kesinlikle bünyesinde tutmaz. Ortamdaki nem azalınca geri verir. Bu da buhar difüzyonu kabiliyetinin mükemmel olduğunun göstergesidir.
İZOBİMS; Türkiye’nin en iyi buhar difüzyonu sağlayan bims bloklarını üretmektedir.

6- HARÇ VE SIVA TUTMA ÖZELLİĞİ
Gözenekli yapısı agrega bağlayıcısının çimento olması ve doğal bimsin çimento hammaddesi olması gibi özellikleri onun iyi bir sıva, harç, alçı vb. ürünlere mükemmel bir tutucu eleman olmasını sağlamaktadır. 13N İZOBİMS’ e bu ürünler uygulanıp prizlendikten sonra kaynaşmış bir bütünü meydana getirmektedirler.
İZOBİMS; Türkiye’nin sıva, alçı, harç vb. ürünlerle mükemmel bileşim sağlayan bims bloklarını üretmektedir.

7- DOĞALDIR. ÇEVREYE ZARAR VERMEZ
Volkanik bir maden olması,
üretim tesisinin (fabrikanın) bacasız olması İZOBİMS in çevreye zarar vermemesinin en önemli göstergesidir.
İZOBİMS; çevreye hiç zarar vermeyen bims bloklarını üretmektedir.

8- DEPREMDE GÜVENİLİRDİR
Bims madeni homojen dağılmış çok küçük gözenekli yapısı sayesinde basınç ve darbelere karşı son derece dayanıklıdır. İZOBİMS; Türkiye’nin depreme karşı en dayanıklı bims bloklarını üretmektedir

9- ÖZEL İŞÇİLİK GEREKTİRMEZ
İZOBİMS; düzgün kalıpları, birbirine geçmesi, yarım ve çeyrek ürün alternatifleri ile uygulanması çok kolay bir malzemedir.
İZOBİMS; Türkiye’nin işçiliği en kolay bims bloklarını üretmektedir.

10-DİREKT FAYANS VE ALÇIPAN KAPLANABİLİR
Bims mükemmel kavrayıcılığı sayesinde kaplama ürünlerinin hammaddesi olması nedeniyle de fayans, alçıpan vb. ürünlere direkt olarak uygulanabilmektedir.
İZOBİMS; Türkiye’nin en kavrayıcı bims bloklarını üretmektedir.

11- TESİSAT DÖŞEMESİ KOLAYDIR
BİMS’in  hafif bims olması ve homojen dağılmış gözeneklerinin bulunması emsallerine oranla çok daha kolay işlenmesini sağlar. Bu nedenle tesisat döşemesi çok kolaydır.

   

Gösterim istatistikleri : toplam 1211 gösterim, bugün 1 gösterim

  

Henüz Yorum Yapılmamış - “Bims”

 1. bimslerin yapı organı olarak hafif olması, yalıtıma katkı sağlaması, dayanıklı olması gibi çekici özellikleri var. arasındaki hava boşlukları iki cephe arasındaki ısı alışverişini yok denecek noktaya indirdiğinden ısı yalıtımı sağlıyor ve nemlenmeyi önlüyor. ayrıca boşluklar ses yalıtımı açısından da önemli. yalıtımın ne kadar önemli olduğunu düşünürsek bimslerin önemini de anlamış oluruz diye düşünüyorum.

 2. bu bimsler oldukça faydalı. hem suyu filan da emiyorlar. yangın olduğunda tutuşmuyorlar soğuğa karşı da dayanıklılar.

Cevapla

Cevap yazmak için giriş yapmalısın.

 • Online Mantolama Hesaplama

  - on 10 Aralık 2011 - 72 Yorumlar

  Aşağıdaki hesaplama programı ile binanıza ne kadar mantolama malzemesi gideceğini hesaplaya bilirsiniz. Hesaplaya bileceğiniz malzemeler aşağıda listelenmiştir. Isı Yalıtım Plakası (m2) : RM 600 Yapıştırma harcı (torba) : SM 700 Yüzey Sıvası (torba) : Sıva Filesi 160 gr (m2) : İzolasyon Dübeli (adet): Köşe Bent (m) : Ortalama malzeme ve işcilik fiyatları aşağıda listelenmiştir. DIŞ […]

 • Mantolama Firmaları Fiyat Listesi

  - on 21 Ocak 2012 - 44 Yorumlar

  Mantolama Sistemlerinin maliyetleri çeşitlilik gösterir. İstediğiniz özelliklerle beraber sizlere en uygun olan firma ve fiyatları aşağıda listelenmiştir. Capatect Dalmaçyalı Dış Cephe Mantolama Sistem Fiyatları Capatect Dalmaçyalı (4 cm) 1.03 m2 Capatect Dalmaçyalı Yapıştırıcı 5 kg Capatect Dalmaçyalı Sıva 5 kg Capatect Dalmaçyalı Dübel 6 adet Capatect Dalmaçyalı Sıva Filesi 1,1 m2 Capatect Dalmaçyalı PVC Donatılı […]

 • Mantolama İçin En İyi Ürün Markaları

  - on 6 Mayıs 2014 - 0 Yorumlar

  Yalıtım Rehberi.NET 3 senedir yalıtım ve mantolama ürünlerini ve firmalarını araştırmaktadır bu makalemizde sizlere müşterilerin encok tercih ettiği mantolama markalarını listeleyeceğiz IZOCAM Türkiye yalıtım sektörünün öncüsü olarak 1965 yılında kurulan İzocam A.Ş’nin Gebze’deki ilk fabrikası 1967 yılında camyünü üretimine başlayarak faaliyete geçmiştir. Türkiye Yalıtım Sektörü’nün öncüsü İzocam A.Ş.’nin Gebze’de kurulan ilk fabrikası 1967 yılında camyünü […]

 • Alçı Sıva Yapımı

  - on 11 Aralık 2012 - 3 Yorumlar

  Alçı Sıva Saten Alçı Alçı Sıva Yapımı Saten Alçı Sıva Fiyatları Alçı sıva ; Tuğla, beton, brüt beton, gazbeton, bimsblok vb. malzemeler üzerinedoğrudan uygulanabilen torbalanmış alçı bazlı hazır sıvadır. Kullanım alanları ; Konutlar, Ofis ve yönetim binaları, İş ve alışveriş merkezleri, Oteller, Hastaneler ve Okullardır. Peki makinalı alçı sıvanın özellikleri nelerdir ? Tek katta, üzerine […]

 • Ses Yalıtımının Önemi

  - on 27 Mart 2012 - 8 Yorumlar

  Ses yalıtımı günümüzde gerek evlerde, gerekse iş yerlerinde en çok kullanılan yalıtım türleri arasında yer almaktadır. Bunun nedeni binalarda yapılacak gürültülerin diğer ev sahiplerini etkilememesidir. Bundan dolayı ses yalıtım sistemleri de en az ısı yalıtım sistemleri kadar önemlidir. Ses yalıtım sistemleri sadece bina içerisinde ki gürültülerin engellenmesi için değil aynı zamanda bina dışarısından gelecek seslerinde […]